2019-10-09

Jakie okna dachowe wybrać?

W tym artykule przedstawimy Ci, cechę okna dachowego. Powiemy, jakie są wielkości okien dachowych i jakie wybrać zależnie od pomieszczenia. Opiszemy, jak dobrać okna dachowe. Doradzimy, na co zwrócić uwagę przy doborze okien dachowych. Porównamy zalety i wady okien drewnianych, okien z PCV i okien aluminiowych. Przedstawimy ranking producentów okien dachowych.

Okno dachowe - co go cechuje

Okno dachowe doświetla pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Jeśli wybrany model jest odpowiedni, nasze poddasze dzięki dobremu doświetleniu i ciekawej aranżacji stanie się unikatowym pomieszczeniem w domu. Wybierając okna dachowe powinniśmy zwrócić uwagę na wiodących producentów oraz sprzedawane przez nich modele.

Okno dachowe- jego wymiary

W oszacowaniu, jakie wymiary okien dachowych należ wybrać pomoże nam prosty algorytm. Stopień prawidłowego doświetlenia pomieszczenia światłem określamy, biorąc pod uwagę stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Powierzchnia okien na poddaszu powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi, co pozwoli na równomierne oświetlenie pomieszczenia i zapewni optymalny komfort użytkowania wnętrza. Wartość 10% traktujemy jak minimum. W połaci dachowej możemy umieścić większą liczbę okien lub okna o większej powierzchni bądź zaplanować pokaźnych rozmiarów przeszklenia.
okno
Rozmiary okien dachowych są kwestią indywidualną. Wymiary okna połaciowego dostosowujemy do charakteru pomieszczenia pod dachem oraz jego przeznaczenia. Innego oświetlenia wymaga sypialnia, innego salon, zlokalizowany tu gabinet czy też łazienka (okno dachowe do łazienki może być mniejsze). Ważną zasadą, stosowaną wybierając rozmiar okna jest kąt nachylenia dachu. Im ten kąt jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Lepiej wyglądają mniejsze okna na poddaszu, ale równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni dachu. Pozwoli to nam na skuteczniejsze i bardziej harmonijne doświetlenie wnętrza i ciemnych kątów.

Kolejnym elementem przy wyborze dachu jest wysokość ścianki kolankowej. Im jest ona wyższa, tym wyżej znajduje się okno. W takiej sytuacji montujemy niższe okno tzw. kolankowe. Natomiast zasada dotycząca wysokości montażu okna, którą powinniśmy się kierować brzmi: przeszklenia mają zapewniać możliwość wyjrzenia na zewnątrz także w pozycji siedzącej. Ulokowanie dolnej krawędzi okna na wysokości 110-140 cm da nam bezpieczne, wygodne i komfortowe użytkowanie okna.

Dobór okien dachowych

Na poddaszu najczęściej stosowane są okna obrotowe, czyli otwierające się w połowie swojej wysokości. Na wygodę ich otwierania ma wpływ wysokość montażu. I tak, gdy będziemy otwierać okna zamontowane nisko będziemy musieli się lekko cofnąć. Wygodne są także okna uchylno-obrotowe, czyli takie, które otworzymy na jeden z dwóch sposobów oraz uchylne okna dachowe. Czasami decydujemy się również na okna wyłazowe i okna świetlikowe, które montujemy w wyższych partiach dachu, aby dodatkowo doświetlić wnętrza lub gdy pomieszczenie nie zostało zaadaptowane. Aby poddasze nasze było jasne, możemy zdecydować się na okna kolankowe, które są od samej podłogi aż po dach. Modne jest łączenie kilku okien dachowych. I tu mamy dużo możliwości - od zestawienia dwóch okien pionowo i poziomo, po cztery, a nawet sześć okien. Okno dachowe balkonowe stanowi interesującą konstrukcję, ponieważ po otwarciu tworzy stabilną konstrukcję, na którą można wejść.
okno obrotowe

Dobre okno dachowe, czyli na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze

Nie zapominajmy, że w przypadku okien połaciowych – oprócz projektu liczą się nie tylko lokalizacja czy wielkość, ale również poszczególne parametry. Okna połaciowe wyróżniające się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej Uw pomogą w utrzymaniu dobrego bilansu energetycznego budynku. W przypadku okien połaciowych współczynnik przenikalności cieplnej powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Warto również postawić na stolarkę o dobrych właściwościach akustycznych, czyli takich, który redukuje hałas, który może być uciążliwy w przypadku sypialni czy gabinetu na poddaszu. Oprócz tego ważna jest też odporność na włamanie, czyli wzmocniona konstrukcja skrzydła oraz ościeżnicy.
Okno drewniane i okno PCV Przy wyborze okien drewnianych czy z PCV, mamy w tym temacie wolną rękę. Okna połaciowe PCV to rozwiązanie, które nie zachęca za sprawą mało atrakcyjnej ceny. Okna drewniane lubimy za naturalne wykończenie oraz wytrzymałość.

