2021-04-14

Najpopularniejsze rodzaje rolet do okien dachowych

Chcąc w pełni korzystać z naszego poddasza, powinniśmy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Jeżeli zamontowaliśmy na nim już wybrane okna dachowe dobrze, abyśmy zajęli się wyborem odpowiednich osłon, które pozwolą nam regulować ilość padającego światła. Wybierając docelowe rolety, warto zastanowić się, które z nich lepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Dla ułatwienia powstał artykuł, który pozwoli rozróżnić rodzaje rolet i zalety wypływające z korzystania z nich. Przed rozpoczęciem poszukiwań, zajrzyjmy do ofert producenta naszych okien dachowych. Obecnie wiele marek stara się tworzyć dodatki dedykowane do konkretnych rozmiarów czy typów okien dachowych.


Z artykułu dowiesz się:

 • jakie typy rolet możemy zakupić do naszych okien dachowych
 • czym charakteryzują się rolety wewnętrzne
 • co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych

 • rolety, rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne, rolety elektryczne, rolety manualne, rolety solarne

  Jakie typy rolet możemy zakupić do naszych okien dachowych?

  Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem najlepszej osłony do naszych okien dachowych, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mamy możliwości. Rozróżniamy właściwie dwa typy rolet: rolety zewnętrzne oraz rolety wewnętrzne.

  Każdy z tych typów osłon znacznie różni się od siebie. Przede wszystkim dotyczy to sposobu montażu – rolety zewnętrzne montujemy na zewnątrz, a rolety wewnętrzne montujemy wewnątrz.

  Warto jednak wiedzieć, że oprócz takiego rozróżnienia rolety mogą różnić się funkcjami. Dla przykładu – rolety zewnętrzne będą stanowiły dodatkową barierę, utrudniającą potencjalnemu włamywaczowi dostanie się do naszego domu. Rolety wewnętrzne z kolei lepiej sprawdzą się jako dodatkowa ozdoba w naszym wnętrzu.

  W zależności od tego, na jakich funkcjach nam zależy, dobrze, abyśmy wiedzieli, które rolety nam je zapewnią.

  Rolety wewnętrzne – co je wyróżnia?

  rolety, rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne, rolety elektryczne, rolety manualne, rolety solarne

  Rolety wewnętrzne są znacznie popularniejszym wyborem niż rolety zewnętrzne. Dzieje się tak głównie ze względu na cenę, ponieważ montaż rolet zewnętrznych jest kosztowniejszy.

  Oto najistotniejsze funkcje, które spełniają rolety wewnętrzne:

  • Ochrona przed promieniami słonecznymi – rolety wewnętrzne znacznie podnoszą komfort naszego przebywania na poddaszu. Dzięki nim możemy regulować ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza.

  • Ochrona przed nagrzaniem poddasza – szczególnie w okresie letnim, jeżeli mamy okna dachowe od strony południowej, jesteśmy narażeni na przegrzanie poddasza. Dlatego właśnie stworzone zostały rolety wewnętrzne. Warto dodać, że istnieją także rolety zaciemniające, które skutecznie ochronią nas przed wysokimi temperaturami i zapewnią komfortową ciemność kiedy tylko będziemy chcieli.

  • Funkcja ozdobna – na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych typów rolet wewnętrznych, które idealnie uzupełnią wystrój naszego poddasza.
  • Cena – jak już wspominaliśmy – rolety wewnętrzne są znacznie tańsze niż rolety wewnętrzne.

  Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż rolet wewnętrznych dobrze, abyśmy wiedzieli także, jakie typy rolet wewnętrznych rozróżniamy. Każdy z nich wyróżnia się funkcjonalnością, a także sposobem użytkowania. Oto główne typy, które obecnie znajdziemy na rynku:

  • Rolety tradycyjne – są to najbardziej typowe i łatwe w montażu rolety. Wśród nich wyróżniamy na przykład rolety rzymskie, które cieszą się dużą popularnością. Są one wykonane z materiałów, które rozpraszają wpadające światło, ale nie ograniczają go całkowicie.
  • Rolety plisowane – są równie popularne jak rolety tradycyjne, jednak uznawane są za znaczenie ciekawsze. Dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru, ponieważ pozwalają na przysłonięcie okna od dołu. Dzięki temu możemy zapewnić sobie więcej prywatności bez całkowitego ograniczania światła z zewnątrz.
  • Rolety zaciemniające – to doskonały wybór dla klientów, którzy cenią sobie całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się w sypialni lub pokoju dziecięcym. Ich specyfika polega na specjalnej budowie. Rolety zaciemniające uzupełnione są o dodatkową powłokę aluminiową, która odbija promienie słoneczne.

  Rolety zewnętrzne – co powinniśmy o nich wiedzieć?

  rolety, rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne, rolety elektryczne, rolety manualne, rolety solarne

  Rolety zewnętrzne podobnie jak rolety wewnętrzne będą chroniły nas przed promieniami słonecznymi. Warto jednak wiedzieć, że mają one także nieco inne funkcje. Oto te najważniejsze, które sprawiają, że niektórzy klienci zdecydowanie wolą zakupić droższe osłony, spełniające dodatkowe zabezpieczenie:

  • Izolacja cieplna – rolety zewnętrzne latem znacznie ograniczą wpadające promienie słoneczne, które podnoszą temperaturę na naszym poddaszu. Oprócz tego zimą stanowią dodatkową warstwę ochronną i pozwalają na lepszą izolację i utrzymanie ciepła.
  • Dodatkowa bariera ochronna przed włamywaczami.
  • Ochrona okien dachowych przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych – wystarczy zamknąć rolety, aby uniknąć na szybach zacieków po deszczu czy osadzających się pyłów roślinnych.
  • Bariera akustyczna – dzięki zasłoniętym roletom zewnętrznym, ograniczamy dźwięki, które niosą się z naszego poddasza lub docierają do nas z zewnątrz.

  Pamiętajmy, że roletami zewnętrznymi możemy sterować w trybie manualnym, ale także przy pomocy specjalnego mechanizmu elektrycznego. Sposób sterowania za pomocą pilota sprawdzi się przy oknach, do których mamy trudniejszy dostęp.

  Rolety zewnętrzne wymagają jednak prawidłowego traktowania, aby służyły nam jak najdłużej. Przynajmniej raz w roku warto zorientować się, w jakim są stanie i zadbać o ich konserwację.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-14
  Ok
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel