2021-03-24

Jak prawidłowo myć okna dachowe i rolety?

Wiele osób, które zamontowało lub planuje zamontować w swoim domu okna dachowe, zastanawia się jak wygląda mycie takiego produktu i czy przypadkiem jest to w ogóle wykonalne. Dodatkowo dochodzi do tego wyczyszczenie dodatkowych elementów połączonych z oknem takich jak np. roleta i kołnierz uszczelniający. Aby móc długo cieszyć się zadbanym i sprawnym oknem dachowym należy zwrócić uwagę na wszystkie jego elementy, używać odpowiednich środków i myć okna systematycznie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystym oknem, wspaniałym widokiem a przede wszystkim będzie ono funkcjonowało, tak jak powinno przez długi czas. Poniżej uzyskasz kilka wskazówek, które pozwolą Ci na komfortowe i higieniczne użytkowanie okien dachowych.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czy okna dachowe brudzą się bardziej niż fasadowe
  2. jak myć okna z górnym i dolnym otwieraniem
  3. jak wyczyścić okno dachowe
  4. kiedy i dlaczego należy czyścić kołnierz uszczelniający
  5. jakie akcesoria okienne również powinny być cyklicznie czyszczone


“okna

Czy okna dachowe brudzą się bardziej niż fasadowe?

Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że okna dachowe brudzą się częściej i mocniej niż standardowe typy okien. Może to być zgodne i niezgodne z prawdą. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy, jaki typ szyb i okien zamontowany jest w naszym dachu.

Co jest najważniejszym czynnikiem? Lokalizacja, ponieważ tam, gdzie w powietrzu unosi się duża ilość smogu i innych zanieczyszczeń, faktycznie okno może być podatne na większe zabrudzenia. Sadza nie będzie go omijać, o innych produktach spalania nie wspominając. W miastach bardzo często dochodzi do zabrudzeń okien dachowych przez ptaki, najczęściej gołębie. To samo zjawisko dotyczy osób, które mieszkają nad morzem, gdzie możemy spotkać bardzo dużą ilość mew. Jeśli natomiast pominiemy te czynniki, to okazuje się, że okna dachowe są tak samo podatne na zabrudzenia jak standardowe typy okien.

Dodatkowo podczas zakupu warto zwrócić uwagę na typ okna dachowego. Im mniej szczelin i zakamarków będzie ono posiadało, tym mniejsze ryzyko, że nie będziemy w stanie ich doczyścić i okno w końcu stanie się siedliskiem zabrudzeń.

Coraz częściej w oknach dachowych stosuje się szyby, które mocno wpływają na stan zanieczyszczenia okna. Chodzi głównie o szyby z zewnętrzną powłoką samoczyszczącą, która doprowadza do fotorozkładu zanieczyszczeń, dzięki efektowi katalizy. W momencie kiedy spada deszcz, spłukuje rozłożone zanieczyszczenia z okna.

Jak myć okna z górnym i dolnym otwieraniem?

“okna

Wielu przyszłych użytkowników okien dachowych zastanawia się, jak będzie wyglądało mycie okien dachowych z górnym i dolnym otwieraniem. W przypadku okna dachowego z górnym otwieraniem, przeważnie nie ma sensu używania jakiejkolwiek drabinki, ponieważ powinno być ono zamontowane na na takiej wysokości, aby jego użytkownicy mogli je swobodnie otwierać. Umycie zewnętrznej szyby jest możliwe, dzięki obróceniu okna o 180 stopni.

Nieco więcej gimnastyki wymaga umycie okna dachowego z uchwytem dolnym, ponieważ aby je otworzyć skrzydło unosi się do góry. Jeśli więc mamy w planach zamontowanie takiego okna u siebie na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie dwóch takich okien obok siebie. Wówczas bez większych problemów wyczyścisz oba okna. W przypadku kiedy montaż dwóch okien dachowych uchylnych obok siebie nie wchodzi w grę, wówczas lepiej zdecydować się na okno w systemie uchylno-obrotowym.

Jak wyczyścić okno dachowe – krok po kroku

Cała procedura mycia okna zaczyna się od otwarcia skrzydła i zablokowanie go w pozycji ułatwiającej umycie jego strony zewnętrznej. Do tego celu służy specjalna zasuwka znajdująca się w ościeżnicy. Jakie są następne kroki?

  • Wyjmij filtr powietrza znajdujący się w szynie i wyczyść go za pomocą ogólnodostępnych środków. Jeśli zauważysz, że filtr jest zużyty, wówczas należy wymienić go na nowy;
  • do mycia szyb nie używaj metalowych akcesoriów. Najlepiej jeśli całą procedurę przeprowadzisz przy użyciu miękkiej szmatki i plastikowego ściągacza płynu z szyby;
  • jeśli szyba nie jest mocno zabrudzona, wykorzystaj do jej umycia zwykłą wodę. Natomiast kiedy zabrudzeń jest sporo, użyj do tego ogólnodostępnych detergentów. Zawsze najpierw namocz szybę a dopiero po chwili zacznij usuwać zabrudzenia. Taka kolejność pozwoli Ci szybciej i łatwiej pozbyć się brudu z okna.

Kiedy i dlaczego należy czyścić kołnierz uszczelniający

Kołnierz uszczelniający jest niezbędnym elementem każdego okna dachowego. Dlatego też nie można zapominać o jego cyklicznym czyszczeniu. Taką operację przeprowadza się raz w roku w celu pozbycia się ewentualnych zalegających liści czy innego brudu. Wówczas będziesz miał pewność, że woda jest prawidłowo odprowadzana z kołnierza a jest to bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania okna dachowego.

Nie zapomnij o innych akcesoriach okiennych

Bardzo często okna dachowe wyposażone są w dodatkowe akcesoria takie jak np. rolety. O nich też nie warto zapominać kiedy już zabieramy się za czyszczenie okna dachowego. Roleta jest funkcjonalną ozdobą dlatego warto zadbać o jej estetyczny wygląd. Odkurzenie jej zazwyczaj wystarcza, aby znów prezentowała się dobrze. Na rolecie pojawiła się plama? Pamiętaj, aby spróbować zmyć ją delikatnie, aby nie uszkodzić materiału. Wykorzystaj do tego miękką gąbkę lub szmatkę. Absolutnie zapomnij o używaniu jakichkolwiek detergentów do wyczyszczenia rolety, ponieważ może dojść do jej odbarwienia lub marszczenia.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-05-01
Super okno
pixel