2021-03-22

Termomodernizacja domu z programem “Czyste powietrze”

Zastanawiasz się nad przeprowadzeniem termomodernizacji w swoim domu, ale obawiasz się, że nie masz na to wystarczającego budżetu? W takim razie skorzystaj z programu “Czyste powietrze”, który pozwoli Ci wymienić okna dachowe na poddaszu na nowe, ale nie tylko. W programie tym chodzi głównie o obniżenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska, które powstają na skutek wykorzystania do ogrzewania domów starych źródeł ciepła i słabych jakościowo paliw. Dzięki skorzystaniu z programu “Czyste powietrze” możesz zamienić stare metody ogrzewania na nowe, spełniające określony normy, oraz skutecznie przeprowadzisz termomodernizację swojego domu, wymieniając np. okna dachowe na cieplejsze. Osoby korzystające z dobrodziejstw tego programu stwierdzają, że ich rachunki za energię obniżyły się do 40%.


Z artykułu dowiesz się:

 1. kto może skorzystać z programu “Czyste powietrze”?
 2. co wymienisz w ramach programu “Czyste powietrze”?
 3. co oferuje firma FAKRO
 4. co oferuje firma VELUX


okna dachowe, program Czyste Powietrze, wymiana okien dachowych na nowe, nowe okna dachowe

Kto może skorzystać z programu “Czyste powietrze”?S

Odbiorcami programu jest każda osoba, która

 • żyje w domu jednorodzinnym;
 • jest współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego;
 • jest właścicielem wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, z własną księgą wieczystą;
 • posiada zezwolenie na budowę domu jednorodzinnego, ale nie został on jeszcze przekazany i zgłoszony do użytkowania.

Wyżej wymienione osoby, mogą składać wniosek o pożyczkę lub dotację, dzięki której wymienią okna na nowe i będą mogły przeprowadzić wymianę źródeł ciepła na inne. Ile dofinansowania można otrzymać? Wszystko zależne jest od tego, ile wynosi wysokość dochodu miesięcznego na każdą osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej. O zakresie prac decyduje wiek danego budynku.

Program “Czyste powietrze” będzie działał do 2029 roku, więc forma bezzwrotnej dotacji, lub niskoprocentowej pożyczki jest na wyciągnięcie ręki. Kwota dofinansowania zależna jest od dochodu na każdą osobę mieszkającą w danym budynku.

Co wymienisz w ramach programu “Czyste powietrze”?

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o dofinansowanie lub pożyczkę w ramach programu “Czyste powietrze” powinieneś dowiedzieć się, na co możesz wydać przyznaną Ci kwotę:

 • wymienisz nieefektywne źródła energii na takie, które spełniają określone normy;
 • docieplisz przegrody budynku;
 • wymienisz okna dachowe, elewacyjne oraz drzwi;
 • zamontujesz lub zdemornizujesz instalacje ogrzewania centralnego i ciepłej wody użytkowej;>
 • kupisz i zamontujesz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
 • jeśli będziesz chciał zainstalować np. panele fotowoltaiczne, możesz uzyskać pieniądze na ich założenie i zakup, ale tylko w formie pożyczki.

Jeśli już wiesz, na co możesz przeznaczyć pieniądze z dofinansowania, podkreślmy, jak ważne w przypadku podwyższenia termoizolacji są okna dachowe. Właściwie jest to jeden z kluczowych elementów w budownictwie. W przypadku kiedy chcesz zmniejszyć straty cieplne w swoim domu, należy zamontować okna dachowe ciepłe i energooszczędne. Oznacza to, że Twoje rachunki za ogrzewanie znacznie się zmniejszą. Nowoczesne okna dachowe posiadają nawiewniki, dzięki czemu cyrkulacja powietrza zachodzi nawet przy zamkniętym oknie. Jakość powietrza również się polepszy, ponieważ do Twojego domu nie dostaną się żadne pyłki czy kurz i inne zanieczyszczenia.

Okna dachowe FAKRO a program “Czyste powietrze”

okna dachowe, program Czyste Powietrze, wymiana okien dachowych na nowe, nowe okna dachowe

Jedną z bardziej znanych firm na polskim rynku jest firma FAKRO, która przygotowała dla swoich klientów rozwiązania idące w parze z programem “Czyste powietrze”. W tym celu firma FAKRO przygotowała:

 • kompleksowe rozwiązanie produktowe:
 • - energooszczędne okna trzyszybowe i czteroszybowe; - zewnętrzne osłony do okien pionowych i dachowych; - profesjonalną usługę montażu,
 • informacje na temat systemu wymiany okien, który pozwoli na szybką, łatwą wymianę okien bez naruszania konstrukcji dachu,
 • listę autoryzowanych dekarzy – na podstronie dedykowanej programowi będzie dostępna, na bieżąco aktualizowana lista profesjonalistów,
 • szkolenia – zapewniamy specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów.

Dzięki takiej ofercie, jaką przygotował rząd oraz firma FAKRO, można liczyć na wspaniałe kompleksowe rozwiązania, które wpłyną na spełnienie norm termoizolacyjności i poprawienie stanu naszego portfela i samopoczucia.

Okna dachowe firmy VELUX a program “Czyste powietrze”

okna dachowe, program Czyste Powietrze, wymiana okien dachowych na nowe, nowe okna dachowe

Innym liderem na rynku stolarki okiennej jest firma VELUX, która również przygotowała dla swoich klientów rozwiązania idące w parze z programem “Czyste powietrze”. Wszystkie okna 3-szybowe pochodzące od firmy VELUX idealnie wpisują się w propagowany przez rząd program. Produkty tej firmy nie dość, że posiadają wysoką jakość, to jeszcze dodatkowo możesz je mieć w przystępnych cenach.

Warto wspomnieć tu o oknach dachowych:

 • Velux GLU z serii Standard Plus
 • Velux GLL z serii Standard Plus,

które zostały opracowane w standardzie ThermoTechnology, dzięki czemu w jeszcze łatwiejszy sposób jesteś w stanie utrzymać ciepło w swoim domu.

Autor:Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-03-30
Polecam
pixel