2020-12-06

Okna dachowe – wady i zalety

Decydując się na zorganizowanie przestrzeni do życia na poddaszu, należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich okien dachowych. Najważniejsze jest to, aby posiadały jak najmniej wad, a jak najwięcej zalet. Jak więc kształtują się wady i zalety okien dachowych? Poniżej przedstawimy kilka z nich.


Z artykułu dowiesz się:


“okno,

Zalety okien dachowych

Okna dachowe posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Ze względu na to, że pomieszczenia urządzane na poddaszach są coraz bardziej popularne, producenci tych okien prześcigają się w tym, aby wypuszczać na rynek coraz to lepsze okna dachowe. Warto więc poznać ich zalety:

Duża ilość naturalnego światła

“okno,

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przebywanie dłuższy czas w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem wpływa nas niezbyt pozytywnie. Dlatego należy wykorzystać możliwość instalacji okien dachowych na poddaszu, aby dostęp naturalnego światła był taki, jak powinien. Warto również przyjrzeć się temu, w jaki sposób powinny być one montowane.

Odpowiednie rozmieszczenie

Aby ilość światła naturalnego była odpowiednia na poddaszu, nie wystarczy tylko zainstalować okien. Trzeba je również odpowiednio rozmieścić. Eksperci są zgodni co do tego, że okna dachowe powinny być nawet mniejsze i było ich więcej. To lepsze niż instalowanie jednego lub dwóch dużych okien. Odpowiednie rozmieszczenie jest tu kluczowe, aby dostęp światła był taki, jak powinien. Mówi się, że stosunek wielkości okien do podłogi powinien wynosić 1:8. Wówczas mamy najbardziej odpowiednią ilość światła na poddaszu.

Aranżacja wnętrza

“okno,

Trzeba przyznać, że okna dachowe dają duże możliwości aranżacyjne. Dzięki nim szybciej zbudujemy klimat w pomieszczeniu niż w przypadku tradycyjnych okien. Bezapelacyjnie są one bardzo praktyczne i świetnie oddadzą charakter pomieszczenia, w którym się znajdą.

Montaż okna dachowego

Okno dachowe możesz zainstalować właściwie na każdym dachu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie modele do naszego typu dachu. Na rynku jest wiele przeróżnych wymiarów i kształtów.

Mają wpływ na bezpieczeństwo

Pierwszym i najważniejszym faktem jest to, że okna dachowe umieszczone są na samej górze domu, tak więc ciężko będzie się włamywaczom przez nie dostać do środka. Zresztą wiele modeli okien dachowych wyposażonych jest w specjalne systemy antywłamaniowe. Dodatkowo można je bezpiecznie zostawiać uchylone np. na noc.

Zadbaj o swoją prywatność

Nie chcesz, aby ktokolwiek widział co dzieje się w Waszym domu? Wówczas okna dachowe są najlepszym rozwiązaniem. Nikt z sąsiadów ani osób przechodzących ulicą nie będzie w stanie zobaczyć, co się dzieje na poddaszu.

Okna dachowe są praktyczne

Chcesz wyjść swobodnie na dach? Okna dachowe Ci w tym pomogą. Podczas jakichkolwiek robót na dachu, masz możliwość, aby komfortowo skorzystać z okien dachowych.

Okna dachowe – wady

Jeśli coś posiada zalety, to ma również i wady. Nie inaczej jest z oknami dachowymi.

Są mało odporne na zabrudzenia

W przypadku okien dachowych prawdą jest, że częściej nadają się one do mycia niż standardowe typy okien. Przez to, że umieszczone są pod kątem, wszystkie zanieczyszczenia łatwiej się na nich zatrzymują i utrzymują.

Wilgoć

Przez to, że okna dachowe nie są montowane pionowo, deszcz lub śnieg dłużej będzie na nich zalegać. Dlatego zawsze, kiedy będziemy wybierać okna dachowe do swojego domu, sprawdzajmy, w jaki sposób są one zabezpieczone przed wilgocią. Powinny być ona naprawdę mocno chronione przed zawilgotnieniem.

Lato na poddaszu

“okno,

Pomieszczenia na poddaszu mają to do siebie, że szybko się nagrzewają, bo zgodnie z prawem fizyki, całe ciepło ucieka do góry. Montując tam dodatkowo okna dachowe, musimy zdawać sobie sprawę, że palące słońce szybciej się tam dostanie, więc zrobi się jeszcze cieplej. Jednak w tym przypadku żaluzje wewnętrzne lub zewnętrzne powinny skutecznie załatwić sprawę.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel