2021-03-22

Okna dachowe - czy to praktyczne rozwiązanie?

Komfortowe i klimatyczne poddasze to rozwiązanie, o którym marzy wielu właścicieli. Nic zatem dziwnego, że wielu decyduje się na instalację okien dachowych. Czy to rozwiązanie jest praktyczne? Okazuje się, że tak. Okna dachowe nie tylko nadają wnętrzu romantyzmu, ale także są funkcjonalne. Produkt doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu na poddaszu, nawet tam, gdzie jest zwiększona wilgotność.Z artykułu dowiesz się:

  1. jaki wpływ mają okna dachowe na ilość światła naturalnego w pomieszczeniu
  2. co warto wiedzieć o montażu okien dachowych
  3. czy okna dachowe są produktem bezpiecznym
  4. jak dzięki oknom dachowym stworzyć klimatyczne wnętrze o nietuzinkowym charakterze


okno

Chcąc mieć pewność, że okna dachowe będą najlepszym rozwiązaniem, zawsze należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Dlatego też dziś chcemy poświęcić czas istotnym kwestiom, o których powinieneś pamiętać, jeśli rozważasz kupno i montaż okien dachowych.

Okna dachowe a ilość światła naturalnego w pomieszczeniu

Okna dachowe są produktem, który wpuszcza do pomieszczeń na poddaszu dużo światła, dzięki czemu doskonale doświetla całą przestrzeń. Jest to jedna z największych zalet tego asortymentu. Przyglądając się przeprowadzonym badaniom, śmiało można dostrzec, że jedno okno dachowe jest w stanie doświetlić od 8 do 13 m2 powierzchni podłogi w pomieszczeniu, w którym zostało zainstalowane. Jak zatem widać, wystarczy jedno okno, aby we wnętrzu było jasno. Warto zwrócić uwagę także na to, że naturalne światło wpadające przez okno dachowe znacznie dłużej oświetla wnętrza, dzięki czemu możliwe są oszczędności.

Warto również mieć na uwadze, że promienie słoneczne, które wpadają przez okno dachowe znacznie poprawia samopoczucie użytkowników poddasza. Pobudzają ich do działania, jak również znacznie zmniejszają stres.

okno

Montaż okien dachowych - jakie informacje należy posiąść na ten temat?

Jeżeli myślisz, że okna dachowe PVC lub wykonane z drewna można zamontować jedynie na niskich poddaszach, nie masz racji. Produkty tego typu z powodzeniem można zainstalować w rozmaitych dachach, ponieważ producenci wymyślają coraz to nowsze rozwiązania. Kąt nachylenia dachu, w jakim bez problemu da się zamontować okna dachowe wynosi obecnie między 15 a 90°. Co więcej, bogata oferta rynkowa daje Klientom możliwość wyboru okien w różnych kształtach i rozmiarach, a także egzemplarzy, które można ze sobą łączyć. Dzięki temu okna dachowe można dopasować nie tylko do konstrukcji dachu, ale przede wszystkim do potrzeb i upodobań właścicieli domów.

okno

Czy okna dachowe są produktem bezpiecznym?

Okna dachowe to produkt, który montuje się, jak sama nazwa wskazuje w poszyciu dachowym. Nie oznacza to jednak, że dostęp do nich jest niemożliwy. By mieć pewność, że w 100% będą chronić użytkowników, warto wybrać specjalne okna antywłamaniowe lub ze specjalnymi mechanizmami zabezpieczającymi. Ciekawą alternatywą są okna wyposażone w określone systemy, które pozwalają na elektryczne lub solarne sterowanie. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma VELUX, która swoim Klientom oferuje inteligentny system VELUX ACTIVE, dzięki któremu można sterować oknami dachowymi i dedykowanymi im akcesoriami za pomocą specjalnej aplikacji.

Jak dzięki oknom dachowym stworzyć klimatyczne wnętrze o nietuzinkowym charakterze?

Okna dachowe, jeśli zostaną prawidłowo zamontowane, pozwolą stworzyć klimatyczne i funkcjonalne poddasze. Jeżeli wybierzesz zestawy okien lub okna drewniane, z pewnością wprowadzisz do wnętrza nietuzinkową i przytulną atmosferę. Warto również mieć na uwadze, że okna dachowe nie zajmują wiele miejsca na poddaszu. Co więcej, decydując się na odpowiedni model, np. okna wieloosiowe, można liczyć na dużą przestrzeń. Jak zatem widać, okna dachowe nie tylko są elementem dekoracyjnym, ale także spełniają wiele praktycznych funkcji.
Autor: Aneta Wojtczak

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel