2022-08-19

Jak otworzyć schody strychowe?

 

Schody strychowe są nieodłącznym elementem domu, w którym znajduje się poddasze nieużytkowe. Wybierając odpowiedni rodzaj, warto zwrócić uwagę nie tylko na samą konstrukcję, ale także na sposób otwierania tego elementu wyposażenia. Jeśli zastanawiasz się nad tym jak otworzyć schody strychowe, ten artykuł na pewno Cię zainteresuje.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaj schodów strychowych dostępne są na rynku?
  2. W jaki sposób można otwierać schody strychowe?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając schody strychowe?


stopki do schodów strychowych

Jakie rodzaj schodów strychowych dostępne są na rynku?

Producenci schodów strychowych zdają sobie sprawę z tego, że każdy właściciel domu może potrzebować innego rozwiązania, które pozwoli mu dostać się na nieużytkowy strych. Dlatego też na rynku dostępne są trzy rodzaje schodów strychowych, które warto wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Schody strychowe składane

Decydując się na schody strychowe składane, warto mieć na uwadze, że dostępne są modele trzy- lub czteroczęściowe. Każda z części połączona jest zawiasem, dzięki czemu schody można bez problemu składać. Ten model zazwyczaj wykonany jest w całości z drewna. Na rynku dostępne są także schody strychowe aluminiowe lub wykonane ze stali, które najczęściej posiadają drewniane stopnie.

schody strychowe FAKRO

Schody strychowe rozsuwane

Schody strychowe rozsuwane swoją budową przypominają modele składane. Różnią się od nich brakiem zawiasów. W przypadku schodów rozsuwanych zastosowano specjalne okucia, które pozwalają na wzajemne przesuwanie się poszczególnych części i rozłożenie schodów strychowych. Jest to rozwiązanie, które wyróżnia się na tle innych największą wysokością przystawienia, która może wynieść nawet 335 cm. Sprawdzą się także w pomieszczeniach o niższej wysokości, ponieważ można dociąć je do żądanej wysokości, a końce zabezpieczyć specjalnymi stopkami. W czasie otwierania i zamykania zajmują znacznie mniej miejsca, niż schody strychowe składane.

schody strychowe OMAN

Schody strychowe nożycowe

Schody strychowe nożycowe to rozwiązanie w całości wykonane z metalu. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko materiał wykonania, ale również sposób składania i rozkładania. Schody tego typu składają się bowiem jak harmonijka. Osoby, które zdecydują się na ich montaż, muszą wiedzieć, że oceniając ten model pod kątem codziennego użytkowania — zdecydowanie nie należą one do najwygodniejszych, jeśli chodzi o użytkowanie. Posiadają jednak istotną zaletę — w pewnym zakresie można regulować ich długość, dzięki czemu bez problemu da się dopasować ją do wysokości pomieszczenia. Na uwagę zasługuje także fakt, że schody strychowe nożycowe zajmują niewiele miejsca podczas otwierania i zamykania.

A jeśli o otwieraniu schodów strychowych mowa — jak to zrobić, aby ich nie uszkodzić i nie zrobić sobie krzywdy? Podpowiadamy!

schody nożycowe OMAN

W jaki sposób można otwierać schody strychowe?

Osoby, które chciałyby zamontować schody strychowe w swoim domu, często zastanawiają się jak je otwierać. Okazuje się, że istnieją dwa sposoby. Jednym jest otwieranie manualne z użyciem drążka, a drugim otwieranie schodów pilotem. Jak przebiegają oba sposoby otwierania schodów?

Decydując się na otwieranie schodów strychowych za pomocą drążka, należy wyposażyć się w kij zakończony metalowych hakiem.

Przyglądając się schodom strychowym, na pewno zauważyłeś, że zatrzaskowy zamek klapy posiada od spodu ucho, o które trzeba zaczepić hak. Dzięki temu można pociągnąć klapę w dół i otworzyć schody strychowe, które wysuwają się i rozkładają pod własnym ciężarem. Pamiętaj jednak o tym, aby otwierając schody robić to ostrożnie, stojąc z boku otworu. Schody, szczególnie składane, mogą otworzyć się z impetem.

Składanie takich schodów także nie należy do trudnych zadań. Składając je, zmieniamy ich środek ciężkości. Oznacza to, że klapa, którą dodatkowo wyposażono w sprężyny, sama kieruje się do góry. Aby mieć pewność, że schody strychowe drewniane dobrze się zamknęły, wystarczy klapę dopchnąć drążkiem, aby mogła dobrze się zatrzasnąć.

Na rynku dostępne są również schody strychowe sterowane elektrycznie — napędem o mocy 24 V. Są one sporo droższe od tradycyjnych, otwieranych ręcznie, dlatego nie są tak popularne.

Na co zwrócić uwagę wybierając schody strychowe?

Jeśli chcesz wybrać schody strychowe, musisz wiedzieć, że wcale nie będzie łatwo. Jeśli otwór pod schody wykonano wcześniej, możesz dopasować go do wymiarów, jakie ma skrzynia schodów. Jeżeli jednak mieszkasz w domu, w którym strop jest drewniany, musisz wziąć pod uwagę rozstaw belek. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pomiędzy skrzynką, schodów a belkami trzeba zachować kilka centymetrów odstępu.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wysokość skrzynki:

  • przy stropie betonowym, który będzie tynkowany tradycyjnie — wysokość skrzynki powinna być zbliżona do wysokości stropu;
  • przy stropie drewnianym należy wykonać sufit podwieszany. Wówczas klapa schodów powinna licować się z okładziną, która wykonana jest na suficie z płyt g-k. Oznacza to, że skrzynka musi być na tyle wysoka, aby można było ją przymocować do belek stropowych i żeby jej dolna część sięgała do spodniej krawędzi profili, do których mocowane będą płyty gipsowo-kartonowe.

Wybierając schody strychowe, koniecznie zwróć uwagę na ich wysokość (nazywaną także wysokością przystawienia). Wartość tę mierzy się od sufitu do podłogi. Zazwyczaj wynosi ona między 280 a 290 cm. Jeżeli wybierasz schody strychowe na etapie wykańczania domu, powinieneś uwzględnić wysokość podłogi, która będzie uzupełniona o podkład oraz posadzkę (panele, płytki, deskę podłogową itp.).

Podsumowanie

Schody strychowe są z pewnością znacznym ułatwieniem, jeśli chcesz korzystać z nieużytkowego strychu. Niezwykle ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego rodzaju schodów strychowych, ale zanim podejmiesz decyzję sprawdź jak otworzyć schody strychowe, które wybrałeś, aby ich codzienne użytkowanie nie stanowiło dla Ciebie problemu. Jeśli nie znalazłeś jeszcze odpowiedniego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Opowiedzą oni, jakie zalety mają schody strychowe FAKRO, MAGNETIC oraz produkty innych producentów, a także pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

 

 
 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel