2021-01-16

Wymiana uchwytu w oknie dachowym Dobroplast

Kupując wysokiej jakości okna dachowe, każdy chciałby, aby ich mechanizmy działały jak najdłużej bez zarzutu. Niestety niektóre części są narażone na nadmierną eksploatację, za którą nie można winić nikogo. W przypadku okien dachowych najczęściej dochodzi do wymiany uchwytu, który przecież używany jest najczęściej. Cała operacja jest bardzo prosta i nie wymaga ona wyjmowania okna z ramy czy wymiany całego systemu okiennego. Przykład wymiany takiego uchwytu będzie pokazany poniżej na przykładzie okien pochodzących od producenta – Dobroplast – Skylight i Skylight Premium.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Co przyda się do wymiany uszkodzonego uchwytu?

Do każdej operacji wymiany zużytej klamki, przydadzą się odpowiednie narzędzia. Dlatego, jeśli chcesz porządnie przygotować się do działania, wyposaż się w:

 • wkrętak i wkrętarkę;
 • końcówkę do wiertarki;
 • wfrez – najlepiej Ø13 mm. Poleca się model DIN 844-A 13 K-M-N HSS – 0641-512-101-130. Jest to frez trzpieniowy walcowo-czołowy, posiadający ostrza centralne z chwytem walcowym.
 • Jeśli masz już przygotowane wyżej wymienione narzędzia, wówczas możesz przejść do wymiany uchwytu w oknie dachowym.

  Jak wymienić rolkę uchwytu?

  “poddasze,

  Poniżej, krok po kroku, będzie przedstawiony plan działania dotyczący wymiany rolki uchwytu:

 • w pierwszej kolejności należy otworzyć okno dachowe do pozycji mycia, czyli na około 115 stopni;
 • następnie odkręcamy wkręty do tworzyw sztucznych, mocujące blachę naokienną. Powinny być w ilości 4 sztuk;
 • pozbywamy się górnego oblachowania, wysuwając je z nitów mocujących. W ten sposób szybko usuniemy je z obramowania;
 • w następnej kolejności należy zdemontować skrzydło okienne, a instrukcja dotycząca tego procesu powinna znajdować się w instrukcji montażu. Z wiadomych przyczyn, instrukcji możemy już nie posiadać, więc wówczas należy podnieść skrzydło i oprzeć je na wsporniku;
 • przyszedł czas na demontaż starej rolki od uchwytu. Wystarczy tylko zdjąć mocowania i usunąć tę część;
 • teraz używamy szablonu wiertarskiego i frezu. Szablon nakłada się na ramę, a frez wywierca dziurę na 7 mm głębokości;;
 • po wszystkim można zdjąć szablon i zamontować nowy uchwyt rolki. Wystarczy przykręcić go do podłoża za pomocą wkrętów będących w zestawie. Zadanie to wykonujemy również po drugiej stronie okna;
 • następnie montujemy okno lub opuszczamy oraz nakładamy i montujemy blachę, której pozbywaliśmy się na samym początku operacji.
 • Jak widać, cała procedura wymiany starej rolki w uchwycie okna dachowego nie należy do trudnych zadań, jeśli będziemy stosować się do powyższych wskazówek.

  Firma Dobroplast – słów kilka

  Powyższe działania były przedstawione na podstawie okien produkowanych przez firmę Dobroplast z linii Skylight i Skylight Premium. Marka ta jest liderem na rynku stolarki okiennej w Polsce. Stosunkowo młoda, bo powstała w 2000 roku, podbiła serca wielu klientów ze względu na stosowane innowacje i wspaniałą jakość swoich produktów. Z pewnością nie jest to firma, którą można zaliczyć do grona spoczywających na laurach. Unosząc się na fali popularności, marka Dobroplast zmodernizowała swoje hale produkcyjne, wyposażając je we w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, przeznaczone dla okien PCV. Nie dość, że oferta tej firmy jest bardzo bogata, to dodatkowo spełnia najwyższe standardy i wymagania, stając się marką oczekiwaną przez klientów z najwyższymi oczekiwaniami. Aby się o tym przekonać, wystarczy wyszukać opinii w Internecie, gdzie zaleje nas fala samych pozytywów.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-04
  Super polecam
  2023-04-03
  O.K.
  pixel