2021-01-14

Wyłaz dachowy – czy jest konieczny?

Niektóre osoby, zajmujące się budową domu, nie wiedzą, że czasem konieczne jest zainstalowanie wyłazu dachowego. Według prawa budowlanego element ten jest w niektórych przypadkach wręcz niezbędny. Jeśli więc i Ty masz zagwozdkę dotyczącą tego tematu, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.


Z artykułu dowiesz się:


“wyłaz dachowy,

Prawo budowlane a wyłaz dachowy

Informacja dotycząca montażu wyłazu dachowego zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Przeczytamy w nim o warunkach technicznych, które powinny być spełnione, aby wszystko było wykonane poprawnie według prawa. Sprawdzimy tam też kilka informacji o wyłazie dachowym, o którym mówi przepis § 308:

 • W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.
 • W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.
 • Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8x0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101.
 • Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
 • Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
 • Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.
 • Wyłaz dachowy a pozwolenie

  “wyłaz dachowy,

  Każda osoba, która chce zainstalować wyłaz dachowy, powinna sprawdzić, czy wystarczy samo zgłoszenie instalacji, czy należy poprosić o pozwolenie. Wpływ na to, co będzie potrzebne w danym przypadku, ma rodzaj dachu. Jeśli wyłaz ma być umieszczony w nowym dachu, wówczas pozwolenie będzie niezbędne, aby przeprowadzić montaż. Taka sama sytuacja jest w przypadku, kiedy inwestor chce zamontować większy wyłaz, niż ten dotychczasowy, co będzie traktowane jako przebudowa, na którą również należy mieć pozwolenie.

  Natomiast, jeśli mamy do czynienia tylko z wymianą starego wyłazu na nowy, w takim samym rozmiarze, wówczas wystarczy tylko zgłosić taki remont do danego urzędu.

  Najlepszy moment na zamontowanie wyłazu dachowego

  Nie ma lepszego okresu na zamontowanie wyłazu dachowego, niż ten, kiedy dach jest jeszcze niegotowy. Wówczas cała operacja przebiega szybko i sprawnie. Oczywiście można zamontować to okno, również kiedy dach jest już wykończony. Jednak wówczas trzeba będzie stworzyć odpowiedni otwór, co wiąże się z usunięciem części pokrycia i innych elementów. Wówczas trzeba będzie też solidniej przyłożyć się do uszczelnienia pomiędzy oknem a dachem, aby nie narazić się na powstanie mostków termicznych.

  O czym należy pamiętać podczas instalacji wyłazu dachowego?

  “wyłaz dachowy,

  Zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego, jeśli chcemy zamontować wyłaz dachowy, jest wprost niezbędne, aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo. Ważne są w tym przypadku aspekty takie jak nachylenie dachu i rodzaj pokrycia dachowego, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie okna. O czym jeszcze należy pamiętać?

 • Ważne jest zainstalowanie dojść do kominów lub komina, anten i innych elementów wymagających konserwacji czy sprawdzenia na dachu;
 • Koniecznie jest zamocowanie zabezpieczenia przed poślizgiem;
 • jeśli dach posiada pochył o spadku 100%, wówczas niezbędne będą uchwyty, na których można zaczepić liny bezpieczeństwa. Mocowania te muszą być na tyle solidnie wykonane, aby lata eksploatacji nie miały na nie wpływu.
 • Jeśli elementy te zostaną zbagatelizowane, wówczas narażamy siebie, jak i inne osoby z naszego otoczenia, na utratę życia lub zdrowia.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-14
  Ok
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel