2021-04-14

Które okna dachowe uznaje się za najlepsze?

Każdy właściciel poddasza musi zdawać sobie sprawę, że prawidłowo dobrane okna dachowe to podstawa udanej budowy. Jeżeli zatem dobrze dobierzesz produkt i prawidłowo go zamontujesz, możesz mieć pewność, że Twoje poddasze mieszkalne będzie w 100% komfortowe i funkcjonalne. Które okna dachowe będą zatem najlepsze? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszych okien dachowych?Z artykułu dowiesz się:

  1. dlaczego odpowiedni wybór okien dachowych jest tak ważny
  2. na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze okna dachowe


okna dachowe, jakie okna dachowe, jakie okna dachowe najlepsze

Prawidłowo doświetlone wnętrza, a także przytulny wygląd - tak wielu właścicieli poddaszy mieszkalnych wyobraża sobie tę przestrzeń. Warto zatem już na etapie projektowania wybrać odpowiednie okna dachowe. Które produkty będą najlepsze? Znając swoje upodobania i oczekiwania, można wybrać model, który w 100% będzie odpowiadał wszystkim domownikom.

Dlaczego odpowiedni wybór okien dachowych jest tak ważny?

Mieszkanie na poddaszu jest dość specyficznym lokum. Jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, z pewnością będzie nadmiernie się nagrzewać lub wychładzać. Dlatego też warto wybrać odpowiednie okna dachowe, które będą w stanie zapobiec powyższym sytuacjom. Dobrze dobrane okna sprawią, że użytkownik będzie w stanie zminimalizować pojawiające się na poddaszu mieszkalnym problemy. Warto mieć na uwadze, że dostępne na rynku określone okna dachowe są w stanie zapewnić ciepło zimą i przyjemny chłód latem.

Na jakie wymiary okien dachowych warto zwrócić uwagę?

Wymiary okien dachowych powinny być jedną z kluczowych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jeśli chce się wybrać najlepsze okna, które idealnie będą pasowały do poddasza. Zastanawiasz się, jak duże okna powinieneś zamontować? Otóż wystarczy wykorzystać stosunek okna do powierzchni podłogi. Eksperci twierdzą, że wielkość okna dachowego, a dokładniej znajdującej się w nim szyby powinna wynosić nie mniej niż 10% powierzchni podłogi. Wykonaj wspomniane obliczenia, a uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy wybrane przez Ciebie okna dachowe dadzą odpowiednią ilość naturalnego światła, które pozwoli na komfortowe użytkowanie poddasza.

Pamiętaj jednak, że wspomniane 10% jest wartością minimalną i umowną. Jeśli chcesz mieć w swoim salonie lub innym pomieszczeniu na poddaszu więcej przeszkleń, zawsze możesz zwiększyć wspomnianą wartość. W tym wypadku możesz zamontować więcej okien dachowych, w tzw. zestawach lub jedno większe przeszklenie. Wielu fachowców twierdzi, że lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie mniejszych okien, które zostaną rozmieszczone na całej powierzchni dachu aniżeli jedno duże przeszklenie. Tego rodzaju rozwiązanie z pewnością lepiej doświetli wnętrze, w szczególności ciemne kąty, których na poddaszu nie brakuje.

okna dachowe, jakie okna dachowe, jakie okna dachowe najlepsze

Jak zatem widać, rozmiar okna dachowego jest kwestią umowną i dość indywidualną. Każdy może dopasować go do swoich potrzeb, a także wnętrza, w którym ma zostać zamontowane.

Kiedy będziesz dobierał wielkość okna dachowego, nie zapominaj także o kącie nachylenia dachu. Im jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Szukając odpowiednich okien dachowych, warto także zwrócić uwagę na istniejącą na poddaszu ściankę kolankową. Okazuje się bowiem, że im wyższy jest wspomniany element, tym wyżej montuje się okno dachowe. Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na dobrym doświetleniu pomieszczeń, ale również na lepszej widoczności otoczenia, do typowych okien dachowych, dobierz także okna kolankowe.

okna dachowe, jakie okna dachowe, jakie okna dachowe najlepsze

Jakie zasady dotyczące montażu okien dachowych warto zastosować?

Prawidłowy montaż okien dachowych także ma ogromny wpływ na wybór idealnego okna dachowego. W tym wypadku warto zastosować zasadę, która mówi, że dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości między 110 a 140 cm od podłogi. Takie rozwiązanie gwarantuje, że na poddaszu zostanie zachowana prawidłowa widoczność. bez względu na to, czy będziesz w danym momencie stał, czy siedział.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe uznawane za najlepsze?

Szukając idealnych okien dachowych, poza wysokością montażu, czy lokalizacją, liczą się także parametry, jakie posiadają określone wyroby. Przede wszystkim swoją uwagę należy skupić na współczynniku przenikalności cieplnej, który powinien być jak najniższy. Wówczas można mieć pewność, że okna są energooszczędne. Powinno to być szczególnie ważne dla osób, którym zależy na budowie domu pasywnego. W takim wypadku wspomniany współczynnik powinien wynosić nie więcej niż 1,1 W/m2K.

Kolejnym istotnym parametrem są właściwości akustyczne. Powinny być niezwykle ważne dla osób, które cenią sobie ciszę, a mieszkają w głośnym otoczeniu. Mówiąc o akustyce warto zwrócić uwagę na takie pomieszczenia, jak sypialnia, gabinet, czy pokój małego dziecka. W tych miejscach cisza jest szczególnie wskazana.

okna dachowe, jakie okna dachowe, jakie okna dachowe najlepsze

Aby okna dachowe spełniały nie tylko określone normy, ale również oczekiwania wszystkich użytkowników poddasza, warto także zwrócić uwagę na dedykowane im akcesoria do okien dachowych, które z pewnością znacznie podniosą komfort użytkowania zarówno okien jak i poddasza.

Autor: Aneta Wojtczak

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
2023-04-03
O.K.
pixel