2021-01-31

Montowanie okna dachowego w postawionym już dachu

Od kiedy okna dachowe potaniały i wiele osób zdało sobie sprawę, że model tych okien wprowadza do wnętrza naprawdę przyjemny klimat, nagle zaczęła rosnąć ich popularność i nie zmienia się to od wielu lat. W takiej sytuacji często zdarza się, że okna dachowe są montowane w postawionym już dachu. Jednak przed montażem zadawanych jest wiele pytań, ponieważ użytkownicy nie wiedzą często jak to zrobić i czy należy mieć pozwolenie na budowę w takim przypadku. Poniżej zostanie przedstawionych kilka wskazówek.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Montaż okna a pozwolenia

Wiele osób, które decydują się na montowanie okna dachowego w istniejącym już dachu, zastanawia się czy będzie potrzebować na to pozwolenia, czy wystarczy samo zgłoszenie. Sprawa kształtuje się w sposób następujący:

 • w przypadku kiedy wstawienie okna nie zmienia charakteru pomieszczeń, to wystarczy tylko zgłoszenie. Należy również pamiętać, że budynek, w którym ma być usytuowane okno, powinien znajdować się w granicach 4m od granicy działki;
 • jeśli jednak montaż okien zmieni charakter pomieszczeń, a ingerencja w konstrukcję dachu będzie znacząca, wówczas montaż okien będzie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę.
 • Na co zwrócić uwagę podczas montowania okna dachowego?

  “poddasze,

  W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w których miejscach na dachu, mają pojawić się okna dachowe. Do tego przyda się plan więźby dachowej, według której w bezpieczny sposób można zamontować okna. Jednak w tym przypadku warto poprosić o pomoc fachowca, który sprawdzi konstrukcję naszego dachu i wskaże miejsca, które będą najlepsze dla tego przeznaczenia. Po zaplanowaniu należy przygotować się na usunięcie części połaci dachowej, ponieważ bez tego okien wstawić się nie da. Wszystko zaczyna się od zdemontowania danej części pokrycia dachowego i od usunięcia wewnętrznej części dachu, usuwając wszystko, co znajduje się w danym fragmencie. Niektóre osoby chcą wykonać to działanie samodzielnie. Jednak jeśli chcemy, aby montaż wykonany był w profesjonalny sposób, to lepiej zostawmy to fachowcom.

  Kolejność działań podczas montażu okna dachowego

  Tak jak wcześniej zostało wspomniane, montaż okna dachowego zaczyna się od wyznaczenia miejsca na nie. Co należy zrobić dalej?

 • Na rynku jest wiele wymiarów okien. Najlepiej, jeśli uda nam się dopasować okna dachowe tak, aby ich szerokość była o 5 cm mniejsza niż odległość pomiędzy krokwiami. Jeśli takie rozwiązanie nie będzie realne, wówczas okna dachowe można zamontować do łat lub po prostu można dopasować szerokość okien do szerokości dachu;
 • jeśli trzeba będzie zamontować okno szersze niż rozstaw krokwi, wówczas będzie to wymagało przecięcia krokwi. Oznacza to osłabienie konstrukcji dachu w tym miejscu, więc wtedy należałoby zamontować poprzeczne belki, dzięki czemu ciężar zostanie przeniesiony na dwie sąsiednie krokwie;
 • to jak wysoko będzie można zamontować okno dachowe, zależne jest od konstrukcji dachu. Należy zwrócić uwagę, aby nie osadzać okna zbyt blisko lub zbyt daleko względem pokrycia, ponieważ może dojść do szybkiego uszkodzenia kołnierza uszczelniającego;
 • posiadając pokrycie profilowane, należy pamiętać, aby pod oknem ściąć dachówki na jego krawędzi. A jeśli mamy wyłożony dach blachodachówkami, wówczas wystarczy sklepać górny brzeg. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na wgłębienie, w którym po deszczu będzie zalegała woda, doprowadzając do ewentualnego przecieku.
 • Kilka okien obok siebie

  “poddasze,

  Coraz więcej osób decyduje się na montowanie kilku okien w połaci dachowej. Dzięki temu poddasze jest o wiele lepiej oświetlone. Co za tym idzie, coraz częściej można spotkać poddasza, na których okna są umieszczane obok siebie. Czasem pozwala na to rozstaw krokwi, a czasem niestety trzeba je powycinać, aby móc stworzyć przeszkloną strefę. Rozwiązań jest naprawdę wiele, należy tylko dostosować je do konstrukcji dachu i sprawdzić, czy rozwiązanie to jest bezpieczne i nie wymaga dodatkowych dokumentów.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-14
  Ok
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel