2020-12-06

Wyciszenie okna dachowego

Dom ma być oazą spokoju i ciepła, więc nikt z nas nie chce słyszeć co chwila przejeżdżających samochodów czy w ogóle innych dźwięków pochodzących z ulicy. Niestety nie da się ukryć, że dzisiejszy świat pełen jest hałasu, z którego już nie czerpiemy żadnej przyjemności, ponieważ zauważalne w ostatnim czasie jest to, że ludzie zaczynają uciekać miejsca pełne spokoju. Tak samo jest z naszymi domami, które chcemy możliwie mocno wyciszyć. Nie da się ukryć, że najczęściej hałasy pochodzą zza okien. Co więc zrobić, aby odpowiednio wyciszyć tę strefę? Producenci okien wręcz prześcigają się w tworzeniu okien, których izolacja akustyczna jest na wysokim poziomie.


Z artykułu dowiesz się:


“okno,

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

Jednym ze wskaźników, o które powinniśmy zabiegać, wybierając oknaokna z dobrą izolacją akustyczną, jest Rw, który informuje nas o tym, jakie właściwości akustyczne posiada dane okno. Współczynnik ten wyrażany jest w dB i im więcej dane okno go posiada, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że świetnie tłumi hałasy dobiegające np. z ulicy. Jeśli nie jesteście tym typem ludzi, których odbijające krople deszczu wyciszają, to również modele okien, które posiadają wysoki wskaźnik dB, również wyciszą i ten dźwięk. Te okna, które posiadają tę wartość na poziomie 25-35 dB są uznawane za dobrze zaizolowane. Jednak są producenci, którzy poszli dalej, tworząc okna z posiadające ten wskaźnik na poziomie 38 dB.

Z pewnością warto również zwrócić uwagę na to, jakie przeszklenia posiada dane okno. Te, które są nastawione na wysoką dźwiękoszczelność, posiadają grubsze szkło i najczęściej są to modele okien minimum 3-szybowych.

Co jeszcze ma wpływ na izolację akustyczną okna?

“okno,

Oprócz wyżej wymienionych parametrów ważne są również inne czynniki, które mają niemały wpływ na izolację akustyczną danego okna. Są to m.in.: montaż, nawiewniki, rodzaj przeszklenia, wymiary okna, kształt okna, szczelność docisku, kształtowniki czy profile. Co jest jednak najważniejsze?

  • Zwiększenie szczelności, czyli regulacja siły docisku do ościeżnicy. Im lepsza szczelność, tym mniej hałasów pochodzących z zewnątrz;
  • zastosowanie pakietów trójszybowych i większych. Okazuje się, że zastosowanie w oknach np. dwóch szyb o grubości 7 mm, nie jest tak dobre pod względem dźwiękoszczelności, niż w przypadku zamontowania np. trzech szyb o grubości 4 mm;
  • jeśli nasze okna posiadają nawiewniki, to również warto zainteresować się ich izolacją akustyczną. Jeśli parametr ten w ich przypadku jest za niski, wówczas najlepiej wymienić je na nowe.

Zanim kupisz super dźwiękoszczelne okna

“okno,

Przed zakupem jakichkolwiek okien, warto zastanowić się, jaka w rzeczywistości izolacja akustyczna będzie potrzebna. Nie ma bowiem sensu kupować super drogich okien z wysoką dźwiękoszczelnością, jeśli np. okaże się, że nasz dom znajduje się w naprawdę cichej okolicy. Najlepiej zawsze przed wyborem okien sprawdzić czego tak naprawdę nam potrzeba, bo być może drogie okna, a takie są właśnie te z wysoką izolacją akustyczną, nie będą wymaganym zakupem. Oczywiście należy również pamiętać o drugiej stronie medalu – jeśli mieszkamy w głośnej okolicy, to wówczas zakupienie okien ze świetną izolacją akustyczną jest wymagana. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale życie w ciągłym hałasie mocno wpływa na nasz stan zdrowia, prowadząc do utraty słuchu czy problemów naczyniowo-sercowych.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-03-30
Polecam
pixel