2021-04-09

Montowanie okien narożnych – najlepszy sposób

Okna narożne najczęściej wykorzystywane są w nowoczesnych domach - wpływa na to ich funkcjonalność oraz estetyka. Doskonale wpasowują się w stylistykę minimalistyczną. Współgrają z wnętrzami utrzymanymi w stylu skandynawskim. Okna narożne są znakomitym uzupełnieniem przestrzeni jasnych i przestronnych. Współcześnie wykorzystywane są w różnych pomieszczeniach, jednak najczęściej korzysta się z nich w salonie lub też w kuchni. Optycznie powiększają przestrzeń zapewniając ciągły dostęp do naturalnego światła.


Z artykułu dowiesz się:

 • czym sa okna typu Fix
 • czy lepiej wybrać małe, czy duże okna narożne
 • jak wygląda montaż okien narożnych
 • montować okna narożne ze słupkiem czy bez

 • okna narożne, okna narożne ze słupkiem, okna narożne bez słupka, duże okna narożne

  Czym są okna typu Fix?

  Okna narożne są doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników uwielbiających naturalne światło. Okna narożne typu fix są umieszczone na stałe bez możliwości otwierania, co z kolei przekłada się często na ich niższą cenę. Okno typu fix narożne potrafi być tańsze nawet o 40% od odpowiedników. To opcja do większych, szklanych powierzchni. Również sprawdzają się w przypadkach, kiedy cała ściana, od podłogi do sufitu, jest przeszklona. Co więcej, brak możliwości otwierania, to także większa szczelność, bardziej solidna rama - dzięki temu takie okna charakteryzują się większą izolacją termiczną oraz akustyczną.

  Okna typu fix cechują się znakomitym współczynnikiem przenikalności cieplnej. To rozwiązanie godne polecenia do wszystkich przestrzeni, gdzie następuje już wentylacja z innych okien, które możliwość otwierania posiadają. Okna typu fix często idą w parze z oknami uchylnymi, utrzymanymi w tej samej stylistyce, dzięki czemu część przeszklonej powierzchni będzie otwierana, część nie, jednak niezmiennie od tego - widoczność będzie zawsze doskonała.

  Duże czy małe okna narożne

  Doskonale pasują do domów położonych na wzgórzach, zboczach gór, okolicach lasu lub przy strumieniu. O ich wartości decyduje przede wszystkim widok, jaki rozciąga się tuż przed nimi. Projekt domu, w którym pojawiają się okna narożne, powinien to uwzględniać i eksponować właśnie te widoki przez okna narożne. Tu króluje prosta zasada - im te okna będą większe, tym lepiej. Domownicy poczują silniejszą więź z naturą.

  Okna narożne od środka bywają często głównym elementem kompozycji, na której opiera się aranżacja pomieszczeń. To wyraźne i stanowcze otwarcie przestrzeni budynku na otaczający krajobraz. Okna narożne powinny być montowane od podłogi, najlepiej aż do samego sufitu. Jednak jeśli rozwiązanie takie nie będzie możliwe - warto starać się, aby sięgały jak najwyżej.

  W przypadku nieco bardziej zagraconych i pełnych przedmiotów pomieszczeń, gdzie domownicy pragną mieć okna narożne, zachowując troszeczkę intymności - dobrym rozwiązaniem będą mniejsze okna narożnikowe zaczynające się od wysokości pasa, natomiast kończące się na wysokości sufitu lub też tuż pod nim. Takie rozwiązanie oczywiście nie zapewni tak doskonałych wrażeń wizualnych jak duże okno narożnikowe, jednak wciąż będzie to wspaniały widok na wyciągnięcie ręki.

  Montaż niestandardowych okien narożnych

  okna narożne, okna narożne ze słupkiem, okna narożne bez słupka, duże okna narożne

  Choć montaż takiego okna może początkowo pozornie wyglądać na łatwy, to jednak tak nie jest. Szczególnie niestandardowe systemy okien narożnych wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Ważne jest, aby podczas montowania okna, korzystać z usług sprawdzonych monterów. Ci wykonują swoją pracę regularnie i dokładnie. Wbrew pozorom - montaż standardowych okien lub też narożnych z słupkiem o kącie 90 stopni, a tych o niestandardowym kącie łączenia - to dwie zupełnie inne rzeczy. Okna narożne powinny wpasowywać się w bryłę domu. Być jego uzupełnieniem. Wszelkie niedociągnięcia będą widoczne przez lata - lepiej więc powierzyć montaż okien narożnych specjalistom.

  Ze słupkiem czy bez?

  Okna narożne można zamontować na dwa sposoby - ze słupkiem lub bez. Słupek zazwyczaj posiada kolor stolarki. Może współgrać z kolorystyką resztą domu, może też skutecznie ją odcinać na zasadzie kontrastu. Rozwiązanie ze słupkiem ma kilka zalet. Przede wszystkim, konstrukcja jest bardziej stabilna, bardziej długowieczna i odporna na wstrząsy. Jednak montaż okien narożnych bez słupka to gwarancja niczym niezakłóconego widoku, jeszcze głębszego poczucia łączności z naturą i otoczeniem. Poniżej znajdziesz charakterystykę poszczególnych rozwiązań:

  • Montaż okien ze słupkiem – W przypadku okien narożnikowych bez słupka, szyby połączone są specjalnym klejem, który jest odporny na promieniowanie UV. Taka konstrukcja jest wciąż odporna na warunki atmosferyczne i zapewnia całkiem sporą izolację akustyczną. Obecnie najczęściej łączy się pod kątem 45, 90, 135 lub też 125 stopni z użyciem profilu. Jego długość jest oczywiście zależna od wymiaru okien oraz od systemu profilu.
  • Montowanie okien narożnych bez słupka – szyby bez słupka dopełnia się sznurem dylatacyjnym. Łączenie wykończone jest emalią lub silikonem. Aby całość wyglądała estetycznie - doskonałym rozwiązaniem jest także wąski, aluminiowy narożnik, sprawiający, że takie połączenie wygląda bardziej naturalnie. Choć szyby mogą być łączone bez narożnika, to jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie - to dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła oraz napływem niepożądanego hałasu z zewnątrz. Co ciekawe, konstrukcje narożnikowe, które nie posiadają łączenia kątowego, potrafią zwiększyć ilość wpadającego światła nawet o 20%. Warto więc rozważyć obie opcję i zadać sobie pytanie: co jest priorytetem - odpowiednie naświetlenie czy też może termoizolacja?

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-02
  Szybko, sprawnie i solidnie
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel