2021-03-29

Rolety wewnętrzne w oknach dachowych – jakie wybrać?

Okna dachowe na poddaszu powinny być wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak rolety wewnętrzne. Ich zastosowanie daje wiele różnych korzyści i sprawia, że poddasze staje się bardziej funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia. Duży wybór rolet obejmuje nie tylko standardowe okna fasadowe, ale właśnie również okna dachowe. Najbardziej znani producenci takich akcesoriów to VELUX lub FAKRO, którzy obdarowują swoich klientów innowacyjnymi rozwiązaniami w obrębie stolarki okiennej.

Rolety wewnętrzne pozwalają kontrolować ilość dostarczanego światła do pomieszczeń, pozwalają na prywatność, a nawet potrafią udekorować dane wnętrze. To, jaki rodzaj rolet wewnętrznych wybierzesz, zależne jest od Twoich upodobań, ale także od funkcjonalności, na którą dzięki nim liczysz.


Z artykułu dowiesz się:

 1. jakie jest główne zadanie rolet wewnętrznych
 2. jakie są zalety rolet wewnętrznych
 3. jakie są rodzaje rolet wewnętrznych do okien dachowych
 4. jakie rolety wewnętrzne wybrać?


“okna

Główne zadanie rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne zakładane są głównie po to, aby móc zaciemnić w danym momencie pomieszczenie. W zależności od tego, jaki rodzaj tego akcesorium wybierzemy, w takich granicach możemy manipulować ilością światła. Rolety wewnętrzne zostały stworzone w taki sposób, aby idealnie współgrać z oknami dachowymi. Przylegają one idealnie do okna, dzięki czemu nie musimy martwić się, że materiał zacznie nieestetycznie odstawać. Dodatkowo nie są one wyposażone w tradycyjne koralikowe sznurki do podnoszenia i ich ściągania, więc estetyka jest w pełni zachowana. Dzięki temu, że rolety wewnętrzne są wyposażone w różne estetyczne elementy, stają się nieocenionym dodatkiem dekoracyjnym do każdego wnętrza.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego do okien dachowych nie pasują rolety wewnętrzne dla okien fasadowych, to wiedz, że taki typ rolet nie spełni swojego zadania, ponieważ mogą być one zamontowane tylko pod kątem prostym do podłoża. Dlatego, jeśli zostałyby przymocowane do okna dachowego, to z pewnością zaczną bezwładnie zwisać. Nie są one wyposażone w mechanizm sprężynowy, więc nie ma szans na idealne przyleganie do okien.

Jakie są zalety rolet wewnętrznych?

“okna

Wybór odpowiednich rolet wewnętrznych dachowych przynosi wiele korzyści, w tym:

 • ochronę przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Jeśli wybierzesz rolety zaciemniające, wówczas możesz zamontować je w sypialni lub pokoju dziecięcym i cieszyć się upragnionym mrokiem potrzebnym do dobrego odpoczynku;
 • Twoje pomieszczenia nie będą mocno nagrzane. Jest to bardzo ważna funkcja rolet wewnętrznych, ponieważ wówczas nie musimy spędzać czasu w domu, w którym czujemy się po prostu niekomfortowo, jak w piekarniku;
 • dekorują wnętrze – możliwość wyboru rodzaju rolet oraz ich koloru i wykończenia sprawia, że możesz cieszyć się dodatkową dekoracją na poddaszu;
 • ulepszają izolację termiczną – dzięki zamontowaniu rolet wewnętrznych znacznie obniżysz straty ciepła.

Rodzaje rolet wewnętrznych do okien dachowych

“okna

Rolety wewnętrzne montowane są bardzo często. Porównując je z roletami zewnętrznymi, są wybierane o wiele częściej ze względu na cenę. O jakich rodzajach rolet wewnętrznych warto wspomnieć?

 • Rolety przyciemniające – rozpraszają światło i zapewniają większą prywatność. Idealnie nadają się do salonu lub jadalni. Nie zapewniają całkowitego zaciemnienia;
 • rolety zaciemniające>– najczęściej wybierane do sypialni lub pokoju dziecięcego, gdzie od czasu do czasu wskazane jest pełne zaciemnienie. Zewnętrzna ich warstwa skutecznie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu w pokoju panuje przyjemna temperatura i nie narażamy się na dzienne światło;
 • rolety plisowane– jest to typ rolet dekoracyjnych, właśnie ze względu na swoje plisowania. Od innych rolet wewnętrznych różni je to, że nie są wyposażone w kasetę. Można zasłonić nimi całe okno, ale również jego dół lub pozostawić roletę w połowie okna.

Do tego dochodzi jeszcze forma obsługi rolet wewnętrznych. Firma VELUX oferuje swoim klientom obsługę manualną, solarną i elektryczną, więc bez problemu można dostosować nie tylko design danej rolety, ale też plusem jest fakt, że możesz obsługiwać ją tak, jak sobie tego życzysz. Obsługa manualna polega na obniżaniu i podnoszeniu rolety za pomocą wygodnego, metalowego uchwytu. W przypadku rolety wewnętrznej elektrycznej i solarnej obsługa odbywa się za pomocą naściennej klawiatury lub inteligentnego systemu VELUX ACTIVE. Możesz nim sterować za pomocą aplikacji na smartfonie lub pozwolić mu samodzielnie sterować nie tylko roletą, ale również i oknem, które automatycznie otwiera i zamyka, kiedy jest taka potrzeba.

Jakie rolety wewnętrzne wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli chcesz, aby w Twojej sypialni panował mrok podczas snu, wówczas najlepiej zainwestować w rolety zaciemniające. W przypadku kiedy zależy Ci na rozproszeniu światła i nienagrzewaniu się pomieszczeń, wybierz rolety wewnętrzne przyciemniające. Oferta firmy VELUX lub FAKRO jest na tyle bogata, że z pewnością będziesz w stanie dostosować rolety do swojej aranżacji na poddaszu. Decyzja o zamontowaniu rolet wewnętrznych przyniesie same korzyści.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel