2022-06-29

Czy moskitiery trzeba zdejmować na zimę?

Każdy, kto nie lub owadów w swoim domu przyzna nam rację, że moskitiery są skutecznym sposobem na to, aby uporać się z nimi w cieplejsze miesiące. To właśnie wtedy insekty budzą się ze snu zimowego, a my częściej otwieramy okna, aby przewietrzyć wnętrza. Szczególnie wieczorami, kiedy w pomieszczeniach zapalamy światło, owady mogą być bardzo uciążliwe. Żeby nie trzeba było zamykać okien i siedzieć w zaduchu, dobrze jest zastosować moskitiery, które skutecznie ochronią nas przed niechcianymi gośćmi. Jeśli posiadasz już w swoim domu ten rodzaj ochrony i chciałbyś, by służył Ci jak najdłużej, musisz o niego odpowiednio zadbać. Mowa tutaj nie tylko o jego regularnym czyszczeniu, ale także przechowywaniu w czasie jesiennych i zimowych miesięcy.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego odpowiednia pielęgnacja moskitier jest tak ważna?
  2. W jaki sposób czyścić moskitierę podczas jej użytkowania (wiosną i latem)?
  3. Czy moskitiery należy zdejmować na zimę?


okna w kuchni wyposażone w moskitiery do okien dachowych

Zapewne nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy moskitiery trzeba zdejmować na zimę. Musisz wiedzieć, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, jednak w dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja moskitier jest tak ważna?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że obok poprawnego dopasowania i montażu moskitier na oknach, to właśnie prawidłowa i regularna pielęgnacja rozwiązania sprawia, że jest ono funkcjonalne i przede wszystkim trwałe.

Nie da się ukryć, że moskitiery (również te przeznaczone do okien dachowych) brudzą się znacznie bardziej, niż firanki czy zasłony. To na nich szybciej osiada kurz, a także zakleszczają się owady, które chcą dostać się do wnętrza. Tylko regularnie czyszczone będą zawsze będą spełniać założoną funkcję, jak również zawsze będą wyglądać jak nowe.

Na szczęście czyszczenie moskitier nie należy do trudnych. Do ich mycia nie musisz wykorzystywać specjalistycznych środków chemicznych, wystarczy miękka szmatka oraz delikatne detergenty, które na co dzień wykorzystujesz do sprzątania.

PAMIĘTAJ!

Utrzymanie moskitier w czystości jest ważne nie tylko ze względu na ich wygląd, ale przede wszystkim dlatego, że skutecznie zapobiega wpadaniu do wnętrza promieni słonecznych.

Co więcej, jeśli w moskitierze zagnieżdżą się małe owady, mogą one stać się atrakcyjne dla ptactwa.

kobieta zasłania moskitierę na oknie dachowym

W jaki sposób czyścić moskitierę podczas jej użytkowania (wiosną i latem)?

Jeśli posiadasz moskitiery na oknach, musisz wiedzieć, że powinieneś czyścić je co najmniej dwa razy do roku — przed rozpoczęciem sezonu oraz zaraz po jego zakończeniu. Aby prawidłowo wykonać zabiegi pielęgnacyjne, należy zdjąć je z okna. Jeśli postawiłeś na moskitiery ramkowe, wykorzystaj w tym celu wkrętak krzyżowy wyposażony w zakończenie PH-2. Jeśli posiadasz model przyklejany na rzepy — do zdjęcia moskitiery wystarczy Ci nić. Po zdjęciu moskitiery z okna namocz siatkę w wodzie. Najlepiej w tym celu włożyć je do wanny, a jeśli jej nie posiadasz — umyć je pod prysznicem. Możesz także umyć je w ogrodzie zwykłą wodą z węża. Tutaj jednak zwróć uwagę na ciśnienie wody, które nie może być zbyt duże.

Kolejnym krokiem jest nałożenie na nie zwykłego mydła (najlepiej tego w płynie) lub innego delikatnego detergentu (np. środka w sprayu, którym czyści się okna). Następnie rozprowadzamy preparat przy użyciu gąbki po siatce. Należy to zrobić jak najdelikatniej, aby nie rozerwać siatki. Ostatnim krokiem jest dokładne spłukanie moskitier i pozostawienie ich do wyschnięcia lub dokładne osuszenie ich szmatką.

moskitiery do okien dachowych

Czy moskitiery należy zdejmować na zimę?

Nadejście jesieni i chłodniejszych temperatur powoduje, że rzadziej otwieramy okna. Co więcej, na zewnątrz pojawia się mniej owadów. Oznacza to, że moskitiery są mniej potrzebne. Po jesieni przychodzi zima, kiedy nie są w ogóle potrzebne. Wówczas wiele osób zastanawia się, czy zdemontować to rozwiązanie, czy jednak pozostawić je na oknie do następnego sezonu letniego. Tak naprawdę jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy moskitiery trzeba zdejmować na zimę nie istnieje. Otóż zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj produktu, jaki zamontowaliśmy w oknie. Jeśli posiadasz bezinwazyjne moskitiery ramkowe wyposażone w haki powinieneś wiedzieć, że ich demontaż nie jest konieczny. Wspomniany produkt jest bowiem wytrzymały i odporny na mróz i opady śniegu. Dlatego jeśli wyjdziesz z domu i zapomnisz ich zdjąć, tak naprawdę nic im się nie stanie. Jeżeli jednak posiadasz możliwość ich demontażu, warto go przeprowadzić. Okazuje się bowiem, że zamarznięte krople deszczu, jakie osadzają się na siatce, mogą spowodować ich zniszczenie. Niekoniecznie musi dojść do ich rozerwania, ale na pewno obniży się ich sprężystość i elastyczność. W konsekwencji oznacza to gorsze naciągnięcie moskitiery i późniejsze jej przecieranie i pękanie.

Jeśli posiadasz w swoim domu moskitiery na okna dachowe, z pewnością są to modele rolowane, które chowa się do kasety. Montowane są wewnątrz wnęki okiennej, co oznacza, że zima im nie straszna. Pamiętaj jednak o tym, aby po sezonie zadbać o nie odpowiednio, a następnie zwinąć do kasety, która montowana jest u góry wnęki okiennej. Dzięki temu nie tylko nie będą zasłaniać widoku z okna, ale również nie będą przeszkadzać w czasie jego pielęgnacji i konserwacji.

Podsumowanie

Choć zdejmowanie moskitiery na zimę nie zawsze jest konieczne, warto mieć na uwadze, że odpowiednie przechowywany produkt przez wiele lat zachowa ładny wygląd i trwałość, a także swoje właściwości. Decydując się na demontaż moskitier na okres zimowy możesz mieć pewność, że będziesz z nich korzystał przez wiele sezonów, dzięki czemu nie narazisz się na dodatkowe wydatki.

Kobieta zasłaniająca okno dachowe moskitierą

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-03-30
Polecam
pixel