2021-04-14

Kiedy świetliki tunelowe będą świetnym rozwiązaniem?

Nigdy za mało okien w domu. Najlepiej, aby znajdowały się w każdym pomieszczeniu. Niestety, niektóre przestrzenie są zagracone lub zbyt intymne i niekoniecznie chcemy, aby to, co znajduje się w ich środku, było widoczne z zewnątrz. Często domownicy decydują się na rezygnację z okien i tym samym dostępu do światła dziennego, zostając tylko przy świetle żarówki. Oczywiście nie jest to ani dobre dla zdrowia, ani oszczędne. Dodatkowo korzystanie wyłącznie ze sztucznego światła może zakłócić naturalny rytm dnia.

Skutecznym rozwiązaniem, by uchwycić trochę słońca z otoczenia, są świetliki dachowe. To rozwiązanie, które nie ma sobie obecnie równych w branży, a jednocześnie pozwala rozwiązać intrygujący problem, czyli zachować sporo prywatności jednocześnie dopuszczając do pomieszczenia naturalne światło.


Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego świetliki tunelowe mogą być uniwersalnym rozwiązaniem
 • jak działa świetlik tunelowy
 • jak prawidłowo rozmieścić świetliki
 • jak zamontować i wyczyścić świetliki

 • świetliki, świetliki tunelowe, świetliki tunelowe FAKRO

  Uniwersalne rozwiązanie – świetliki tunelowe

  Świetliki tunelowe mogą z powodzeniem być wykorzystywane w domach z płaskim oraz ze spadzistym dachem. Oczywiście, w łazienkach, korytarzach lub garderobach, dostęp do światła słonecznego nie jest tak potrzebny, jak w innych pomieszczeniach. Jednak wciąż świetliki będą zaskakującym urozmaiceniem, które skutecznie rozświetli pomieszczenie, a również będzie szczególnym elementem aranżacji.

  Świetliki tunelowe cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Bez wątpienia ma na to wpływ fakt, że są dość uniwersalne. Wykorzystywać je można zarówno przy dachu płaskim, a także w przypadku dachu dwuspadowego.

  To doskonała opcja do wszystkich pomieszczeń, w których nie było możliwości osadzenia standardowego okna. Od lat świetliki tunelowe pomagają domownikom doświetlić garderoby, schowki, korytarze i łazienki bez konieczności doprowadzenia tam instalacji elektrycznej w celu podłączenia żarówki. To niezastąpione źródło naturalnego światła.

  Jak działa świetlik tunelowy?

  Świetlik tunelowy opiera swoją budowę na trzech podstawowych elementach. Pierwszym z nich jest moduł dachowy, który jest montowany po stronie dachu i ma na celu osadzenie konstrukcji. Następnym elementem jest tunel. W zależności od specyfiki konkretnego produktu może być on elastyczny lub sztywny. Tunel ma za zadanie przede wszystkim odbijać światło słoneczne, które pada na dach i kierować je w stronę pomieszczenia. Kolejnym elementem jest moduł montowany przy suficie, który za sprawą odblaskowych krawędzi rozprasza światło i pomaga równomiernie rozprowadzać po łazience lub magazynku, dzięki czemu efekt jest podobny do tego uzyskiwanego ze standardowej lampy.

  Sztywne świetliki tunelowe są zazwyczaj pokryte lustrzaną taflą, której zadaniem jest odbijanie światła. Zadziwiająca jest efektywność takiego rozwiązania - aż 98% światła, które pada przez tunel, odbija się do jego ścianek i wędruje w środku pomieszczenia. Świetliki tunelowe potrafią zastąpić żarówkę 62W, to dobra alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia.

  Rozmieszczenie świetlików

  świetliki, świetliki tunelowe, świetliki tunelowe FAKRO

  Jeżeli nie wiesz, jak rozmieścić świetliki tunelowe w twoim przedpokoju, łazience, garderobie, aby uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego - warto poradzić się osoby obeznanej w tym temacie. Z pewnością nie bez znaczenia jest tutaj położenie domu oraz stopień nasłonecznienia dachu. Jeszcze większą rolę odgrywa kąt, pod jakim zamontowany jest moduł dachowy. Czasem nawet spora ilość świetlików tunelowych nie poradzi sobie z większymi i bardziej krętymi pomieszczeniami, w takim wypadku możliwe, że będzie trzeba skorzystać z dodatkowego sztucznego oświetlenia.

  Innym, niezwykle wydajnym rozwiązaniem na doświetlenie pomieszczenia jest świetlik tunelowy z możliwością montażu światła LED. Taki produkt po zmroku zmienia się w jedyny w swoim rodzaju plafon. To rozwiązanie, które obecnie nie ma konkurencji na rynku. W ciągu dnia możesz korzystać ze światła słonecznego i cieszyć się naturalnym światłem oraz oszczędnością związaną z mniejszą poborem mocy po zmroku, natomiast wciąż możesz liczyć na pełne oświetlenie przedpokoju, garderoby, ale także większych pomieszczeń takich jak sypialnia czy salon.

  Montaż i czyszczenie

  Ogromnym atutem świetlików jest to, że są banalnie proste w utrzymaniu. Ich czyszczenie nie wymaga wiele czasu oraz energii. Gwintowana krawędź szyby to rozwiązanie nadzwyczaj pomysłowe i wygodne. Teraz bez problemu wykręcisz moduł z szybą i następnie wytrzesz i przetrzesz suchą szmatką. Po wszystkim, wystarczy ponownie wkręcić szybę i już!

  Kolejnym sporym atutem jest łatwość montażu. Instalacja świetlika tunelowego nie powinna sprawić większego problemu i z powodzeniem możesz go zamontować samodzielnie. To ukłon producenta w stronę konsumentów, aby montaż i utrzymanie tego rodzaju oświetlenia było jeszcze prostsze i wydajniejsze.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-16
  Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel