2022-10-10

Po czym poznać, że okna są nieszczelne?

 

Problem nieszczelnych okien pojawia się zarówno u użytkowników stolarki okiennej, która wykonana została z PVC, jak i drewna. Choć najczęściej nieszczelności pojawiają się w oknach użytkowanych od kilku lat, nie można wykluczyć, że także krótko po wybudowaniu domu lub po jego remoncie i modernizacji, nie dojdzie do takiej sytuacji. Dlaczego tak się dzieje i po czym poznać, że okna są nieszczelne? Na to niezwykle ważne pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie aspekty wpływają na szczelność okien?
  2. W jaki sposób sprawdzić szczelność okien?
  3. Skąd bierze się nieszczelność okien?
  4. Jak poradzić sobie z nieszczelnością okien?


mężczyzna montuje okno dachowe

Nieszczelne okna, poprzez dostanie się podmuchów wiatru, powodują wychładzanie się wnętrz. Co więcej, podczas występowania opadów, może także dojść do pojawienia się wilgoci. Dlatego też tak ważne jest regularne sprawdzanie szczelności okien i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. W poniższym wpisie podpowiadamy, po czym poznać, że okna są nieszczelne i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.

Jakie aspekty wpływają na szczelność okien?

Parametry techniczne okien zależą przede wszystkim od:

  • profili okiennych;
  • szyb;
  • uszczelek;
  • okuć.

Mówiąc o szczelności okien, nie można zapomnieć o współczynniku przenikania ciepła Uw, który określa izolacyjność cieplną okna. Im ten parametr jest mniejszy, tym okno wyróżnia się większą izolacyjnością termiczną. Przepisy określają, że współczynnik przenikania ciepła dla okien dachowych w Polsce nie może przekraczać 1,1 W/m2K, a dla okien fasadowych 0,9 W/m2K.

mężczyzna w marynarce wygląda przez otwarte okno dachowe

W jaki sposób sprawdzić szczelność okien?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy okna są szczelne, przesuń dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz wzdłuż szyby, kiedy okno jest zamknięte. Ten prosty sposób pozwala poczuć podmuch powietrza, jeśli okna są nieszczelne. Czasami, by pozbyć się problemu, wystarczy odpowiednio wyregulować okna.

Chcesz sprawdzić, czy okna dachowe i fasadowe, jakie posiadasz w domu, wymagają regulacji? Wykonaj prosty test kartki papieru. Polega on na włożeniu kartki pomiędzy ościeżnicę a skrzydło i zamknięciu okna. Jeżeli bez problemu wyjmiesz kartkę, oznacza to, że okna są nieszczelne i wymagają regulacji. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas wykonywania testu nie umieszczać papieru blisko rygla.

Kolejną metodą, która pozwoli sprawdzić szczelność okien, jest próba dymu. Skieruj dym w stronę zamkniętego okna. Jeśli będzie nieszczelne, wówczas dym bez problemu przedostanie się na drugą stronę.

konserwacja okna dachowego

Skąd bierze się nieszczelność okien?

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn nieszczelności okien, jest niewłaściwie przylegająca do ramy okna uszczelka. Przez szczelinę, która powstaje, dostaje się woda i powietrze.

Innym, często spotykanym powodem, jest także obniżenie się skrzydła, do którego dochodzi pod wpływem jego ciężaru. Taka sytuacja pojawia się najczęściej w przypadku okien balkonowych, które wyróżniają się dużymi gabarytami.

Problem nieszczelności może pojawić się także wskutek kurczenia się i pękania uszczelek (dzieje się tak za sprawą zmiennych warunków atmosferycznych i temperatur). Gumowe elementy, choć są małe, spełniają ważną rolę — odpowiadają za prawidłowy docisk skrzydła okiennego do ramy. Jeśli zatem dojdzie do ich uszkodzenia lub deformacji, pojawia się nieszczelność okna.

Okazuje się, że nieszczelne okna nie zawsze są wynikiem długiego lub niewłaściwego użytkowania. Często wady wynikają ze złego montażu lub wad konstrukcyjnych, czyli problemów, których użytkownik nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać.

wymiana uszczelki w oknie dachowym

Jak poradzić sobie z nieszczelnością okien?

Każda nieszczelność okien może być dokuczliwa, szczególnie w czasie zimy. To właśnie wtedy zależy nam na komfortowej temperaturze we wnętrzach. Chcąc dokładnie uszczelnić stare okna, należy w pierwszym etapie usunąć obróbki wykończeniowe i parapety (jeśli uszczelniasz okna fasadowe). Po odsłonięciu materiału izolacyjnego będziesz wiedział, w jakim stanie jest okno. Usuń starą pianę montażową i zaaplikuj w jej miejsce nową. Wybierz taki materiał, który zapewni jak najwyższą izolację termiczną. Pamiętaj, żeby produkt stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Nałożoną pianę należy zabezpieczyć warstwą taśmy paroszczelnej, a następnie wykonać obróbki wykończeniowe.

Decydując się na nowoczesne okna PVC, warto mieć na uwadze, że są one montowane w sposób ciepły i szczelny. Dlatego też, jeśli będziesz chciał je wymienić na nowe, poproś o pomoc profesjonalistów. Specjaliści wykonają tę usługę poprawnie, dzięki czemu unikniesz problemów z nieszczelnością okien.

Pamiętaj, że szczelne okna są niezwykle ważne, ponieważ ochronią domowników przed silnymi podmuchami wiatru, niskimi temperaturami, czy opadami atmosferycznymi. Co więcej, dzięki szczelnym oknom jesteś w stanie zaoszczędzić energię cieplną, a tym samym pieniądze (których nie wydasz na ogrzewanie) oraz czas poświęcony na ewentualną naprawę.

mężczyzna konserwuje okno dachowe

Podsumowanie

Jeżeli zauważysz, że Twoje okna są nieszczelne, od razu usuń ten problem. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, poznaj przyczynę powstania nieszczelności. Tylko wtedy znajdziesz najlepsze rozwiązanie. Często wystarczy bowiem odpowiednio wyregulować stare okno lub wymienić w nim uszczelki. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, wezwij fachowców, którzy go ocenią i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

kobieta otwiera okno dachowe

 

 
 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-04-03
O.K.
pixel