Kiedy podczas budowy zamontować rolety wewnętrzne?
Montaż rolet wewnętrznych to bardzo ważny element wykończenia całego mieszkania. Warto pamiętać o tym aspekcie i odpowiednio podejść do samego montażu. Prawidłowo zamontowane rolety zwiększą funkcjonalność wnętrza i będą stanowiły w nim bardzo istotny element. Ich montaż najlepiej zaplanować na etap wykańczania wnętrza. Dzięki temu można łatwo przeprowadzić ich montaż i dodatkowo nie zabrudzić ich poprzez wykonywanie innych prac wykończeniowych.
Podczas montażu rolet można skorzystać z pomocy specjalistów lub samodzielnie przeprowadzić całą operację. Również rolety wewnętrzne na okna dachowe można bardzo łatwo zamontować samodzielnie. Wystarczy się jedynie zastosować do naszych porad, które pomogą w radzeniu sobie z całą operacją. Samodzielnie przeprowadzony montaż pozwoli zaoszczędzić pieniądze i będzie pozwalał cieszyć się prawidłowo zamontowanymi roletami przez bardzo długi czas, co także jest przecież niezwykle istotne.

Zwiększ komfort przebywania na poddaszu
Inwestowanie w rolety wewnętrzne dopasowane do okien dachowych jest coraz powszechniejszą praktyką. W ten sposób zdecydowanie rośnie komfort życia na poddaszu. Można bowiem w łatwy sposób ograniczyć dopływ słońca do wnętrza podczas letnich dni. Dzięki nim zadbasz o odpowiednią temperaturę na poddaszu. Na rynku dostępne są różne rolety wewnętrzne, które dają możliwość całkowitego odcięcia od światła lub tylko jego rozproszenie. Każda osoba będzie tym samym w stanie wybrać najlepsze produkty dla siebie, które spełnią oczekiwania i sprawdzą się bardzo dobrze w konkretnym zastosowaniu.
Jak dobrze dopasować roletę?

Dla uzyskania wysokiego komfortu korzystania z rolety, należy ją prawidłowo dopasować do konkretnej przestrzeni i okna dachowego. W tym celu nie trzeba jednak samodzielnie dokonywać pomiarów przeszklenia i zastanawiać się jaki rozmiar rolety będzie najlepszy. Zdecydowanie łatwiejszym sposobem na jej wybranie jest spisanie informacji lub zrobienie zdjęcia tabliczki znamionowej, która znajduje się na oknie. To tam znajdziesz wszystkie najważniejsze dane związane z konkretnym oknem. Później wystarczy je pokazać sprzedawcy, który na ich podstawie zaproponuje najlepsze rolety wewnętrzne. Takie produkty będą świetnie dopasowane do potrzeb wszystkich użytkowników poddasza.
Rodzaje rolet dostępnych na rynku
Modele rolet wewnętrznych są bardzo zróżnicowane pod względem designu i funkcjonalności. Przede wszystkim mogą posiadać różną szerokość i długość. Różnią się także przepuszczalnością światła. Dostępne są zarówno rolety o jednym kolorze, które mogą bardzo mocno ograniczać dopływ światła do pomieszczenia, jak i rolety typu „dzień-noc”. Ten drugi rodzaj rolet posiada bardziej wszechstronne zastosowanie i może być używany do rozpraszania światła. Dzięki temu we wszystkich pokojach można zaprowadzić bardzo korzystny klimat, który pozwoli na wygodne korzystanie z konkretnej przestrzeni. Możliwość sprawnego regulowania ilości światła, która jest dostarczana do pomieszczeń ma bardzo duże znaczenie i wpływa na zadowolenie z przebywania na poddaszu
Samodzielny montaż rolet wewnętrznych

Prezentujemy w jaki sposób samodzielnie zamontować w mieszkaniu standardowe modele rolet wewnętrznych:
- Umieszczenie rolety w zaczepach montażowych – pierwszym krokiem po zakupie rolety jest jej umieszczenie w zaczepach montażowych. Są one zlokalizowane w górnych rogach ościeżnicy. Podczas montażu należy skupić się na tym, aby pojawił się odgłos kliknięcia, który oznacza, że roleta trafiła w odpowiednie miejsce.
- Montaż uchwytów – w rogach na dole ramy należy zamontować plastikowe uchwyty, które pozwalają na montaż prowadnic oraz naciągnięcie sznurków do regulowania położenia rolety.
- Zamontowanie i przykręcenie prowadnic – kolejny etap polega na montażu prowadnic. Należy w tym celu górne końce umieścić w kasecie, a dolne wsunąć między uchwyty a ramę okienną. W specjalnie przygotowanych w prowadnicy otworach należy umieścić wkręty, które przytwierdzą ją na stałe do ościeżnicy.
- Demontaż blokady i zaczepienie sznurków – ostatni etap obejmuje zdjęcie blokad i rozwinięcie sznurków. Należy je następnie napiąć i ich końce zaczepić w dolnych uchwytach. Po tej operacji roleta jest już zamontowana i można przejść do korzystania z niej.
W przypadku prawidłowego wykonania wszystkich powyższych operacji powinno być możliwe regulowanie jej położenia za pomocą sznurków, a cała konstrukcja powinna idealnie pasować do powierzchni okna. Samodzielny montaż jak zatem widać nie jest bardzo skomplikowany i czasochłonny.
Autor: Małgorzata Buchkovska