Wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego zaczynamy martwić się o nasz budżet. Do codziennych wydatków musimy doliczyć rachunki za ogrzewanie. Pomimo tego, że z roku na rok ceny za prąd czy gaz są coraz wyższe, nie jest jednak prawdą, że chłodniejsze pory roku muszą uszczuplać zasoby naszego portfela. Sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest wiele. Nie musimy przy nich zmniejszać temperatury w naszym domu, tracąc przy tym komfort korzystania z niektórych pomieszczeń. Jednym z nich jest wybór odpowiednich okien dachowych o właściwościach termoizolacyjnych, które powinny być odpowiednio uszczelnione i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Prawidłowy montaż również nie jest bez znaczenia. Zapewnia on optymalną temperaturę na długi czas, obniżając tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie.
Z artykułu dowiesz się:
na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien dachowych
co możemy dodatkowo zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze na prądzie i ogrzewaniu
Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien dachowych. Jak wybrać takie, które pomogą utrzymać nasze wydatki za ogrzewanie na stałym, niskim poziomie? Podczas wyboru okien dachowych powinniśmy się kierować paroma aspektami. Zapoznaj się z nimi, jeśli chcesz zaoszczędzić i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz komfortem we własnym domu.
Izolacyjność ramy – jest to bardzo ważna kwestia, która wpływa na energooszczędność oraz szczelność całego okna. Podczas wyboru należy zwrócić na współczynnik Uf. W klasycznych oknach wynosi on około 1,2 W/m2K. W takich, które mają wysokie właściwości termoizolacyjne, ten współczynnik powinien wynosić około 0,8 W/m2K. Im niższy współczynnik, tym wyższa termoizolacja, która pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
- Ilość szyb – im więcej szyb i komór, które znajdują się pomiędzy nimi, tym wyższą termoizolację możemy osiągnąć. Dawniej standardem były okna dwuszybowe. Wraz z biegiem czasu popularność zyskały okna trzyszybowe. Zapewnią odpowiednią ilość światła słonecznego, a są dużo cieplejsze od okien dwuszybowych.
- Konstrukcja szyby – na szyby o wysokim współczynniku termoizolacji podczas produkcji nakładane są powłoki niskoemisyjne. Zapobiegają one nadmiernym stratom ciepła, tworząc dodatkową barierę. Dodatkowo szyba powinna mieć odpowiedni współczynnik pozyskiwania energii słonecznej. Takie rozwiązania zapewnią odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach przez długi czas.
- Odpowiednie wypełnienie komór – nie bez znaczenia jest to, czym są wypełnione komory międzyszybowe. Najlepszymi rozwiązaniami są trzy gazy: krypton, powietrze, i argon. Ten pierwszy jest najdroższy, jednak daje największą izolację.
- Materiał, z którego wykonana jest ramka dystansowa – ramka dystansowa jest to ramka, która rozdziela szyby. Zazwyczaj wykonywana jest z aluminium. Nie jest ona jednak najlepszą opcją. Ramki wykonane z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej ograniczają straty ciepła wynikające z mostka termicznego powstającego pomiędzy szybą a kształtownikiem okna.
- Możliwość prawidłowego montażu – odpowiedni montaż umożliwia powstrzymanie utraty ciepła. Najlepiej jest wybrać taki, w którym do pianki dodawane są uzupełniające folie paroprzepuszczalne i paroszczelne. Takie rozwiązanie będzie chronić okna przed wilgocią i zagrzybieniem.
Dodatkowo wybierając okna, należy kierować się tym, czy pomieszczenia będzie można przewietrzyć bez otwierania okien dachowych. Źle wietrzone pomieszczenie może sprawiać nie tylko odczuwalny dyskomfort, ale także może sprzyjać powstawaniu wilgoci, pleśni i grzybów.
Nie tylko okna dachowe wykonane z najwyższej jakości materiałów i w najlepszym standardzie mają wpływ na wysokość naszych rachunków. Jeśli chcesz mieć pewność, że rachunki będą niższe, możesz skorzystać z dodatkowych ulepszeń.
- Montaż rolet zewnętrznych – stanowią one świetną izolację termiczną. Zamontowane na oknach o właściwym standardzie, mogą dodatkowo zwiększyć ich szczelność oraz pomóc zmniejszyć rachunki. Stanowią także świetną ochronę przed nadmierną ilością światła słonecznego. Dodatkowo zwiększą twoje bezpieczeństwo, ponieważ są trudne do sforsowania przez włamywaczy.
- Wymiana drzwi wyjściowych – utrata ciepła może odbywać się nie tylko za pośrednictwem nieszczelnych okien. Drzwi, które służą nam już od lat, również mogą być za to odpowiedzialne. Jeśli więc zależy ci na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w twoich wnętrzach, warto pomyśleć o wymianie drzwi na szczelniejsze.
- Wielkość okien dachowych ma znaczenie – okna doprowadzają do domu światło słoneczne. Sprawia ono, że w domu jest jasno, ciepło i przytulnie. Dodatkowo korzystając ze światła słonecznego zamiast ze sztucznego oświetlenia, możemy zaoszczędzić niemałe pieniądze. Dach jest najlepszym miejscem, z którego możemy wykorzystywać słońce jako doświetlenie pomieszczeń. Im większy rozmiar przeszklenia, tym więcej światła, a co za tym idzie, więcej gotówki zostaje w naszej kieszeni.
Jak widać sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy za prąd i ogrzewanie jest wiele. Podczas wyboru okien nie należy oszczędzać. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, a pieniądze, które wydamy na zakup odpowiednich okien, szybko zwrócą się z podczas płacenia niższych rachunków.
Autor: Małgorzata Buchkovska