2021-03-30

Rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu – jak je usytuować?

Liczba okien dachowych na poddaszu oraz rozmieszczenie ich w połaci dachowej ma ogromne znaczenie dla dobrego doświetlenia pomieszczeń. Dzięki temu możemy cieszyć się zewsząd dopływającym światłem dziennym, co sprawia, że na co dzień czujemy się po prostu lepiej. Każdy projekt zakładający montaż okien dachowych powinien zawierać w sobie dobre ich rozplanowanie, aby światło miało szansę dotrzeć nawet w najdalsze zakamarki poddasza. Nie ma lepszego rozwiązania, w które warto zainwestować niż okna dachowe, jednak ich ilość i prawidłowe rozmieszczenie jest istotne, aby komfortowo czuć się w swoim mieszkaniu.

Dziś coraz więcej poddaszy staje się użytkowymi. Dlatego też wiele osób rozgląda się za najlepszymi rozwiązaniami dotyczącymi doświetlenia ich domu. Wówczas na pierwszy ogień wysuwają się okna dachowe, których zadaniem jest rozświetlenie poddasza, a zwłaszcza jego najdalszych zakątków. Stoisz przed wyborem odpowiednich okien dachowych i nie do końca wiesz, gdzie powinny być zamontowane i w jakiej ilości? Zawsze możesz zapytać o to fachowców, którzy z pewnością doradzą Ci możliwie najlepsze rozwiązania.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jaką ilość okien zamontować na poddaszu?
  2. na jakiej wysokości powinny być montowane okna dachowe
  3. daka długość okna dachowego jest wskazana
  4. dlaczego warto zwrócic uwagę na strony świata


“okna

Jaką ilość okien zamontować na poddaszu?

To, jaką ilość okien dachowych zamontujesz na poddaszu, zależne jest przede wszystkim od jego metrażu. Warto wiedzieć, że okna dachowe mogą oświetlać pomieszczenia do 20% lepiej, niż zwykłe okna fundamentowe. Chodzi tu głównie o to, że okna dachowe ustawione są pod kątem, przez co w ciągu dnia dociera przez nie więcej światła. Produkty te dają również możliwość oszczędności i komfortu pracy oraz odpoczynku. Nie warto bowiem inwestować w sztuczne światło do pracy, które jest niezdrowe dla organizmu ludzkiego. Jeśli wiesz, gdzie będzie stało Twoje biurko, lepiej wówczas zainstalować w tym miejscu okno dachowe, aby móc cieszyć się naturalnym światłem.

Zasada wstawiania okien dachowych według prawa budowlanego klaruje się w ten sposób, iż powierzchnia okien do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8, czyli 1m2 okna dachowego przypada na 8m2 podłogi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku okien dachowych, chodzi tu o samo przeszklenie, bez ramy. Twoje poddasze posiada 32 m2 powierzchni? W takim razie w Twojej połaci dachowej powinno pojawić się 4 m2 powierzchni okien dachowych.

Warto pamiętać o tym, że im więcej okien dachowych zamontujesz tym lepiej. Jeśli wskazane jest, aby na Twoim poddaszu znajdowały się okna dachowe o łącznej powierzchni 4 m2, wówczas lepiej zamontować kilka mniejszych, niż np. dwa lub jedno większe, ponieważ mogą one nie doświetlić całej przestrzeni poddasza.

Na jakiej wysokości powinny być montowane okna dachowe

“okna

Umieszczenie okien dachowych na odpowiedniej wysokości pozwala na lepsze doświetlenie poddasza oraz na sprawną i komfortową obsługę tych produktów. Wskazówką, którą warto się kierować przed montażem okien to fakt, że im wyżej usadowione okno dachowe, tym lepiej doświetli ono pomieszczenie. Jednak zawsze weź pod uwagę, że musisz do niego sięgnąć, aby je np. umyć. W zależności od tego, jaki sposób otwierania wybierzesz, czy górny, czy dolny, eksperci radzą Ci, aby dolna krawędź okna znajdowała się od 80 do 150 cm od podłogi. Nie wiesz, jaki rodzaj otwierania wybrać? Dostosuj go do swoich warunków. Przede wszystkim to Tobie musi być wygodnie je otwierać, a jeśli masz dzieci ,to również jest ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę.

Pamiętaj, żeby umieścić okna dachowe na takiej wysokości, aby mieć kontakt wzrokowy z zewnętrznym otoczeniem nawet wtedy, kiedy przyjmujesz pozycję siedzącą.

Jaka długość okna dachowego jest wskazana?

“okna

Ten aspekt również zależny jest również od kąta nachylenia dachu. Przyjmuje się, że im większy spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno. Najlepiej, jeśli górna krawędź okna dachowegoznajduje się od 2 do 2,2 metra nad podłogą. Wówczas z pewnością osiągniemy optymalne oświetlenie poddasza.

Montowanie okien dachowych zgodnie ze stronami świata

Strony świata to rzecz, o której nie warto zapominać, ponieważ po pierwsze wpływa to na doświetlenie poddasza, a po drugie będzie miało wpływ na nagrzewanie się pomieszczeń. Okna dachowe wystawione na kierunek południowy, sprawią, że poddasze będzie świetnie doświetlone cały dzień i nagrzane. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w letnie dni, kiedy temperatura jest naprawdę wysoka i dokuczliwa. Nie każdy o tym wie, ale ostre światło słoneczne jest również niewskazane dla naszego wzroku. Wówczas najlepiej zainwestować w dodatkowe akcesoria okiennie, które ochronią nas przed słońcem, takie jak rolety czy markizy. Jeśli okna dachowe umieszczone będą w kierunku zachodnim, wówczas światło będzie do nas wpadać dopiero po południu. Natomiast jeśli będą one skierowane na wschód, rankiem będzie nas budzić fala światła, a jeśli w kierunku północnym to na dużą dozę światła możemy liczyć około południa.

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz w stanie stworzyć sobie przyjemne i satysfakcjonujące miejsce do życia.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel