Kiedy usunąć folię zabezpieczającą z okien?
Okna dachowe powinny być zawsze w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby uniknąć niepotrzebnych zarysowań czy innych zniszczeń. Dlatego też, producenci tych wyrobów, zabezpieczają je specjalną folią, aby przez cały okres remontu czy budowy domu, okna mogły zachować idealny stan. Warto jednak dowiedzieć się, ile powinno się trzymać folię na oknach i kiedy jest najlepszy czas, aby się jej pozbyć. Wbrew pozorom, nie jest najlepszym rozwiązaniem trzymanie jej przez dłuższy czas na oknach dachowych. Poniżej zasięgniesz większej ilości informacji na ten temat.
Z artykułu dowiesz się:
- w jakim celu stosuje się folię zabezpieczającą na oknach dachowych?
- kiedy zdjąć folię zabezpieczającą z okien dachowych?
- jak w bezpieczny sposób pozbyć się folii z okien?
- co przyda się do usunięcia starej folii zabezpieczającej?

W jakim celu stosuje się folię zabezpieczającą na oknach dachowych?
Jak sama nazwa wskazuje, folia ochronna ma służyć zabezpieczeniu okien dachowych przed ewentualnym zabrudzeniem czy zarysowaniem. Dodatkowo nie musimy obawiać się, że do mechanizmów będzie dostawał się kurz. Podczas prac budowlanych w końcu nie trzeba wiele, aby doszło do uszkodzenia jakichkolwiek produktów, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na miejscu i nie pilnujemy pracowników. Dlatego właśnie folia zabezpieczająca powinna być na oknach dachowych jak najdłużej, abyś nie musiał stresować się ewentualnymi szkodami. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przetrzymywanie folii na oknach, również nie jest wskazane. Dlaczego?
Kiedy zdjąć folię zabezpieczającą z okien dachowych?
Odpowiedź zależna jest od tego czy okna będą montowane od razu po zakupie, czy może jednak mają jeszcze czekać na swoją kolej. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, wówczas folia powinna zostać ściągnięta maksymalnie miesiąc po montażu okna. Zewnętrzna folia powinna zostać ściągnięta od razu po zamontowaniu okien, a później można je jeszcze zabezpieczyć folią specjalistyczną, która ochroni okna np. przed tynkowaniem. Twoje okna dachowe będą dłużej czekały na montaż? W takim razie folia zabezpieczająca powinna być usunięta najpóźniej po trzech miesiącach, od daty zakupu. Zastanawiasz się, dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ folia ochronna posiada warstwę kleju, która pod wpływem wysokiej temperatury i promieni słonecznych może za bardzo przykleić się do okna lub całkowicie z nim połączyć. Jeśli tak się stanie, będzie to poważny problem, ponieważ folię jakoś będziesz chciał zdjąć a nie wiadomo czy zaistnieje taka możliwość. Nie po to inwestujesz w okna dachowe, aby za chwilę martwić się o kupowanie nowych elementów, które trzeba wymienić, bo nic innego już nie wchodzi w grę. Z pewnością nie warto narażać się na dodatkowe koszta. Możesz tego uniknąć, stosując się do poniższych wskazówek.
Jak w bezpieczny sposób pozbyć się folii z okien?

W pierwszej kolejności, jeśli jest to możliwe, postaraj się usunąć folię z okna dachowego w jednym kawałku. Im nowsza folia, tym bardziej będzie to możliwe. Niestety stare folie mają to do siebie, że po prostu się rozrywają lub kruszą. Ich usunięcie może więc być dość czasochłonne. Czasem problemem nie jest sama folia a pozostały po niej klej. Warto wówczas skorzystać z produktu, który tej klej zmiękczy, np. można zastosować środek z neutralnym PH. Folia ochronna została zabezpieczona silikonem na krawędziach? Przetnij więc silikon pomiędzy uszczelką a folią. Pamiętaj o tym, że szyba powinna być wciąż wilgotna, ponieważ wówczas łatwiej usunie się pozostałości kleju.
Co przyda się do usunięcia starej folii zabezpieczającej?

Zanim zabierzesz się do usunięcia starej folii, przygotuj sobie kilka przydatnych narzędzi:
- środek z naturalnym PH do usunięcia kleju. Może być to również woda z płynem do naczyń;
- produkt do czyszczenia szkła;
- skrobak do szyb lub do płyt ceramicznych;
- nożyk;
- butelka z rozpylaczem;
- bawełniana szmatka lub ręcznik papierowy.
Kiedy masz już wszystkie te przyrządy, możesz krok po kroku usunąć starą folię z okien dachowych:
- zacznij odklejać folię z jednego narożnika, a jeśli będzie taka potrzeba, najpierw natnij ją nożem;
- zawsze odrywaj folię zabezpieczającą pod kątem płaskim. Pamiętaj, że najbardziej powinno zależeć Ci na oderwaniu folii w jednym kawałku;
- masz do usunięcia bardzo duży kawałek folii? Możesz najpierw podzielić go na części i odrywać każdy po kolei. Jednak w tym przypadku zawsze istnieje ryzyko porysowania szyby;
- jeśli usunąłeś już całość folii, wówczas należy pozbyć się kleju. Wykorzystaj do tego roztwór z neutralnym PH. Pozostaw wilgotną powierzchnię szyby na około 30 minut i zacznij usuwać klej. Najlepiej, jeśli wykorzystasz do tego specjalny skrobak do szyb;
- po całkowitym usunięciu resztek kleju, możesz przemyć szybę specjalnym środkiem do mycia okien. Jeśli istnieje taka potrzeba, nałóż folię ochronną raz jeszcze.
Usunięcie folii ochronnej może wydawać się banalnie proste, ale gdyby tak faktycznie było, czy w Internecie moglibyśmy znaleźć aż tyle zapytań o to, jak skutecznie sobie z tym poradzić? Jeśli i Ty stoisz przed tego typu zadaniem, stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością unikniesz wielu nagminnych błędów.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Polecane

Okno dachowe ROOFLITE+ Slim Pine DPY M4A B900 78x98 + kołnierz falisty zestaw
