2021-03-10

Dlaczego okna dachowe zamarzają?

Okna połaciowe są bardziej wystawione na zmienne warunki atmosferyczne niż zwykłe okna fasadowe. Dlatego też powinny one różnić się od siebie konstrukcją. Powinny być one trwalsze, bardziej odporne na zmienną temperaturę, opady deszczu, śniegu i silny wiatr. Jeśli zależy nam na oknach dachowych, które będą posiadały te wszystkie cechy, powinniśmy rozglądać się za produktami pochodzącymi od najlepszych marek. Jedną z nich z pewnością jest Velux. Należy pamiętać, że jeśli okna dachowe zamarzają, to prawdopodobnie nie zostały na nich przeprowadzone żadne testy, lub po prostu zostały źle zamontowane.


Z artykułu dowiesz się:

  1. skąd bierze się zjawisko zamarzania okien dachowych
  2. dlaczego w niektórych domach okna dachowe zamarzają
  3. dlaczego ciepła ramka chroni przed zamarzaniem okien
  4. jaki pakiet szybowy chroni przed zamarzaniem okien
  5. dlaczego prawdłowy montaż okien dachowych jest tak ważny
  6. jak dbać o okna dachowe zimą
  7. o czym warto pamiętać chcąc uniknąć zjawiska zamarzania okien


“okna

Zjawisko zamarzania okien dachowych

Kiedy nadchodzi zima, w wielu domach dochodzi do zamarzania okien. Jest to dość uciążliwe zjawisko, z którym jednak można sobie poradzić. Cały proces rozpoczyna się, kiedy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz waha się o około 20 stopni Celsjusza. Wówczas ciepłe powietrze wewnątrz pomieszczenia przemieszcza się do góry, napotykając na swojej drodze najzimniejsze miejsce w domu, czyli okna dachowe. Kiedy dwie skrajne temperatury stykają się ze sobą, dochodzi do skraplania pary wodnej i nierzadko do zamarzania okien dachowych, najczęściej w ich rogach, ponieważ tam panuje najniższa temperatura w całym oknie.

Dlaczego w niektórych domach okna dachowe zamarzają?

“okna

Najczęściej do zamarzania okien dachowych dochodzi we wnętrzach, w których panuje bardzo wysoka wilgotność, około 60%. W takiej sytuacji kluczowe jest zadbanie o przewietrzanie pomieszczeń. Tam, gdzie okna są stare, jest to właściwie jedyny sposób na pozbycie się wilgoci i zapobiegnięcie zamarzaniu, jeśli nie chcemy wymienić okien na nowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakupienie okien dachowych z nawiewnikami, ponieważ dzięki nim nie będziemy wychładzać pomieszczeń i będziemy mogli w komfortowy sposób regulować wymianę powietrza w domu. Jeśli nawiewniki do nas nie przemawiają, możemy zakupić okna dachowe z opcją mikrouchylenia.

Lód na oknach dachowych a ramka dystansowa

W niektórych przypadkach zdarza się tak, że problem wilgoci w pomieszczeniach został usunięty, a na szybach lód wciąż się tworzy. Wówczas należy sprawdzić ramkę dystansową, ponieważ jeśli jest ona wykonana z aluminium lub stali to będzie przewodziła szybciej zimno, niż np. ramka dystansowa wykonana z tworzywa sztucznego. Na powierzchni ramki dystansowej wykonanej z zimnego tworzywa temperatura jest ujemna, a wewnątrz o wiele wyższa, dlatego znów dochodzi do skraplania się pary wodnej i powstawania lodu, najczęściej w narożnikach okien.

Pakiet szybowy a zamarzanie okien

W pakietach jednokomorowych, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z dwoma szybami, szybciej dojdzie do zamarzania okien, niż w przypadku pakietu dwukomorowego, czyli 3-szybowego. Tam, gdzie występują trzy szyby, ogranicza się zjawisko zamarzania, ponieważ po pierwsze są one o wiele bardziej ciepłe, a po drugie zimne powietrze nie jest w stanie dotrzeć tak szybko do wewnętrznej szyby.

Zadbaj o odpowiednio wykonany montaż okna dachowego

Prawidłowo przeprowadzony montaż okna dachowego to podstawa, która zabezpiecza nas przed zamarzaniem szyb. Jest to kluczowe! Ponieważ jeśli kupimy nawet najlepsze okna dachowe na rynku, a ich montaż zakończy się fiaskiem, nic tu już wtedy nie pomoże. Podstawą dobrze przeprowadzonego montażu jest prawidłowe osadzenie okna w połaci dachowej, dobrze zaizolowane połączenia oraz oczywiście prawidłowy montaż pokrycia dachowego. Pamiętajmy, że montowanie okna dachowego powinno być przeprowadzone przez dobrego dekarza oraz przy użyciu najlepszych materiałów.

Jak dbać o okna dachowe zimą?

Zimowa pora roku jest specyficzna, więc i dość wymagająca dla naszych okien dachowych. To właśnie wtedy najważniejsza jest dobra izolacja cieplna, trwałość i ich wytrzymałość. Warto więc postawić na tzw. ciepły montaż, który zagwarantuje nam szczelne połączenia okien z warstwą izolacyjną dachu. Firma VELUX oferuje swoim klientom, pakiet BDX, składający się z takich elementów jak:

  • ramy izolacyjnej, której zadaniem jest zapobieganie mostkom termicznym i wychładzaniu, dzięki temu, że całkowicie i szczelnie przylega do okna;
  • izolacji wokółokiennej, która chroni okno przed wiatrem i wilgocią;
  • rynienki odwadniającej, również chroniącej przed wilgocią.

Warto zainwestować w takie rozwiązania, ponieważ wówczas będziemy najlepiej zabezpieczeni przed chłodem i zimnym powietrzem.

Zamarzanie okien dachowych – podsumowanie

  • W pierwszej kolejności sprawdź, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Optymalnie powinna ona wynosić około 22 stopni Celsjusza. Nie powinna być niższa niż 16 stopni;
  • sprawdź wilgotność powietrza. Jeśli wynosi około 60%, to znaczy, że jest jej w naszych pomieszczeniach naprawdę dużo. Wówczas należy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza, wietrząc pomieszczenia za pomocą otwierania okien lub należy zastanowić się nad wymianą starych egzemplarzy na nowe np. z nawiewnikami;
  • zawsze kupujmy okna posiadające ciepłą ramkę wykonaną z tworzywa sztucznego;
  • lepiej kupić pakiety 3-szybowe niż 2-szybowe;
  • pamiętajmy o dobrze przeprowadzonym montażu!

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-03-30
Polecam
pixel