2017-10-24

Jak dobrać okna do wielkości pomieszczenia?

Wybierając okna, zazwyczaj koncentrujemy się na ich wzornictwie, parametrach, przede wszystkich współczynniku przenikania ciepła i rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane.
Jednak jest jeszcze jeden, niezwykle istotny czynnik, który należy uwzględnić przy zakupie – jest nim wielkość pomieszczenia.


 Według obowiązujących zasad

Według obowiązujących zasad

Wybór okien uwzględniając wielkość pomieszczenia przebiega według pewnych ustalonych zasad. Otóż powierzchnia okien w budynku mieszkalnym zgodnie z przepisami powinna wynosić 1:12 w stosunku do powierzchni podłogi. W łazienkach oraz pomieszczeniach takich, jak garderoba, stosunek okien do podłogi nieco się różni, wynosi 1:15. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku okien dachowych do wnętrza przedostaje się o 40% więcej światła niż ma to miejsce przy tradycyjnych oknach pionowych. Jest to spowodowane innym kątem padania promieni słonecznych.
Ponadto wybór wielkości okna dachowego powinien być uwarunkowany kątem nachylenia dachu, im jest on większy, tym okno powinno być mniejsze. Należy również wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Przy tych wyższych może się okazać, że wyjrzenie przez okno będzie niemożliwe.


Okna dachowe, a powierzchnia podłogi

Okna dachowe, a powierzchnia podłogi

Ogólna zasada, jaka obowiązuje przy oknach dachowych to -1 m2 przeszklenia powinien naświetlać 8–10 m2 podłogi. Szczególnie ważne jest jednak uwzględnienie nie tylko całkowitych wymiarów okna, ale powierzchni szyby. Przy powierzchni 12 m2 powierzchni i oknie o wymiarach 78×140 cm, gdzie całkowita jego powierzchnia wynosi 1,09 m2, a przeszklenia 0,72 m2, aby odpowiednio doświetlić pomieszczenie, konieczne będzie zamontowanie nie jednego okna, a dwóch okien dachowych.
Zasada ta dotyczy każdego rodzaju okna połaciowego – uchylnego, obrotowego, obrotowo-uchylnego, rozwieranego i kolankowego. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że coraz częściej produkuje się okna, które posiadają cienką ramę, a więc ich przeszklenie jest znacznie większe niż przy tradycyjnych oknach, co często może mieć wpływ na decyzję, czy w pomieszczeniu niezbędne są dwa czy jedno okno.
Rodzaj okna, kolor, kształt i parametry techniczne, ale też wielkość. Przy wyborze okna należy odpowiednio dopasować je do metrażu pomieszczenia w celu zapewnienia odpowiedniego doświetlenia wnętrza.Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-08
Szybko i tanio
2023-01-01
jest ok
pixel