2021-01-14

Co lepsze? Balkon tradycyjny czy okno balkonowe?

Jedni ich podążają, a inni nie chcą mieć z nimi nic do czynienia. Mowa o balkonie, który jednak w np. w bloku mieszkalnym czy kamienicy, może mieć ogromne znaczenie, jeśli nie mamy innej możliwości posiadania miejsca na odpoczynek na świeżym powietrzu. W domach jednorodzinnych posiadanie balkonu nie jest już tak bardzo pożądane i bardziej stawia się na instalowanie okien balkonowych, które prezentują się estetycznie i są po prostu funkcjonalne. Poniżej przedstawimy zalety, jak i wady obu możliwości.


Z artykułu dowiesz się:


“balkon,

Balkon na poddaszu

Coraz więcej mieszkań jest aranżowanych na poddaszach, a co za tym idzie, tworzy się tam dodatkowy balkon lub montuje okno balkonowe. Rację ma każdy, kto twierdzi, że zarówno balkon, jak i okno balkonowe to dodatkowe koszty. Jednak należy przyznać rację również osobom, które uważają, że mieszkanie lub dom aranżuje się po to, aby czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Dostęp świeżego powietrza jest nam bardzo potrzebny, dlatego absolutnie wskazane jest to, aby mieć przestrzeń dla siebie, przeznaczoną na odpoczynek na zewnątrz. Dziś, coraz więcej czasu spędzamy zamknięci w czterech ścianach, co naprawdę niedobrze wpływa na nasz organizm. W przypadku balkonu czy okien balkonowych wystarczy jednak uchylić dane skrzydło i cieszyć się dostępem świeżego powietrza.

Zalety i wady tradycyjnego balkonu

Aby wiedzieć, co ma nam do zaoferowania tradycyjny balkon, warto zapoznać się z jego zaletami, jak i wadami.

Do zalet należy:

 • dodatkowa przestrzeń dla domowników;
 • możliwość dowolnego zaaranżowania dodatkowej przestrzeni;
 • nie musimy suszyć prania w domu;
 • możemy przechowywać na nim np. rower;
 • dzięki niemu możemy komfortowo usiąść na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem.
 • Wadą tradycyjnego balkonu jest przede wszystkim koszt jego stworzenia.

  Inne wady to:

 • kolejne miejsce, w którym należałoby utrzymać czystość;
 • jest narażony na uszkodzenia;
 • źle zamontowany, może doprowadzić do mostków termicznych.
 • Zalety i wady tradycyjnego balkonu

  “balkon,

  Okna balkonowe szturmują ostatnio nasze domy i nic w tym dziwnego, ponieważ są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy decydować się na balkon tradycyjny.

  Zalety okna balkonowego:

 • nie musisz rozbudowywać dachu, więc oszczędzasz na kosztach;
 • mamy dodatkową przestrzeń, aby pooddychać świeżym powietrzem. Otwierając okno balkonowe, będziemy mieć balkon wtedy, kiedy tylko tego chcemy. A kiedy je zamkniemy, wówczas będziemy posiadać piękne przeszklenie, które świetnie doświetli daną przestrzeń
 • nie martwimy się o sprzątanie. W przypadku tradycyjnego balkonu należy pamiętać, aby np. zabrać z niego drewniany stolik czy leżaki podczas deszczu. Jeśli chodzi o okna balkonowe, nie musimy się o to w ogóle martwić. Mając okno balkonowe, masz jednocześnie mniejszą przestrzeń zewnętrzną, ale jednak możesz wygodnie czerpać ze świeżego powietrza, bez konieczności sprzątania dodatkowej przestrzeni;
 • minimalne koszty – w przypadku balkonów, aby były one utrzymane w dobrym stanie, należałoby co jakiś czas je odświeżać, np. wymienić podłoże czy pomalować balustradę. Renowacja tradycyjnego balkonu przeważnie generuje wiele dodatkowych kosztów. Jeśli jednak zdecydujemy się na okno balkonowe, wówczas jedyne co trzeba będzie robić, to od czasu do czasu wyregulować jego mechanizm.
 • Wadą okien balkonowych jest przede wszystkim to, że jeśli ktoś jest prawdziwym zwolennikiem przebywania na świeżym powietrzu, wówczas takie rozwiązanie na pewno nie będzie go satysfakcjonowało.

  Na co więc się zdecydować? Okno balkonowe czy balkon tradycyjny?

  “balkon,

  O wyborze jednego lub drugiego rozwiązania, decydują nasze preferencje. W przypadku bloków czy kamienic wszystko zależne jest od inwestora. Jednak w momencie, kiedy chcemy urozmaicić poddasze w naszym domu jednorodzinnym, decyzja jak najbardziej należy tylko do nas. Nie da się ukryć, że okna balkonowe są bardzo praktyczne i prezentują się wręcz nienagannie. Są również świetnym rozwiązaniem, jeśli mamy dostęp do ogrodu, więc nie trzeba martwić się o brak miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo koszty zamontowania okna balkonowego są o wiele niższe niż zainstalowanie balkonu. Wszystko to jednak sprowadza się do osobistych preferencji.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.68 / 5.00 410 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-03-30
  Polecam
  2022-12-18
  Ok.
  pixel