2021-03-24

Niska ścianka kolankowa na poddaszu a montaż okien dachowych

Duże skosy na poddaszu niewątpliwie dodają mu uroku, natomiast nie zmienia to faktu, że jest to dość niepraktyczne rozwiązanie. Wówczas, aby zadbać o większą powierzchnię użytkową takiego poddasza, należy przedłużyć mur, na którym spoczywają krokwie, oznacza to, że potrzebna będzie ściana kolankowa. Takie rozwiązanie prowadzi do podniesienia dachu i poprawienia komfortu przebywania na poddaszu.

Przed użytkownikami poddasza zawsze staje pytanie o to ile okien zamontować, jak wykonać to w prawidłowy sposób i jakie otwieranie będzie najlepszym rozwiązaniem. Do tego może dojść wątpliwość, jak to wszystko przełożyć na poddasze z dużymi skosami. Poniżej uzyskasz kilka wskazówek, które pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.


Z artykułu dowiesz się:

 1. jak zaplanować przestrzeń na niskim poddaszu
 2. jak poradzić sobie z dużymi skosami na poddaszu
 3. dlaczego warto inwestować w duże przeszklenia na poddaszu z dużymi skosami


“okna

Jak zaplanować przestrzeń na niskim poddaszu?

Na każdym poddaszu, na którym mamy do czynienia z wysokimi skosami, kluczowe jest prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych , aby pomieszczenie było odpowiednio doświetlone. Im lepiej umiejscowimy okna dachowe, tym dłużej będziemy cieszyć się dziennym światłem. Istotne jest określenie tego, jaka powierzchnia przeszkleń jest wskazana, aby poddasze zawsze było jasne i ciepłe.

Eksperci uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie metrażu danego pomieszczenia przez liczbę 8. Uzyskany wynik mówi nam o tym, jaka minimalna powierzchnia przeszkleń jest wskazana dla danego poddasza. Chodzi tu oczywiście o powierzchnię szyb, a nie samego okna. Każdy wie, że rama zajmuje dość dużą powierzchnię okna, dlatego akurat jej wielkość należy odjąć, aby uzyskać odpowiedni wynik.

Montowanie okien dachowych a duże skosy na poddaszu

Po obliczeniu, jaka powierzchnia przeszklenia będzie najlepsza dla Twojego poddasza, przyszedł czas na zamontowanie okien dachowych . Jedną z zasad, która dotyczy montowania okien dachowych, jest to, że z im wyższymi skosami mamy do czynienia, tym dłuższe powinno być okno. Do tego należy pamiętać również o tym, aby były one zamontowane na odpowiedniej wysokości. Wskazówki poniżej:

 • optymalnie powinno się montować okna dachowe w taki sposób, aby jego dolna rama znajdowała się około 90 cm od podłogi;
 • okno dachowe powinno być zamontowane w taki sposób, abyś miał umożliwiony widok z okna, nawet jeśli siedzisz na kanapie;
 • jeśli mamy do czynienia z bardzo ostrym dachem, wówczas okna powinny mieć dość długą ramę. Jedna z najbardziej popularnych firm zajmujących się stolarka okienną, VELUX, rekomenduje aby dla dachów nachylonych od 15 do 44 stopni, montować okna o długości 160 cm;
 • w przypadku kiedy na Twoim poddaszu kąt nachylenia jest naprawdę mały i dodatkowo masz do czynienia z bardzo niską ścianką kolankową, zawsze możesz zwiększyć powierzchnię przeszkleń, inwestując w zestawy kombi. Zestawy okien, jakie oferuje firma VELUX, dają szansę na połączenie kilku okien dachowych, dzięki czemu na Twoim poddaszu zrobi się o wiele jaśniej. Nie mówiąc już o panoramicznych widokach. Jeśli dodasz do tego okna kolankowe, wówczas masz zapewniony widok rozciągający się już od samej podłogi.

Dlaczego warto inwestować w duże przeszklenia na poddaszu z dużymi skosami?

“okna

Do wyboru masz dwa rozwiązania oferowane przez firmę VELUX:

 • zestawy KOMBI – jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych na poddaszach. Zestawy kombi umożliwiają połączenie dwóch okien w poziomie;
 • zestawy kolankowe – dzięki nim zyskasz widok od sufitu aż do samej podłogi. Dzięki nim możesz wietrzyć swoje pomieszczenia, nie obawiając się złej pogody.

Jakie są zalety inwestowania w jedno z tych rozwiązań?

“okna

 • Większe okno dachowe pozwala na lepsze doświetlenie poddasza. Wybierając zestaw kolankowy, zyskujesz dodatkową strefę widokową i więcej światła;
 • możesz cieszyć się wspaniałym widokiem w pozycji stojącej, ale i również siedzącej;
 • decydując się na zestawy od firmy VELUX, możesz wybierać spośród okien dachowych otwieranych od dołu lub od góry. Zastanów się tylko czy wolisz sterowanie manualne, czy może jednak elektryczne.

Dodatkowe rozwiązania oferowane przez firmę VELUX to:

 • łączenia pionowe – montowane są dwa okna w pionie, jedno nad drugim. Przestrzeń pełna słońca jest wówczas na wyciągnięcie ręki;
 • łączenia poczwórne – cztery okna zamontowane jedno nad drugim i obok siebie, to rozwiązanie dla osób, które chcą optycznie powiększyć przestrzeń na swoim poddaszu.
 • dolne elementy doświetlające – są to nieotwierane elementy okienne, montowane pod oknem dachowym. Takie przedłużenie okna to właściwie same zalety.

Zawsze, kiedy planujesz montaż okien dachowych na poddaszu, poproś o pomoc profesjonalistów, którzy wykonają swoją pracę bez szwanku. Wówczas z pewnością nie dosięgną Cię problemy przeciekania okien, uciekania ciepła z pomieszczenia i będziesz mógł cieszyć się brakiem męczących hałasów dobiegających z zewnątrz.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
2023-03-30
Polecam
pixel