2020-12-01

Łazienka na poddaszu – jakie okno wybrać?

Projektując swoją łazienkę na poddaszu, należy pamiętać, aby dobrać do niej odpowiednie okno dachowe. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, aby było ono odporne na wilgoć, co nie powinno być dla nikogo zdziwieniem. Jakie więc powinno być najlepsze okno do Twojej łazienki?


Z artykułu dowiesz się:


okno na poddasze dachowe

Okno plastikowe do łazienki

Pierwsze co nasuwa nam się, gdy myślimy o oknie od łazienki, to plastik. Wydaje nam się, że będzie to tworzywo najbardziej odporne na działanie wilgoci. Ramy okien plastikowych wykonane są z profili PCV, które nie pochłaniają wilgoci z powietrza, a dodatkowo można czyścić je środkami z odczynem alkoholowym lub kwasowym. Ich konstrukcja jest niezwykle stabilna i odporna na odkształcanie. Są one również świetnie przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Okna dachowe wykonane z plastiku są trwalsze niż ich drewniane odpowiedniki, a co za tym idzie również droższe. Jednak z pewnością nie powinniśmy zwracać uwagi na cenę, ponieważ w przypadku okien do łazienki, w których trzeba nastawić się na specjalny rodzaj ramy, cena nie powinna być jak najbardziej umniejszana.

Okno plastikowe do łazienki

“okno,

Mówiąc o oknach z drewnianą ramą do łazienki, myślimy już o zalegającej w nich wilgoci. Jednak nie tak to wygląda w rzeczywistości. Decydując się na okna drewniane na poddasze do łazienki, musisz wiedzieć, że z zewnątrz będzie ono wyglądało, jak wyłożone tworzywem sztucznym. Drewniana rama będzie wyłożona np. kilkoma warstwami drewna sosnowego, ale zabezpieczona zostanie twardym poliuretanem, który może być pomalowany na biało. Okna te są tańsze od modeli wykonanych z PCV, jednak należy pamiętać, aby cyklicznie impregnować ramę i pamiętać, aby nie używać do jej mycia żadnych chemicznych środków. Najlepiej użyć do tego zwykłej wody. Plusem tych okien jest fakt, że jeśli dojdzie do jakichkolwiek przebarwień, można je po prostu zeszlifować i odmalować.

Które okno wybrać do swojej łazienki?

okno na poddasze dachowe

W tym przypadku na wybór będzie miało wpływ wiele czynników. Po pierwsze zapewne będziemy mieli zwolenników drewna, jak i osoby, którym bardziej będzie zależało na aspektach praktycznych. W jednym i drugim przypadku każdy ma rację. Okna dachowe plastikowe i drewniane posiadają zarówno zalety, jak i wady, które przedstawiają się w sposób następujący:

  • okna plastikowe – do ich zalet należy całkowita odporność na wilgoć, są odporne na działanie alkoholu i kwasów, ich konstrukcja jest naprawdę trwała, wyposażone są w termoizolacyjne szyby zespolone, są świetnie przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Ich wadą jest wysoka cena i to, że cały czas są to okna wykonane z tworzywa sztucznego;
  • okna drewniane – ich zalety to przede wszystkim właśnie to, że są wykonane z naturalnego materiału, w każdej chwili, kiedy coś stanie się z farbą, można ją zeszlifować i odmalować, ich szyby posiadają ochronę termiczną, mają przystępne ceny. Wady to przede wszystkim cykliczna impregnacja, nie są tak odporne na wilgoć, jak okna z PCV, drewniana rama musi zostać zabezpieczona twardym poliuretanem, pomalowanym na biało, więc będą wyglądać jak okna z tworzywa sztucznego. Jednak dla zagorzałych zwolenników rzeczy wykonanych z naturalnych surowców, raczej nie będzie miało to większego znaczenia.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-04-04
Super polecam
pixel