2020-12-06

Na jakiej wysokości zamontować okno dachowe – porady eksperta

Odpowiednie zamontowanie okna dachowego ma ogromne znaczenie, nie tylko, jeśli chodzi o doświetlenie danego wnętrza, ale również o otwieranie okien czy możliwość wychylenia się przez nie. Znaczenie ma również fakt, czy będzie ono zamontowane nad grzejnikiem, a jeśli tak to, na jakiej odległości powinno się ono znaleźć. Należy pamiętać, że okna dachowe, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje, powinny być rozłożone prawidłowo względem powierzchni danego poddasza.


Z artykułu dowiesz się:

 • Jak powinno się montować okna dachowe zgodnie z prawem?
 • Jaki rozmiar okna dachowego będzie prawidłowy?

 • Jak powinno się montować okna dachowe zgodnie z prawem?

  Okna dachowe nie powinny być montowane byle jak. Prawo budowlane ma tutaj również swój udział i wygląda to następująco:

  • okno dachowe – dolna krawędź – jeśli kondygnacja budynku znajduje się poniżej 25 m nad terenem, wówczas pomiędzy podłogą a górną krawędzią wewnętrznego podokiennika, odległość powinna wynosić 0,85 m. Natomiast jeśli kondygnacja budynku znajduje się powyżej 25 m to odległość pomiędzy podokiennikiem a podłogą musi wynosić 1,1 m. Oczywiście odległości te mogą być trochę inne, jednak wówczas okno powinno być zabezpieczone balustradą lub powinno się zastosować okno nieotwierane. Montowane szkło powinno mieć również odpowiednio dużą wytrzymałość;
  • okno dachowe – górna krawędź – wiadomo, że im wyżej zamontowane zostanie okno, tym lepiej oświetli ono poddasze. Norma DIN5034-1 informuje o tym, że górną krawędź okien powinna znajdować się w odległości 220 cm od podłogi i to co najmniej!
  • Okna dachowe – nawiewniki – podczas montowania okien na poddaszu, warto zastanowić się nad nawiewnikami. Powinny być one instalowane około 200 cm od podłogi.

  Zastosowanie się do powyższych zaleceń, z pewnością przyniesie mnóstwo korzyści. Według ekspertów są to jeden z najlepszych rozwiązań. Dodatkowo umieszczenie okna 1,1 do 1,4 metra nad podłogą pozwala na umieszczenie pod nim grzejnika. Pamiętajmy również o tym, że jeśli umieścimy parapet nad grzejnikiem, to warto, aby miał on otwory, które pozwolą na prawidłowy przepływ powietrza.

  Jaki rozmiar okna dachowego będzie prawidłowy?

  Prawda jest taka, że im więcej okien zamontujemy na poddaszu, tym lepiej będzie on doświetlony. Jednak generalnie sprawa kształtuje się następująco i powinno się brać pod uwagę stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi:

  • jeśli poddasze ma być w pełni użytkowe, wówczas okna powinny być montowane w skali 1:8. Oznacza to, że np. jeśli metraż poddasza wynosi 32 metry kwadratowe, to wówczas należy zamontować 4 okna, aby dobrze doświetlić to pomieszczenie;
  • jeśli poddasze ma służyć jako strych, wówczas wystarczy doświetlenie w skali 1:12, więc wówczas na poddaszu o wymiarach 32 metrów kwadratowych, wystarczy zamontować np. dwa większe i jedno mniejsze okno.

  Eksperci radzą, żeby okna dachowe montować w taki sposób, aby było ich więcej, niż np. jedno wielkie okno. Nic tak nie doświetli poddasza, jak kilka mniejszych okien.

  Nasza uwaga powinna być również zwrócona na architekturę dachu. Oznacza to, że jeśli nasz dach jest dość stromy, montowane na nim okna powinny być krótsze, jeśli jednak jest to dach dość o mniejszym kącie nachylenia, wówczas okno może być dłuższe.

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 38 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2021-08-18
  Super sprzedawca wszystko sprawnie i szybko załatwione . Polecam!!!!
  2021-08-25
  Super!
  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
  Zamknij
  pixel