2020-07-23

Montaż schodów strychowych — krok po kroku

Wiele osób zastanawia się czy z montażem schodów strychowych poradziłby sobie tylko fachowiec. W tym artykule udowodnimy, iż z tym zadaniem jest w stanie poradzić sobie każdy, kto marzy, aby mieć schody strychowe w domu. Wystarczy tylko postępować zgodnie z załączoną instrukcją. Zatem jak się do tego zabrać?

Zanim przystąpimy do montażu schodów strychowych musimy wybrać odpowiedni model schodów, który chcielibyśmy zamontować w naszym domu. Pamiętajmy, iż należy też zadbać o wystarczającą ilość miejsca w obrębie schodów strychowych. Wymieniony aspekt jest niezwykle istotny, gdyż od naszej decyzji zależy czy w przyszłości będziemy mogli je bezpiecznie oraz swobodnie użytkować.

Rozmyślając, jak złożyć schody strychowe FAKRO. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż producent wyżej wymienionej marki zadbał o to, abyśmy wraz z modelem schodów otrzymali pełny zestaw elementów niezbędny do montażu schodów strychowych. Zestaw zawiera takie części jak: właz, drabinkę oraz podstawowe akcesoria niezbędne do prawidłowego montażu schodów strychowych. W tym drążek, który ułatwi nam z całą pewnością otwarcie oraz zamknięcie włazu. Pamiętajmy, iż materiały potrzebne do odpowiedniego zabezpieczenia schodów musimy nabyć we własnym zakresie.

Przystępując do złożenia schodów strychowych, dobrze jest wiedzieć jak prawidłowo wyprofilować schody strychowe, jeśli okaże się to niezbędne oraz jak prawidłowo umocować je w betonowym stropie.Jeśli chcemy zamocować schody w stropie, w tym celu należy wykonać otwór, który będzie większy 2 cm od skrzyni.Warto zadbać o staranne wycięcie otworu, gdyż nie możemy go niestety powiększyć, a jedynie zmniejszyć.

Jak zamontować schody strychowe krok po kroku

Jeśli mamy odpowiednio wycięty otwór to w takim wypadku możemy swobodnie zabrać się za montaż schodów strychowych. Nie obawiajmy się, czy poradzimy sobie z tym zadaniem. Montaż schodów strychowych jest niezwykle prosty. Wystarczy, iż będziemy działali zgodnie ze wskazówkami producenta. Niezwykle istotne przy montażu schodów strychowych może się okazać wsparcie drugiej osoby.

Zanim przystąpimy do umocowania schodów strychowych, w pierwszej kolejności. należy starannie sprawdzić zawartość paczki. Istotne jest bowiem to, aby zawierała ona wszystkie niezbędne akcesoria do wykonania zaplanowanej przez nas pracy. Warto zaopatrzyć się w kątowniki oraz listwy wykończeniowe,dzięki nim ukryjemy właz umieszczony w suficie

Następnie do wszystkich narożników skrzynki należy przymocować kątowniki, które sprawią, że konstrukcja stanie się sztywna. Gdy ten etap prac mamy już za sobą. W kątowniki wkręcamy szpilki, a następnie umieszczamy ceowniki. Na tym etapie prac należy zadbać o właściwe wypoziomowanie schodów. Efekt ten można uzyskać odkręcając i dokręcając odpowiednio kątowniki.

W dalszej kolejności należy ustalić czy przekątne są równe. Jeśli okaże się inaczej - zaleca się ponowne ustawienie schodów w otworze oraz wyrównanie przekątnych przy użyciu klinów, które umiejscawia się między ścianą stropu a skrzynką, w której umocowane są schody. Po upewnieniu się, że przekątne są równe można przymocować schody do stropu. Jeżeli mamy zamontowaną skrzynkę, wówczas możemy zająć się odpowiednim dobraniem długości drabiny do wysokości wnętrza w którym umieszczono właz. W przypadku, kiedy długość drabiny jest nieodpowiednia należy ją dociąć na odpowiedni wymiar. W dalszym ciągu powinniśmy ją odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu stópek, które znajdziemy w zestawie wraz z zakupionymi schodami. Jeżeli ten etap prac mamy już za sobą wówczas możemy przystąpić do wykonania ostatniego kroku jakim jest wykończenie włazu przy użyciu listew wykończeniowych. W tym celu należy przymocować listwy na wcisk w otworach między skrzynką a stropem.

Postępowanie zgodnie z dołączoną instrukcją producenta - gwarancją komfortowego użytkowania schodów strychowych.Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-03
O.K.
pixel