2024-05-23

Balkon tradycyjny czy okno balkonowe?

Balkon tradycyjny czy okno balkonowe? Na tak zadane pytanie trudno jest od razu znaleźć odpowiedź. Na pewno mieszkańcy bloków są niejako skazani na to pierwsze rozwiązanie. Natomiast, jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, to decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do nas. W poniższym artykule postaramy się wskazać, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań. Zapraszamy do lektury!


Z artykułu dowiesz się:

 1. Balkon tradycyjny na poddaszu – jakie są zalety, a jakie wady tej decyzji?
 2. Okno balkonowe na poddaszu – jakie korzyści może nam zaoferować tego typu rozwiązanie?
 3. Balkon tradycyjny czy okno balkonowe – co wybrać?


Okna balkonowe

Balkon tradycyjny na poddaszu – jakie są zalety, a jakie wady tej decyzji?

Posiadanie balkonu na poddaszu zapewni nam maksymalny komfort. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest nieograniczony dostęp do świeżego powietrza, a co za tym idzie kontakt z naturą. Obecnie niestety bardzo dużo czasu spędzamy zamknięci w pomieszczeniach, ze względu na pracę czy codzienne obowiązki. Możliwość wyjścia na zewnątrz, choćby na chwilę, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz podnosi poziom naszej koncentracji i energii. Balkon na poddaszu stanowi dodatkową przestrzeń dla domowników, którą możemy dowolnie zaaranżować, dekorując kwiatami lub wieszając ozdobne lampiony. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na balkonie urządzić też przytulny kącik, w którym można zrelaksować się latem z książką, ustawiając tam np. ogrodowe meble – krzesła i stolik. Tradycyjny balkon może też posłużyć jako wygodne miejsce do wieszania prania czy przechowywania roweru.
Do wad tego typu rozwiązania z pewnością należą koszty budowy tradycyjnego balkonu, a te mogą być wysokie, ponieważ taka inwestycja będzie wymagała zaprojektowania większej, a także bardziej skomplikowanej więźby dachowej. Poza tym balkon to dodatkowe miejsce do sprzątania – podłoga jest zlokalizowana na zewnątrz i wychodzenie na niego wymaga zakładania butów czy dodatkowej odzieży zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych. Renowacja balkonu również generuje sporo nakładów finansowych. Związana jest np. z odnowieniem balustrady, którą trzeba od czasu do czasu, wyczyścić czy odmalować. Niewykluczone, że będziemy musieli również czasami odnowić płytę balkonową lub zadaszenie. Decydując się na budowę balkonu musimy dobrze się zastanowić, czy będąc właścicielem domu, a co za tym idzie kawałka własnej zielonej przestrzeni, dzięki której w każdej chwili możemy wyjść na zewnątrz, to czy tak naprawdę jest nam on potrzebny. Zdecydowanie lepszym pomysłem w tej sytuacji może się okazać okno balkonowe na poddaszu.

  Okna balkonowe

  Okno balkonowe na poddaszu – jakie korzyści może nam zaoferować tego typu rozwiązanie?

  Okna balkonowe na poddaszu to świetna i niezwykle wygodna opcja dla naszego domu. Dostarczą naszym pomieszczeniom optymalną ilość naturalnego światła słonecznego i świeżego powietrza, wtedy, gdy tego potrzebujemy. W każdej chwili możemy je otworzyć lub zamknąć i cieszyć się eleganckim przeszkleniem i widokiem na zewnątrz. Jest to nowoczesne i efektowne rozwiązanie, które zabiera o wiele mniej miejsca niż balkon tradycyjny. Poza tym jego montaż i utrzymanie nie generuje aż tak wielu kosztów w porównaniu z tradycyjnym balkonem. Przede wszystkim nie musimy rozbudowywać dachu. Okna dachowe – także te balkonowe – można z powodzeniem montować nawet w najprostszym dachu skośnym o standardowym spadku. Nie ma potrzeby modernizacji dachu, dzięki czemu oszczędzamy też na materiałach. Poza tym nawet, jeśli z czasem będą wymagały konserwacji, to z pewnością jej koszta będą o wiele niższe niż w przypadku balkonu. Okno balkonowe otwieramy w taki sam sposób, jak inne okna dachowe – obrotowo lub uchylnie. Nie bez znaczenia jest też fakt, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, że tradycyjny balkon wymaga od nas dość częstego sprzątania, a okno balkonowe pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni i możliwość cieszenia się kontaktem z naturą, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz, a co za tym idzie, wnoszenia zabrudzeń do naszych wnętrz. W dzisiejszych czasach modne są proste i minimalistyczne a jednocześnie eleganckie i ponadczasowe rozwiązania. Zastosowanie okna balkonowego, (czy nawet kilku okien tego rodzaju) z barierkami, które w każdej chwili możemy schować w obudowie, gwarantuje zachowanie estetyki całego budynku. Ostatnim aspektem przemawiającym za tym, by zdecydować się jednak na okno balkonowe zamiast tradycyjnego balkonu, jest aspekt ekologiczny. Na budowę okna balkonowego zużywa się mniejszą ilość materiału, tym samym ograniczając produkcję materiałów budowlanych, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego środowiska naturalnego.

   Okna balkonowe

   Balkon tradycyjny czy okno balkonowe – co wybrać?

   Wybór jednego lub drugiego rozwiązania zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. W przypadku bloków czy kamienic wszystko zależy od inwestora. Jednak w momencie, kiedy chcemy urozmaicić poddasze w naszym domu jednorodzinnym, decyzja jak najbardziej zależy tylko od nas. Nie da się ukryć, że okna balkonowe są niezwykle funkcjonalne i praktyczne w użytkowaniu. Prezentują się również nienagannie. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli mamy dostęp do ogrodu, więc nie trzeba martwić się o brak miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo koszty zamontowania okna balkonowego są o wiele niższe niż zainstalowanie balkonu. Wszystko to jednak sprowadza się do naszych osobistych oczekiwań i tego w jaki sposób chcemy zaaranżować poddasze.

    FAQ

    Jakie są zalety posiadania tradycyjnego balkonu na poddaszu?

    Zalety balkonu na poddaszu to nieograniczony dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła oraz dodatkowa przestrzeń do aranżacji.

    Jakie korzyści może zaoferować montaż okna balkonowego na poddaszu?

    Okno balkonowe na poddaszu dostarcza optymalną ilość naturalnego światła i świeżego powietrza. W porównaniu do tradycyjnego balkonu koszty ewentualnych napraw czy konserwacji są mniejsze. Jest również bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

    Co sprawia, że okno balkonowe jest jednak lepszym wyborem w przypadku posiadania prywatnego domu?

    Decyzja zawsze zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz możliwości aranżacyjnych i finansowych. Okna balkonowe są bardziej funkcjonalne i zdecydowanie tańsze w montażu i użytkowaniu. Jeśli posiadamy dom jednorodzinny to tradycyjny balkon może okazać się zwyczajnie niepotrzebny, a okno balkonowe może go z powodzeniem zastąpić.
    Anna Adamczyk

    Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.


    Przeczytaj także:

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.71 / 5.00 421 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-04-27
    Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
    2023-04-02
    Szybko, sprawnie i solidnie
    pixel