2021-03-22

Okna dachowe – górne lub dolne otwieranie. Które lepsze?

Jedną z cech, która wpływa na funkcjonalność okien dachowych, jest sposób ich otwierania. Otwieranie górne lub dolne powinno być dostosowane do użytkowników danych okien oraz koniecznie musi być wpasowane w przestrzeń poddasza w sposób efektywny. Dwóch największych producentów okien dachowych oferuje komfortowe rozwiązania, dzięki którym będziesz w stanie idealnie dopasować rodzaj otwierania do swoich oczekiwań. Przemyślany wybór okien dachowych to podstawa, dlatego warto zadbać o to, aby były one możliwie najbardziej dostosowane do naszych oczekiwań.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym charakteryzują się okna dachowe z górnym otwieraniem
  2. czym charakteryzują się okna dachowe z dolnym otwieraniem
  3. jaką ofertę prezentują najlepsi polscy producenci okien dachowych
  4. czym charakteryzują się okna firmy FAKRO


“okna

Górne otwieranie okien dachowych

Które okna dachowe najwygodniej obsługuje się, kiedy posiadają otwieranie górne? Najlepiej, jeśli będą to takie okna, których krawędź dolna usytuowana jest od podłogi o jakieś 90 cm. Takie położenie jest możliwe, kiedy ściana kolankowa jest stosunkowo niska. Dzięki temu wówczas mamy zapewniony widok z poddasza, nawet kiedy siedzimy, a nasze pomieszczenia są odpowiednio doświetlone. Wówczas zamontowany w górze skrzydła uchwyt daje niesamowity komfort użytkowania okna dachowego. Tego typu okno pozwala na postawienie pod nim biurka, łóżka czy innych mebli, ponieważ nie będą one kolidowały z jego otwarciem.

Okna dachowe VELUX z linii Nowa Generacja, wyposażone są w ergonomiczny, podłużny uchwyt, posiadający zaokrąglony kształt, aby okno można było w wygodny sposób otworzyć i zamknąć jedną ręką. Podchodząc do tego typu okna, nie musimy się schylać i nie grozi nam uderzenie oknem w głowę. Dodatkowo taki sposób otwierania okna zapewnia bezpieczeństwo małym dzieciom, ponieważ nie będą one w stanie otworzyć skrzydła bez pomocy osoby dorosłej.

Okna dachowe VELUX Nowa Generacja wykonane są z eleganckiego aluminium, które dopasuje się do każdej, nawet najbardziej wymagającej aranżacji na poddaszu.

Dolne otwieranie okien dachowych

Jeśli ścianka kolankowa jest wyższa niż np. 150 cm, wówczas jesteśmy zmuszeni do zainstalowania okna dachowego z uchwytem dolnym. Okna dachowe firmy VELUX są wyposażone w elegancką, ocynkowaną klamkę, która jest zamocowana na środku skrzydła. Takie rozwiązanie umożliwia zamknięcie i otwarcie okna nawet osobie posiadającej bardzo niski wzrost. Dodatkowo nie trzeba wyciągać ręki mocno w górę czy stawać na palcach, aby móc obsłużyć okno dachowe. Okna Nowej Generacji z dolnym otwieraniem są wyposażone w dwustopniowy system wentylacji, więc nawet przy zamkniętym oknie mamy dostęp do świeżego powietrza. Okna dachowe firmy VELUX Nowej Generacji z klamką, wyposażone są również w filtr, dzięki czemu w powietrzu, którym oddychamy, nie ma żadnego kurzu i owadów.

Okna dachowe – oferta od czołowych producentów stolarki okiennej

“okna

Powyżej została już poniekąd przedstawiona oferta pochodząca od firmy VELUX. Należy jednak wspomnieć o tym, że Nowa Generacja okien dachowych VELUX została podzielona na trzy linie: Standard, Standard Plus i Premium. Okna z linii Standard zostały wyposażone właśnie w góry system otwierania i są dostępne w bardzo przystępnych cenach oraz można je wyposażyć w elektryczne sterowanie właściwie w każdej chwili.

Oferta Standard Plus obejmuje okna z dolnym otwieraniem. Są one produkowane w konstrukcji ThermoTechnology, z dodatkową uszczelką. Mogą być wyposażone w dodatkową bezpieczną szybę. Jeśli zdecydujesz się na ich montaż, będziesz mógł cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie. Oferta Premium obejmuje okna z dolnym i górnym otwieraniem. Są to okna klapowo-obrotowe, z panoramicznym widokiem, zapewniającym więcej miejsca nad głową. Ich niezaprzeczalną zaletą jest duży kąt rozwarcia. One również są produkowane w systemie ThermoTechnology, więc zapewniają ciepłe wnętrze. O ich zakupie warto pomyśleć, kiedy kąt nachylenia dachu jest zbyt mały. Okna dachowe VELUX PREMIUM można zamontować na każdej wysokości, a jeśli są odpowiednio duże, umożliwiają wyjście na dach lub mogą służyć jako wyjście ewakuacyjne.

Okna dachowe z otwieraniem dolnym od FAKRO

Okna dachowe firmy FAKRO wyposażone są w otwieranie dolne. Na które okna tej firmy warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością na okna uchylno - obrotowe PreSelect i PreSelect MAX, ponieważ są one wyposażone w nowoczesny system okuć, dzięki czemu okna można obrócić i uchylić. Nie można również zapominać o tym, że są to okna dachowe posiadające wspaniałe parametry izolacji termicznej. Co jeszcze oferują okna dachowe FAKRO?

  • Duże rozmiary okien = więcej światła;
  • otwarcie skrzydła do 45 stopni pozwala na uzyskanie większej przestrzeni;
  • innowacyjne okucia gwarantują lepszą trwałość;
  • okna dachowe FAKRO można wyposażyć w dodatkowe akcesoria zewnętrzne;
  • termoizolacja wynosi Uw 0,93 W/m2K. Okna posiadają pakiet szybowy U5.

Wybór okien dachowych z odpowiednim otwieraniem to nie lada wyzwanie. Jednak bardzo często jest to zależne od wysokości ściany kolankowej czy kąta nachylenia dachu. Niemniej jednak należy wybierać takie rozwiązania, dzięki którym na co dzień obsługa okna dachowego nie będzie sprawiała większych kłopotów.

Autor:Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
2023-03-30
Polecam
pixel