2021-04-15

Wymiana starych okien dachowych na nowe – dlaczego warto?

Czasami brak decyzji jest decyzją. To samo tyczy się zagadnienia wymiany okien dachowych. Wiele osób zwleka z tym zbyt długo, jednocześnie narażając się na nieprzyjemności i obniżony komfort oraz ucieczkę ciepła z poddasza. Jak się okazuje, wymiana starych okien dachowych nie musi być kosztowna, a nawet może przynieść sporą oszczędność pojawiającą się stale na przestrzeni czasu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się o zaletach płynących z wymiany okien na nowe.


Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto wymienić okna dachowe
 • jaki wpływ na izolację mają okienne odkształcenia
 • jakie korzyści wynikają z zakupu nowych okien dachowych
 • dlaczego nowoczesne okna dachowe dbają o nasz komfort termiczny
 • jak lepsza izolacja wpływa na cyrkulację powietrza
 • dlaczego nowoczesne okna dachowe utrudniają włamanie na poddasze

 • okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, 3-szybowe okna dachowe, wymiana okien dachowych na nowe

  Ekologia, oszczędność i izolacja okien dachowych

  Nowe okna dachowe mogą znacznie ułatwić życie oraz przyczynić się do sporych oszczędności. Przede wszystkim, dla właściciela domu będzie to oznaczać prostszą niż wcześniej konserwację okna, a także większą termoizolacyjność. Zimą łatwiej będzie dogrzać pomieszczenie na poddaszu, co będzie miało wpływ na wysokość rachunków, ale także na ekologię. Większa termoizolacyjność to mniej paliwa opałowego zużytego do ogrzewania.

  Wiele osób woli zostać przy starych oknach i nie ma w tym nic dziwnego. Niewątpliwie, są one bardzo atrakcyjne wizualnie, posiadają swój wyjątkowy urok. Są ukłonem w stronę historii. Skłaniają do melancholii. Czasami domownicy postanawiają zostać przy nich przez dłuższy czas tworząc z nich jeden z centralnych punktów stylizowanej aranżacji. Jednak warto wspomnieć, że nawet używając dodatkowych uszczelek, a granicę ramy izolując uszczelniaczem - wciąż może nie być to wystarczająca izolacja na zimowe miesiące.

  Brak odkształceń w oknach dachowych

  Nowe okna są bardziej stabilne. Głównie za sprawą użycia nowoczesnych kompozytów wykorzystanych do ich produkcji. Stare okna mogą się odkształcać. Wymieniając je jednak na nowsze, skutecznie zażegnasz ten problem. Dzięki temu, że nowe okna nie są podatne na odkształcenia, wciąż, nawet z biegiem lat, bez problemu będziesz je otwierać oraz zamykać. Co więcej, szpary i mostki termiczne, które pojawiały się w okolicach ramy, nie będą już twoim utrapieniem. Niejednokrotnie można zaobserwować, jak domownicy korzystający ze starych okien zapychają szpary watą, ręcznikami lub też używają dodatkowych uszczelek. Jeśli zdecydujesz się na wymianę okna dachowego - takie zachowania będą już tylko zabawnym wspomnieniem.

  Dlaczego warto zainwestować w nowe okna dachowe?

  okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, 3-szybowe okna dachowe, wymiana okien dachowych na nowe

  Czasem ciężko jest zmienić stare przyzwyczajenia, również w przypadku okien dachowych. Osoby starsze nie wyobrażają sobie innych okien, niż te podzielone w samym środku. Myślą o oknach i od razu przychodzą im na myśl okna podwójne. Oczywiście, nowoczesne okna dachowe już dawno nie mają nic wspólnego z takim designem. Dlatego ciężko jest przekonać osoby starsze, aby korzystały z produktów, które współgrają z nowoczesną technologią. A ta jest przecież niezwykle użyteczna.

  Technologia może się znacznie przyczynić do poprawy komfortu - zwiększa termoizolacyjność, co przełoży się na spore oszczędności. W nowych oknach dachowych przestrzenie, które znajdują się między szybami, są wypełnione gazem, którego jedynym zadaniem jest to, aby jak najbardziej zwiększyć izolację termiczną. Dzisiaj, kiedy coraz więcej osób myśli o domu pasywnym - takie rozwiązanie jest niezwykle popularne. Obecnie jest to standard w branży.

  Komfort termiczny

  Standardem jest również myśl nastawiona na ekologię oraz oszczędność. Co prawda, starsze okna dachowe miały ten niewątpliwy urok, zachwycały swoim wyglądem, a każdy ubytek w drewnie zdawał się opowiadać inną historię. Jednak trzeba twardo stąpać po ziemi i powiedzieć wprost - to nie jest rozwiązanie, które efektywnie zatrzymuje ciepło w domu. Eksperci sugerują, że wymiana okien na nowe może przełożyć się nawet na mniejsze o 20% rachunki.

  Żyjemy w kraju, gdzie mamy gorące lata i mroźne zimy. Klimat nie należy do najłatwiejszych, dlatego wymiana okien dachowych na nowe jest tak niezwykle istotna i wpływająca na ogrzanie poddasza. Jeżeli zbagatelizuje się okna, jako element przez który może uciekać ciepło, to dbanie o komfort termiczny może okazać się niezwykle ciężki.

  Ta sama cyrkulacja przy lepszej izolacji

  okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, 3-szybowe okna dachowe, wymiana okien dachowych na nowe

  Jeśli postawisz na nowoczesne okna dachowe, które zbudowane są z jakościowych kompozytów oraz charakteryzują się najlepszymi wynikami izolacji termicznej - możesz mieć pewność, że latem na poddaszu pomogą utrzymywać przyjemny chłód, natomiast zimą – ciepło. Wymiana okien w pomieszczeniach na poddaszu może być również przyczyną usprawnienia cyrkulacji powietrza. Stare, nieszczelne okna z mostkami termicznymi, co prawda zapewniały przepływ powietrza, jednak z następowało ono bez jakiejkolwiek kontroli.

  Nowe okna dachowe często są wyposażone w nawiewniki. Dzięki nim, z łatwością możesz kontrolować przepływ powietrza. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, ponieważ pozwala na zadowalający obieg powietrza jednocześnie zapewniając odpowiednią termoregulację.

  Na przekór włamywaczom

  Nowe okna dachowe wpasowują się w nowe trendy, a jednym z nich są okna antywłamaniowe. Jeżeli ty lub twoja rodzina macie w zwyczaju często wyjeżdżać i zostawiać dom bez żadnej opieki – warto zadbać o to, aby nie ułatwiać nieproszonym gościom ich zadania. Nowe okna antywłamaniowe mają dodatkowe zabezpieczenia, śruby. Ich szyby są trwalsze, co może sprawić, że po dłuższej walce złodziej zrezygnuje z włamania.

  Najważniejszym argumentem przemawiającym za wymianę starych okien na nowe jest jednak termoizolacja. Dodatkowo montaż takich okien jest zazwyczaj prosty. Choć, aby uzyskać jak najlepsze efekty - wciąż warto zlecić montaż specjalistom.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-01
  Super okno
  2023-04-02
  Szybko, sprawnie i solidnie
  pixel