Zalety i wady okien PCV i okien drewnianych

Jakie są zalety okien dachowych PCV:

 • W przypadku konserwacji okna te nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych.
 • Okna PCV są dużo trwalsze.

Jakie są wady okien dachowych PCV:

 • Są droższe od okien drewnianych.
 • Okleina okien ulega przebarwieniu i po kilku latach użytkowania musimy wymienić okno na nowe.

Jakie są zalety okien dachowych drewnianych:

 • Są tańsze od okien PCV.
 • W przypadku okien drewnianych przebarwiony lakier możemy zeszlifować i pomalować ponownie.
 • Nie są wrażliwe na promienie UV.

Jakie są wady okien dachowych drewnianych:

 • Okna te przemywamy płynem z wodą.
 • Raz na dwa lata w celach ochronnych powinniśmy zastosować impregnat do drewna.

Wiodący producenci okien drewnianych

W czołówce producentów znajduje się firma FAKRO. Specjalizuje się ona w produkcji okien obrotowych, uchylno-obrotowych, uchylnych oraz niestandardowych. Produkty oferowane są bardzo wysokiej jakości, odpowiedni poziom izolacji termicznej, izolacji akustycznej, a także atrakcyjną cenę.

Drugą firmą jest VELUX. Posiada równie szeroką ofertę jak firma FAKRO. Produkcja okien dachowych VELUX opiera się na innowacyjnej technologii.

Kolejną marką jest firma MAGNETIC. Okna dachowe marki MAGNETIC wyróżniają się na tle konkurencji. Mówiąc okna dachowe Magnetic stwierdzamy, że jest to jakość sama w sobie. Zaufało im duże grono zadowolonych Klientów, dlatego jesteśmy pewni, że spełnią one Państwa wymagania. Poddasze potrzebuje eleganckich funkcjonalnych okien – te od Magnetic sprawdzają się pod każdym względem. Ich ceny są bardzo przystępne. Wyróżnia ich wysoka jakość. Okna te są objęte 10 letnią gwarancją producenta.

W naszej ofercie nie mogło zabraknąć propozycji, jaką są okna dachowe RoofLite. Jest to marka uznana w Europie. Odpowiada ona potrzebom wymagających Klientów. Dlatego w naszym sklepie posiadamy 6 modeli okien RoofLite. Dzięki tym oknom każdy dom zyska bezpieczeństwo, piękno, światło i odpowiednią izolację. Są to okna dachowe funkcjonalne i eleganckie. Dzięki nim poddasze będzie kompletne. Występują one w atrakcyjnych cenach.

Okna dachowe dostępne w naszym sklepie, to m.in.:

Okno dachowe PVC obrotowe PTP-V U4 3-szybowe z nawiewnikiem 78x118 Fakro

Okno dachowe drewniane obrotowe FTP-V U4 3-szybowe z nawiewnikiem 78x160 Fakro

Okno dachowe Velux GLU 0051 MK10 78x160 z górnym otwieraniem

Okno dachowe Velux GLL 1061B MK08 78x140 z dolnym otwieraniem

Okno dachowe MAGNETIC PREMIUM PCV 78x140

i wiele więcej….

Rady Eksperta

 1. Wybierając okna dachowe zastanówmy się, gdzie będzie ono zamontowane.
 2. Jaką powierzchnię ma oświetlać.
 3. Rozważmy, czy mają to być okna obrotowe, uchylne, czy balkonowe.
 4. Wyróżniamy jeszcze okna wyłazowe i świetlikowe, które zwiększają powierzchnię świetlną.
 5. Jeżeli chcemy, żeby były one łatwiejsze w utrzymaniu powinniśmy wybrać okna z PCV.
 6. Okna PCV są oknami dedykowanymi do łazienki, jak również suszarni.

Podsumowanie

 1. Wybieramy okna ze względu na rodzaj pomieszczenia oraz jego wielkość.
 2. Zastanawiamy się pomiędzy oknami obrotowymi, uchylnymi czy balkonowymi.
 3. Jeśli chcemy lepiej doświetlić poddasze możemy dodatkowo rozważyć zakup wyłazów dachowych oraz świetlików.
 4. Jeśli chcemy zwiększyć powierzchnię doświetlającą w pomieszczeniu możemy rozważyć montaż okna kolankowego.
 5. Jeżeli liczy się dla nas łatwość w utrzymaniu wybieramy okna z PCV.


Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
2023-04-04
Super polecam
pixel