2020-12-01

Montaż okien dachowych – czy warto?

Okna dachowe wydają się nieodłącznym elementem każdego poddasza. Jednak nie zawsze mają one swoich zwolenników. Niektórzy wolą mieć okna tradycyjne i docieplić klimat pomieszczenia sztucznym światłem. Czy warto montować okna dachowe? Zdecydowanie tak, jednak najpierw trzeba zastanowić się jaki rodzaj okien powinien znaleźć się na danym poddaszu, aby móc cieszyć się najlepszym możliwym klimatem, bezpieczeństwem i funkcjonalnością.


Z artykułu dowiesz się:


okno dachowe poddasze

Jak montować okna dachowe?

Na samym początku należy wspomnieć, że dostęp światła dziennego jest ważniejszy niż przebywanie w świetle sztucznym, które na dłuższą metę nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Dlatego organizując sobie przestrzeń na poddaszu, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób zamontować nasze okna, jaki rozmiar i kształt będą dla nas najlepsze oraz w jaki sposób powinny one zostać rozmieszczone. To, co powinno nas przekonać do zamontowania okien dachowych na poddaszu, to fakt, że standardowe okna dopuszczają o 20% mniej światła dziennego do pomieszczeń. Jeśli jednak są one już zainstalowane na poddaszu, to wówczas nie ma potrzeby, aby montować tyle samo okien dachowych, co w przypadku poddaszy, które posiadają je w ogóle. Zasada montażu jest następująca:

  • pomieszczenie użytkowe – stosunek 1:8 powierzchni okien do powierzchni podłogi. Więc jeśli Twoje poddasze ma 32m2, to wówczas powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 4m2;
  • poddasze przeznaczone na strych – stosunek 1:12 powierzchni okien do powierzchni podłogi. Biorąc pod lupę powyższy przykład, powierzchnia okien, powinna wynosić łącznie minimum 2,5m2.

Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, jaki kąt nachylenia ma nasz dach. Na rynku znajduje się wiele okien, które idealnie nadają się dla kąta nachylenia od 15 do 90 stopni. Jednak nie ma problemu, aby zamontować okno dachowe nawet na płaskim dachu. W takim przypadku wystarczy zamocować skośną nakładkę, dzięki której nadamy odpowiedni kąt nachylenia.

Które okna dachowe wybrać?

“okno,

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, które okna dachowe będą dla nas najlepsze, powinniśmy zapoznać się z ich możliwościami. Tak więc wyróżniamy:

  • okna obrotowe – obracają się one o 180 stopni w zakresie osi poziomej. Niektórym osobom może nie podobać się fakt, że część okna w tym przypadku będzie mocno wystawała na zewnątrz i równie mocno wchodziła do środka. Jednak jest to okno wielu zalet, ponieważ można je z łatwością wyczyścić z każdej strony, a i z jego otwieraniem poradzą sobie osoby w każdym wzroście, ponieważ klamkę umieszcza się na samym dole ramy okna;
  • okna uchylno-obrotowe – posiadają one specjalne okucia, które pozwalają na połączenie w nich możliwości okien obrotowych oraz uchylnych. W zależności od naszych potrzeb możemy dowolnie zmieniać sposób ich otwierania. Są one również bezpieczne, ponieważ posiadają specjalne siłowniki, które nie pozwalają na opadnięcie okna;
  • rozwierane – blokują się one pod kątem 90 stopni. Dzięki nim można swobodnie wyjść na dach.

Okna dachowe – czy warto je zamontować?

“okno,

Jeśli chcemy uzyskać świetny klimat na naszym poddaszu i odpowiednią moc naświetlenia, okna dachowe mogą okazać się wręcz wymagane. Oprócz tego dają nam możliwości takie jak:

  • bezpieczeństwo;
  • funkcjonalność;
  • duży dostęp naturalnego światła;
  • klimatyczny charakter;
  • i wiele innych.

Więc skoro zdecydowaliśmy się na aranżację poddasza, wówczas należy konkretnie zastanowić się nad instalacją okien dachowych, ponieważ w wielu przypadkach stają się one nieodłącznym elementem takich pomieszczeń.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
pixel