2021-01-16

Nowe wymagania dla okien w roku 2021

W prawie budowlanym zostały naniesione nowe przepisy dotyczące standardów okien. Nie ma zmiłuj – okna mają być energooszczędne i tylko takie mogą być instalowane. Od kilku lat w prawie budowlanym istnieją zapisy, które mówią o tym, że okna muszą posiadać dobrą izolację termiczną. Wynika to z Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE, która wprowadziła te wymogi w 2014 roku do naszego kraju. Ma do doprowadzić do sytuacji, kiedy domy nie będą potrzebowały już tyle energii do ogrzewania, właściwie celem jest całkowite zminimalizowanie tej energii. W przepisach tych znajdziemy informację o energii pierwotnej (EP), która mówi o zapotrzebowaniu budynku na energię ze źródeł nieodnawialnych, oraz o współczynniku przenikania ciepła (U), przez przegrody zewnętrzne. Każdy z tych parametrów ma być o roku 2021 zrównany z tymi, które charakteryzują domu w pełni energooszczędne. Oznacza to, że nowe wymagania dla okien, określane również jako WT 2021, zmuszają inwestorów do montowania tzw. ciepłych okien. Co za tym idzie, współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien dachowych nie może przekraczać 1,1 W/(m2·K), a w przypadku okien fasadowych 0,9 W/(m2·K).


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Koniec z oknami dwuszybowymi

To, w jaki sposób skonstruowany jest pakiet szybowy, wpływa na współczynnik przenikania ciepła. Aby okna mogły wpasować się w nowe przepisy budowlane, powinny być wyposażone w trzy szyby, ponieważ wówczas wartość współczynnika będzie wynosiła 0,5 lub 0,6 W/(m2·K), czyli tyle ile jest wymagane. Pakiety dwuszybowe nie są w stanie spełnić już tych norm. Sama ilość szyb jednak nie wystarczy. Znaczenie ma również gaz, który występuje pomiędzy szybami. W przypadku okien WT 2021, pomiędzy szybami powinien występować gaz – argon. Jeśli interesuje nas budownictwo pasywne, wówczas wskazane są pakiety czteroszybowe, które posiadają bardzo wysoki standard energooszczędności. Warto również pomyśleć o oknach, posiadających powłoki niskoemisyjne, ponieważ wpływają one na lepszą izolacyjność cieplna oszkleń. To, co jeszcze ma wpływ na tę izolacyjność, są ramy okienne, których w oknach energooszczędnych są grubsze. Ich współczynnik przenikania ciepła nie może być niższy niż 1,0 W/(m2.K).

Kto powinien stosować się do nowych przepisów?

“poddasze,

Nowe przepisy budowlane obowiązują przede wszystkim osoby, które w roku 2021 będą budować dom. Dotyczy to również osób, które będą przeprowadzały modernizację budynków. Jednak w tym przypadku mogą one liczyć na dofinansowanie np. z programu Czyste Powietrze. Jeśli ktoś jest w trakcie budowy domu, nie musi obawiać się dodatkowych kosztów związanych z zakładaniem okien trzyszybowych, ponieważ osób tych te przepisy nie dotyczą.

Polski rynek okien a nowe przepisy budowlane

“poddasze,

Zapoznając się z nowymi przepisami budowlanymi, nasuwa się pytanie, w jaki sposób przygotowany na zmiany jest polski rynek okienny. Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ producenci są przygotowani świetnie do nowych przepisów, a dodatkowo niektórzy z nich już wyprzedzają nadchodzące zmiany w przepisach budowlanych. Jedynym problemem, z którym borykają się producenci, jest fakt, że wymogi dotyczące termoizolacji, powinny być spełnione przez każde okno. O ile w dużych oknach nie ma większego problemu, aby współczynnik izolacji ciepła posiadał odpowiedni poziom, o tyle w małych oknach uzyskanie tego parametru może być dość utrudnione. Potwierdzają oni, że aby współczynnik ten mógł być osiągnięty, wymagane są pakiety trzyszybowe lub czteroszybowe.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-03
O.K.
pixel