2021-04-29

W jaki sposób wyczyścić rolety wewnętrzne?

Z pewnością każdy z nas, po długich poszukiwaniach wymarzonych rolet chciałby, aby służyły one jak najdłużej. Aby to było możliwe, musimy odpowiednio zadbać o ich stan. Kluczowym aspektem jest w tym przypadku ich prawidłowe czyszczenie. W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania na temat odpowiedniego procesu czyszczenia. Istotne jest to, jakich środków czyszczących możemy używać i w jaki sposób je rozprowadzać. Wszystko zależy od typu rolet, jakie zakupiliśmy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się świeżymi i czystymi roletami przez długi czas.


Z artykułu dowiesz się:

 • co sprawi, że w łatwy sposób utrzymamy nasze rolety w czystości
 • w jaki sposób prawidłowo czyścić rolety wewnętrzne
 • jakich czynności nie wykonywać podczas czyszczenia rolet wewnętrznych
 • w jaki sposób pozbyć się zabrudzeń z rolet aluminiowych

 • rolety wewnętrzne, pielęgnacja rolet wewnętrznych, jak myć rolety wewnętrzne

  Co sprawi, że w łatwy sposób utrzymamy nasze rolety w czystości?

  Twórcy rolet wewnętrznych mając świadomość, że będą one narażone na promieniowanie słoneczne i codzienne użytkowanie, starają się dbać o ich najwyższą jakość. Producenci oferują nam rolety wykonane z wytrzymałych materiałów, które w łatwy sposób doprowadzimy do porządku.

  Oprócz tego w procesie tworzenia stosowane są specjalne procesy przygotowujące tkaniny do większej odporności na osadzający się kurz czy brud. Rolety są zazwyczaj wykonywane z materiałów, które chronią je przed pochłanianiem wilgoci, deformacją czy płowieniem.

  Pamiętajmy jednak, że warto od czasu do czasu zorientować się, w jakim stanie są rolety i zadbać o ich świeżość.

  W jaki sposób prawidłowo czyścić rolety wewnętrzne?

  Proces czyszczenia rolet wewnętrznych rozpocznijmy od rozeznania się, jak bardzo są zabrudzone. Następnie wybierzmy odpowiednie środki czyszczące – detergenty do twardych powierzchni oraz szmatki do odkurzenia i wypolerowania materiału.

  Oto najbezpieczniejsze metody na odświeżenie naszych rolet wewnętrznych:

  • Starcie kurzu – do tego potrzebna będzie nam wilgotna miękka szmatka, która zbierze zalegający kurz z powierzchni materiału i konstrukcji. Starajmy się robić to regularnie, ponieważ dzięki temu rolety będą lepiej się prezentować.
  • Odkurzanie – jeżeli zależy nam na sprawnym pozbyciu się kurzu, możemy zrobić to za pomocą tradycyjnego odkurzacza. Pamiętajmy o zastosowaniu dedykowanej szczotki, która nie niszczy materiału.
  • Wyczyszczenie zabrudzeń w postaci plam – w tym wypadku najlepiej, abyśmy podeszli do tego z cierpliwością. Weźmy delikatną szmatkę lub gąbkę, którą uprzednio zwilżymy letnią wodą. Następnie postarajmy się delikatnie zetrzeć plamę, ale nie pocierajmy zbyt mocno, aby nie uszkodzić struktury całej powierzchni materiału.

  Jeżeli zależy nam na dokładniejszym oczyszczeniu rolet, możemy spróbować delikatnie przeprać je ręcznie. Należy jednak podejść do tego w odpowiedni sposób. Po wyjęciu materiału z konstrukcji zanurzamy go w letniej wodzie uzupełnionej delikatnym detergentem – płynem do naczyń. Następnie szmatką lub gąbką starannie przejrzyjmy całą powierzchnię. Na sam koniec osuszamy materiał za pomocą suchej szmatki i pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Po odczekaniu rolety będą gotowe do ponownego montażu.

  Czego na pewno nie powinniśmy robić?

  rolety wewnętrzne, pielęgnacja rolet wewnętrznych, jak myć rolety wewnętrzne

  • Przede wszystkim musimy wiedzieć, z jakimi roletami mamy do czynienia. Od tego zależy typ środka czyszczącego, jakiego użyjemy.
  • Rolety wewnętrzne nie nadają się do prania w pralce. W ten sposób możemy je zdeformować i całkowicie zniszczyć.
  • Rolet nie należy także prasować, ponieważ w ten sposób podtopimy warstwę chroniącą je przed wgnieceniami i wilgocią.
  • Zawilgocone rolety należy osuszyć przy pomocy szmatki na tyle, jak bardzo jesteśmy w stanie. Następnie pozostawmy je rozwinięte, aby mogły wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie zwijajmy zawilgoconych rolet, ponieważ doprowadzimy do ich zniszczenia.
  • Jeżeli zależy nam na przemyciu rolet mokrą szmatką, nie stosujmy do tego detergentów. W ten sposób możemy spowodować odbarwienia.

  Co w przypadku rolet aluminiowych? Jak pozbyć się z nich zabrudzeń?

  rolety wewnętrzne, pielęgnacja rolet wewnętrznych, jak myć rolety wewnętrzne

  Szukając rolet wewnętrznych do naszego poddasza, wśród ofert znajdziemy rolety wykonane z użyciem aluminium. Warto wiedzieć, że utrzymanie ich w czystości jest trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłych rolet materiałowych.

  Rolety aluminiowe mają tendencję do gromadzenia ładunków elektrostatycznych na swojej powierzchni. Aby uniknąć takiej sytuacji, musimy odpowiednio je czyścić. Według zaleceń producentów powinniśmy unikać wilgoci, która sprawi, że nasze rolety zmatowieją.

  Na początku warto odkurzyć rolety. Następnie możemy nałożyć detergent na listwy i skrzydełka i przetrzeć w ten sposób wszystkie twarde elementy. Samą powierzchnię rolet wypolerujemy delikatną suchą szmatką.

  Sam proces czyszczenia rolet nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem. Należy wiedzieć, że każdy typ rolet ma swoją specyfikę i to właśnie do nich powinniśmy dostosować odpowiednie środki czyszczące.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-01
  Super okno
  2023-04-03
  O.K.
  pixel