2021-04-06

Na jakie okna dachowe warto się zdecydować?

Wybór okien dachowych ma kluczowe znaczenie dla komfortu przebywania w domu i znacząco wpływa na funkcjonalność poddasza. Zdecydowanie się na najlepsze produkty jest istotne i warto odpowiednio podejść do samego zadania. Podpowiadamy czym się kierować podczas kupowania okien dachowych. Nasze porady pozwolą nawet osobom bez doświadczenia dobrać takie produkty, które spełnią wszystkie wymagania i oczekiwania. Najlepszej jakości okna będą odpowiadały oczekiwaniom wszystkich domowników.

Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz takie okna, które pozwolą na prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu. Pomieszczenia będą dobrze doświetlone, możliwy będzie dostęp do świeżego powietrza, a przy tym będą wyglądały bardzo estetycznie.

  1. jaką rolę pełnią okna dachowe
  2. jaki rozmiar powinny mieć okna dachowe
  3. jakie są najważniejsze parametry okien dachowych


okna dachowe, najlepsze okna dachowe, okna dachowe energooszczędne, okna dachowe na poddasze

Jaką rolę pełnią okna dachowe?

Poddasze to w wielu domach coraz częściej aranżowana przestrzeń, dlatego ważna jest jego funkcjonalność. Okna dachowe mają tu kolosalne znaczenie. Chronią bowiem przed zbytnim nagrzewaniem się lub wychładzaniem poszczególnych pokoi. Dodatkowo odpowiadają za dostarczanie światła do pomieszczeń na poddaszu. W tym celu okna powinny mieć odpowiedni rozmiar i miejsce w połaci dachowej. Należy również sprecyzować własne potrzeby podczas wybierania najlepszych okien. Jak zatem widać okna dachowe pełnią wiele ról, a samo ich wybranie wymaga pamiętania o wielu kwestiach. Rezultaty poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na wybór najlepszych produktów będą jednak znakomite, a same okna będą stanowiły inwestycję na wiele lat.

Jaki rozmiar powinny mieć okna dachowe?

okna dachowe, najlepsze okna dachowe, okna dachowe energooszczędne, okna dachowe na poddasze

Dostarczanie odpowiedniej ilości światła wymaga tego, aby wybrać odpowiedni rozmiar okien dachowych. W tym celu warto pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących wybierania okien. Przyjmuje się, że przeszklenia powinny stanowić minimum 10% powierzchni podłogi. Każda osoba może zatem samodzielnie przeliczyć jakiej wielkości okna powinny znaleźć się na poddaszu. Sama wartość 10% jest oczywiście minimalna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać do swojego domu większe przeszklenia.

Sam rozmiar to jednak nie wszystko. Istotne jest również rozmieszczenie okien. Eksperci doradzają, aby okna rozmieszczać na całej przestrzeni dachu. Jedno duże przeszklenie może nie sprawdzić się dobrze i nie pozwoli na doświetlenie całego poddasza.

Okna dachowe należy dobierać również pod kątem ścianki kolankowej. W niektórych przypadkach sensowne będzie zamontowanie dodatkowych przeszkleń na tej ścianie. W ten sposób można uzyskać lepszy dopływ naturalnego światła, a przy tym uzyskać lepszy wygląd samych przeszkleń.

Najważniejsze parametry okien dachowych

okna dachowe, najlepsze okna dachowe, okna dachowe energooszczędne, okna dachowe na poddasze

Okna dachowe tak samo jak wszystkie inne rodzaje posiadają określone parametry. Zwrócenie na nie uwagi jest bardzo ważne i daje możliwość lepszego dopasowania takich okien, które spełnią konkretne oczekiwania. Prezentujemy najważniejsze parametry okien dachowych, na które koniecznie należy zwrócić uwagę:

  • współczynnik przenikalności cieplnej – osoby wybierające okna dachowe coraz częściej zwracają uwagę właśnie na ten parametr. Określa on ile ciepła są w stanie przepuścić okna, a inaczej określa ich energooszczędność. Im wartość jest niższa, tym szczelniejsze są okna. Wybierając bardzo szczelne okna dachowe można zatem znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Według prawa budowlanego okna dachowe muszą posiadać ten współczynnik na poziomie przynajmniej 1,1 W/m2k.
  • Dźwiękoszczelność okien – kolejny parametr, który ma znaczenie przy wybieraniu okien to ich dźwiękoszczelność. Osoby ceniące sobie ciszę lub posiadające domy w okolicach ruchliwych dróg powinny wybierać okna dachowe o możliwie najniższej przepuszczalności dźwięków z otoczenia. Dzięki temu uda się w mieszkaniu zachować całkowity spokój. Dzięki zastosowaniu odpowiednich okien możliwe jest między innymi stworzenie miejsca do pracy na poddaszu, które pozwoli na całkowite odcięcie się od wszystkich dźwięków z otoczenia. Izolacyjność dźwiękowa jest określana przez parametr Rw. Jego wyższa wartość oznacza, że okno zapewnia większą izolacyjność akustyczną. Dobre okna dachowe posiadają Rw na poziomie 25-35 db.
  • Dodatkowe funkcjonalności – ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania okien to ich dodatkowe funkcje i akcesoria dołączane do okien. Tutaj można wyróżnić między innymi różne możliwości otwierania okien dachowych oraz zamontowanie dodatkowych elementów, takich jak: rolety, markizy czy moskitiery. Na rynku dostępne są także otwierane okna dachowe, które mogą posłużyć jako wyjście na górny taras lub dają możliwość stworzenia mikrobalkonu. Możliwości jest w tym aspekcie naprawdę wiele i zwrócenie na nie uwagi ma jak najbardziej sens.
  • Jak widać, okna dachowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego poddasza. To inwestycja na wiele lat i gwarancja komfortowego korzystania z przestrzeni na poddaszu. Jak najbardziej warto zatem wybierać wysokiej jakości produkty, które spełnią wszystkie oczekiwania i które sprawdzą się znakomicie w konkretnym zastosowaniu.

    Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
2023-04-04
Super polecam
pixel