2021-01-08

Poprawny montaż wyłazu dachowego

Nie da się ukryć, że okna dachowe cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z rodzajów tych okien, są wyłazy dachowe montowane zarówno na poddaszach użytkowych, jak i nieużytkowych. Wszystko dlatego, że są to niebywale funkcjonalne i wygodne okna, które prezentują się bardzo estetycznie. Każdy, kto chce zamontować takie okno na swoim poddaszu, poniżej dowiesz się, jak zrobić to w poprawny i bezpieczny sposób.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Montaż wyłazu dachowego – od czego zacząć?

Jeśli to możliwe, miejsce na montaż wyłazu dachowego, powinno być wyznaczone jeszcze na etapie projektu domu. Jednak z jego montażem można sobie poradzić nawet wtedy, kiedy taka okazja przeszła nam koło nosa. Jak sama nazwa wskazuje wyłaz dachowy, ma zapewnić przede wszystkim wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Jeśli montowanie okna ma być przeprowadzone na poddaszu nieużytkowym, wówczas należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wysokości, na której znajdzie się dolna krawędź ramy:

 • kondygnacje położone 25 metrów nad terenem odległość od podłogi a górnej krawędzi wewnętrznego podokiennika, powinna wynosić minimum 85 cm;
 • kondygnacje położone powyżej 25 metrów nad terenem, odległość od podłogi a górnej krawędzi wewnętrznego podokiennika, powinna wynosić minimum 110 cm.
 • Jaki wyłaz dachowy będzie idealny?

  “poddasze,

  Wszystko to zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Jeśli poddasze ma być nieużytkowe, wówczas nie trzeba skupiać się na oknach, które będą musiały posiadać wspaniałe parametry termoizolacyjne. Nazywa się to wyłazami zimnymi. W przypadku takich okien mamy dostępne dodatkowe funkcjonalności takie jak: listwy kominiarskie, wspornik dachówki czy uchwyt blokujący skrzydło w kilku pozycjach.

  Oczywiście, jeśli wyłaz dachowy ma być montowany w pomieszczeniu użytkowym, wówczas należy zadbać o jego termoizolacyjność.

  Jak prawidłowo zamontować wyłaz dachowy?

  Aby poprawnie zamontować wyłaz dachowy, najlepiej skorzystać z kilku poniższych wskazówek:

 • wykonać obrys krawędzi wyłazu na powłoce paroprzepuszczalnej, po czym wykonać w niej nacięcia i usunąć niepotrzebny fragment pokrycia dachowego;
 • okno należy układać nad szeregiem dachówek, a jeśli mamy do czynienia z blachodachówkami, wówczas układamy okno nad zakładem poziomym;
 • w deskowaniu wycina się otwór na kształt wyłazu z naddatkiem 1 cm na każdą stronę;
 • stolarka przymocowywana jest do łat montażowych, które zostają przymocowane do więźby dachowej. Należy tu pamiętać o zachowaniu poziomu;
 • pomiędzy górną krawędzią dolnej łaty montażowej a linią pokrycia odstęp powinien wynosić około 9 cm;
 • górna łata powinna zostać zamocowana na wysokości wyłazu;
 • naddatki w naciętej membranie dachowej powinny zostać wywinięte na zewnątrz i przykręcone tackerem;
 • nad łatą górną powinna biec rynna odwadniająca. Ważne, aby od góry nachodziła na nią membrana dachowa;
 • następnie nadeszła pora na przykręcenie wyłazu dachowego i zamocowanie kołnierza uszczelniającego.
 • Należy pamiętać, aby wyłaz i membrana były ze sobą naprawdę szczelnie połączone, ponieważ wówczas izolacja przeciwwilgociowa będzie odpowiednia.

  Jak prawidłowo zamontować wyłaz dachowy?

  “poddasze,

  Wyłaz dachowy, nie jest szczególnie wymagającym oknem do zamontowania, a zwłaszcza tam, gdzie nie jest wymagana ingerencja w połaci dachowej. Jedną z ważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, aby okno było zabezpieczone specjalnym kołnierzem i z należytą starannością dopasować okno do połaci dachowej, aby nie było pomiędzy nimi żadnej przestrzeni, która mogłaby sprawić, że zimne powietrze dostałoby się do środka. Samodzielne założenie wyłazu dachowego jest jak najbardziej więc możliwe. Przeważnie wystarczy tylko dostosować się do instrukcji, dołączonej do produktu. Jeśli jednak mamy obawy co do swoich możliwości w zakresie stolarki okiennej, wówczas bezpieczniej będzie skorzystać z obsługi fachowca.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-27
  Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel