Przewodnik zakupu wyłazów dachowych

W naszym sklepie dostępne są cztery różne wersje wyłazów dachowych Fenstro. Oczywiście wyłazy dachowe różnią się wielkością, ale przy wyborze odpowiedniego wyłazu należy również zwrócić uwagę na inne, niemniej ważne cechy.

Wyłaz dachowy Fenstro 45 x 73 cm
Wyłaz dachowy Fenstro 45 x 55 cm
Wyłaz dachowy Fenstro 90 x 48 cm
Wyłaz dachowy Fenstro 48 x 90 cm

Pomieszczenie ogrzewane/nieogrzewane

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest: w jakim pomieszczeniu zostanie zamontowany wyłaz dachowy? Czy jest to pomieszczenie ogrzewane czy nieogrzewane?

• Jeżeli pomieszczenie nie jest ogrzewane (np. strych, garaż lub szopa). Można wybrać dowolny wyłaz dachowy Fenstro. Wyłaz dachowy to okno przeznaczone do wentylacji i oświetlenia nieużytkowych i nieogrzewanych poddaszy.

• Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane (np. sypialnia, salon lub łazienka). Radzimy nie używać wyłazów dachowych Fenstro i zamontować okna dachowe RoofLITE+ lub Magnetic. Wynika to z faktu, że w przypadku pomieszczeń ogrzewanych najważniejsze jest utrzymanie żądanej temperatury w pomieszczeniu, a izolacja termiczna* okien dachowych jest lepsza.

* zdolność do utrzymywania ciepła w pomieszczeniu w chłodny dzień i blokowanie przenikania ciepła do środka w gorący dzień.

Jakie jest nachylenie dachu?

Drugie ważne pytanie brzmi: jaki jest kąt nachylenia dachu?

JAK ZMIERZYĆ NACHYLENIE DACHU?
Jeśli nie wiesz, jak zmierzyć kąt nachylenia dachu, najłatwiejszym sposobem jego obliczenia, bez skomplikowanych wzorów matematycznych, jest skorzystanie z aplikacji. Jeżeli masz iPhone lub urządzenie z systemem Android, pobierz jedną z bezpłatnych aplikacji, które do pomiaru kątów używają wbudowanego w telefon żyroskopu.

• Dach płaski lub o nachyleniu do 15° (nachylenie minimalne).
Dachy płaskie lub o nachyleniu do 15° nie nadają się do montażu wyłazów (i okien) dachowych. W takim należy użyć okien dachowych do dachów płaskich.

• Nachylenie od 15° do 60°.
Można wybrać dowolny wyłaz dachowy Fenstro.

• Nachylenie od 60° do 90°.
Dachy o nachyleniu powyżej 60° nie nadają się do montażu wyłazów dachowych. W tym przypadku zalecamy użycie okna dachowego RoofLITE+ lub Magnetic.

Otwieranie do góry czy na bok?

Wyłazy dachowe Fenstro powstały z myślą o pełnej uniwersalności. Większość wyłazów z tej serii można zamontować tak, aby otwierać je do góry lub na bok (zależnie od sposobu ustawienia zawiasów).

Modele otwierania

Domyślne otwieranie do góry:
Wyłaz dachowy Fenstro 45 x 73 cm, można zmienić na otwarcie bok
Wyłaz dachowy Fenstro 45 x 55 cm, można zmienić na otwarcie bok
Wyłaz dachowy Fenstro 48 x 90 cm

Domyślne otwieranie na bok: Wyłaz dachowy Fenstro 48x90 cm, można zmienić na otwarcie góry
Można wybrać dowolny wyłaz dachowy Fenstro. Wszystkie modele można zamontować tak, aby otwierały się do góry.

Poniżej przedstawiono przegląd różnych modeli i opcji ich otwierania:
Modele otwierania

Jaki rozmiar wyłazu dachowego wybrać? I ile wyłazów kupić?

Wielkość wyłazu dachowego (i ich liczba) zależy głównie od celu, w jakim montowany jest wyłaz.
Jeśli chcesz doświetlić nieogrzewane pomieszczenie, na wielkość i liczbę wyłazów wpływa ilość światła, jaka ma wpadać do pomieszczenia. Poniżej znajduje się tabela z wymiarami pakietu szybowego. Im większa powierzchnia szyby, tym więcej światła może dostać się do pomieszczenia.
Jedynym ograniczeniem dla szerokości montowanego wyłazu jest rozstaw krokwi (w konstrukcji dachu).

Rozmiar wyłazu
dachowego
Powierzchnia pakietu
szybowego
45 x 55 cm 0,207 m2
45 x 73 cm 0,281 m2
48 x 90 cm 0,376 m2
90 x 48 cm 0,376 m2

Odpowiedź na pytanie, jak zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia, jest prosta: trzeba zamontować co najmniej dwa wyłazy dachowe po przeciwnych stronach dachu. Umieszczenie ich po przekątnej zapewni właściwą wentylację i pozwoli odpowiednio doświetlić nieogrzewane pomieszczenie.

Jaki kołnierz trzeba kupić wraz z wyłazem dachowym?

Dobra wiadomość – żaden!
Wyłazy dachowe Fenstro posiadają zintegrowany kołnierz, nie ma więc potrzeby kupowania osobnego kołnierza. Kołnierz idealnie dopasowuje się do każdego pokrycia dachowego o profilu o wysokości do 90 mm. Oznacza to, że wyłaz można montować zarówno w pokryciu z dachówek płaskich, jak i falistych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel