2022-07-08

Jak zamontować moskitierę?


Moskitiery do okien dachowych to doskonałe rozwiązanie na to, aby pozbyć się insektów i owadów, które szczególnie dokuczają domownikom w okresie letnim. Gryzące problemy zazwyczaj pojawiają się wieczorami, kiedy wewnątrz zapalamy światło. Zastanawiasz się, czy montaż moskitiery na okno dachowe jest trudny? Chciałbyś to zrobić samodzielnie? Nic prostszego! Zapoznaj się z instrukcją krok po kroku, którą przedstawiamy w poniższym wpisie.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Z czego zbudowana jest moskitiera?
 2. Gdzie najlepiej zamontować moskitierę?
 3. Jakie narzędzia są potrzebne do montażu moskitiery?
 4. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż moskitiery — instrukcja krok po kroku


moskitiery na okna dachowe

Z czego zbudowana jest moskitiera?

Moskitiera na okno dachowe wykonana jest z siateczki z włókna szklanego, którą pokryto polichlorkiem winylu. Drobne oczka, z jakich jest zbudowana sprawiają, że żaden owad nie przedostanie się do środka, a jednocześnie moskitiera nie będzie zasłaniała widoku. Użytkownik może natomiast liczyć na delikatne zacienienie wnętrza.

siatka moskitiery

Gdzie najlepiej zamontować moskitierę?

Moskitiera przytwierdzana jest do wnęki okiennej, co pozwala użytkownikowi poddasza na uchylenie okna dachowego i przewietrzenie pomieszczenia. W przypadku instalacji moskitiery ważne jest, aby wnęka była równa. Jeśli tak nie jest, nie będziesz w stanie zainstalować tego elementu wyposażenia okna. Wymiary moskitiery dobierane są do wielkości wnęki. Całość skryta jest w kasecie którą mocuje się do górnej części wnęki. Moskitiera rozwija się i zwija za pomocą specjalnych, bocznych prowadnic.

Tego typu akcesoria do okien dachowych sprawdzają się najlepiej w przypadku okna dachowego uchylnego górnego. Niektórzy producenci tego typu rozwiązań oferują także moskitiery ramkowe, które z powodzeniem można zastosować w przypadku okien klapowych (są to wyłazy dachowe otwierane na bok). Taką moskitierę z powodzeniem można zamontować do ościeżnicy okna.

mama zasłania moskitiery w kuchni

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu moskitiery?

Decydując się na samodzielny montaż moskitiery do okien dachowych, koniecznie przygotuj następujące narzędzia:

 • zamówioną moskitierę na okno dachowe;
 • drążek teleskopowy;
 • nożyczki;
 • ołówek;
 • miarkę;
 • poziomicę;
 • wiertarkę;
 • odpowiedniej wielkości wiertła;
 • kątownik;
 • śrubokręt;
 • piłkę do metalu.

Powyższe narzędzia pomogą Ci w bezproblemowym montażu moskitiery na okna dachowe, o którym już za chwilę.

młoda kobieta zaskłania moskitiery na oknie dachowym

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż moskitiery — instrukcja krok po kroku

Aby samodzielnie przeprowadzić montaż moskitiery na oknie dachowym, postępuj według poniższych kroków:

 • Wymierz dokładnie miejsce montażu moskitiery — przyłóż kastę moskitiery do wnęki w sposób, który pozwoli uchwycić oba środki, które muszą się ze sobą pokrywać. Zaznacz ołówkiem miejsce, w którym należy wywiercić otwory na górne śruby.
 • Przykręć kasetę do ściany — wywierć otwory w miejscach, które zaznaczyłeś chwilę wcześniej. Włóż w nie kołki i dokręć śruby. W tym miejscu zamontuj kasetę z moskitierą i sprawdź poziomicą, czy jest równo zamontowana. Następnie przykręć dolne wkręty, które będą stabilizowały kasetę.
 • Wymierz dokładnie miejsca, w których trzeba zamocować prowadnice — zmierz odległość pomiędzy kasetą a dolną krawędzią wnęki i dodaj do wyniku jeszcze 3 cm.
 • Przytnij prowadnice moskitiery do okna dachowego — złóż dokładnie prowadnice boczne, składając dwa łączące je elementy. Przykręć śrubki, a następnie zaznacza na prowadnicach długość, którą wcześniej wymierzyłeś. Dotnij prowadnice na wymiar. Nałóż zaślepki na dolne krańce prowadnic.
 • Zamontuj prowadnice — wsuń docięte prowadnice boczne w szyny kasety. Używając kołków oraz wkrętów przymocuj je do ściany.
 • moskitiery na okna dachowe

 • Przytwierdź profil dolny — włóż go pomiędzy zamocowane profile boczne oraz nasuń go na wcześniej zamocowane zakładki. Skręć śruby.
 • Przykręć śruby prowadnic — zanim to zrobisz, sprawdź najpierw przekątne — czy ich długości są takie same. Jeśli tak, zamocuj śruby (oprócz dolnej) w prowadnicach oraz profilu. Następnie przykręć dolne śruby, które znajdują się w prowadnicach bocznych. Są one wyposażone w specjalne podkładki, które będą trzymały sznurek naprężający.
 • Wyreguluj odpowiednie sznurki sprężyny — poluźnij sznurki, które znajdują się w uchwytach z obu stron kasety, a następnie włóż je w otwory, jakie mieszczą się w dolnej części prowadnic bocznych. Wyciągnij je na zewnątrz, a następnie zawiń pod podkładkami śrub. Następnie zmierz wysokość otworu okiennego i patrząc po przekątnej, naciągnij sznurki, aby prawidłowo ustawić kulki w sprężynie. Pamiętaj, że numery 1 i 2 muszą odpowiadać przekątnej. Jeśli ma ona do 180 cm długości, wówczas sprężyna musi być naciągnięta do pozycji 1, a jeśli więcej do poziomu 2. Sznurki mocuje się w profilach bocznych i docina.
 • Załóż listwy wykańczające na profile — najpierw zdejmij uchwyty, a następnie sprawdź, czy moskitiera rozwija się i zwija w prawidłowy sposób. jeśli tak, załóż listwy wykańczające na profile boczne oraz ten znajdujący się na dole. Odpowiednio je dotnij.
 • Zamontuj osłonki i blokady — teraz przyszedł czas na założenie osłonek na końcach kasety. Otwórz okno do żądanego ustawienia, a następnie zaznacz miejsce, gdzie ma być zamontowana blokada. Wywierć w tym miejscy otwór, a następnie włóż kołek i przykręć go śrubą. Ustaw okno za pomocą blokady oraz sprawdź, czy nie zakłóca ono pracy moskitiery.
 • Powyższe kroki pozwolą na to, abyś mógł cieszyć się spokojnymi, letnimi wieczorami, których nie będzie zakłócać obecność insektów i owadów.

  kobieta zasłania moskitiery

  Podsumowanie

  Montaż moskitiery w oknie dachowym nie należy do trudnych zadań. Wraz z zamówionym towarem otrzymasz szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces instalacji tego akcesorium. Decydując się na zakup określonego rodzaju moskitiery na okno dachowe, możesz liczyć na to, że otrzymasz produkt docięty na wymiar, dzięki czemu sam montaż nie będzie trudny.

  moskitiery w pokoju dziecka

  Przeczytaj także:


  Aneta Wojtczak

  Aneta Wojtczak

  Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-27
  Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
  2023-03-30
  Polecam
  pixel