2019-10-07

Jak poprawnie zamontować okno dachowe

W tym artykule porównamy montaż zwykły okna dachowego z montażem obniżonym okna dachowego. Wymienimy elementy potrzebne do montażu okna dachowego. Opiszemy w jaki sposób powinniśmy zamontować okno dachowe.

Montaż zwykły okna dachowego a montaż obniżony okna dachowego – porównanie.

Montując okno dachowe w konstrukcji dachu musimy wyciąć otwór i zdjąć pokrycie. Następnie do konstrukcji dachu przekręcamy łaty montażowe, a w otworze możemy również zainstalować ramę izolacyjną. Rama ta ułatwi nam ciepły montaż okna. Po tych przygotowaniach zamontowujemy okno w następujący sposób:
 1. Wyjmujemy okno z kartonu i z ościeżnicy, zdemotywujemy skrzydło.
 2. Do ościeżnicy przykręcamy kątowniki montażowe, które następnie umieszczamy w przygotowanym otworze, tak aby opierały się one na łatach montażowych.
 3. Ościeżnicę mocujemy tylko pojedynczymi wkrętami w narożnikach, tak aby można było ją wypoziomować. Aby okno było wypoziomowane, montujemy skrzydło w ościeżnicy i sprawdzamy, czy szczeliny pionowe są równoległe na całej długości i tak samo sprawdzamy szczeliny poziome. Jeśli wszystko jest dobrze przykręcamy ościeżnicę.

Izolacja okna dachowego

Istotny wpływ na szczelność i termoizolacyjność okna mają izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Do izolacji okna możemy użyć standardowych materiałów. Znaczne ułatwienie stanowią gotowe rozwiązania oferowane przez producentów okien dachowych, ponieważ dostosowane są do rozmiarów okien i dobrane pod kątem parametrów technicznych.

Elementem dopełnieniającym montaż okna od zewnątrz jest instalacja kołnierza uszczelniającego, który odprowadza wodę opadową poza obręb okna.

Od wewnątrz musimy zadbać o wykończenie wnęki okiennej. Zrobimy to za pomocą np. płyt gipsowo‑kartonowych lub za pomocą ramy montażowej czy tzw. szpalety. Nowością jest prefabrykowany stelaż do wykonania wnęki z płyt g-k.

izolowanie okna dachowego

Montaż obniżony

Te zasady montażu sprawdzają się w każdym typie okien. Okno dachowe możemy zamontować na standardowej wysokości albo obniżonej. Różnicą jest to na ile okno będzie „zagłębione” w dachu. Przy montażu standardowym, okno wystaje ponad płaszczyznę pokrycia. Natomiast montaż obniżony sprawia, że okno licuje się z pokryciem. Stworzona płaszczyzna jest bardziej jednolita i dach wygląda bardziej harmonijnie. Obniżony montaż okna dachowego zapewnia lepsze parametry termoizolacyjne. Wcześniej obniżony montaż oznaczał instalację okna zagłębioną o 3 cm w dachu, jednak obecnie na rynku są okna, które można montować na głębokości 4 cm. W przypadku tych okien współczynnik przenikalności cieplnej okna zmniejszy się o 8%.

Warunki stosowania obniżonego montażu okna dachowego

Przy obniżonym montażu stosujemy standardowe kątowniki, ale z innym umiejscowieniem. Montaż ułatwiają kolorowe linie, które wskazują wysokość montażu.

Obniżony montaż stosujemy w dachach, których kąt nachylenia wynosi minimum 20°. Montaż taki jest polecany przy pokryciach płaskich oraz o niskim profilu.

Montaż okna nie jest trudny, ale musi być staranny.

Elementy potrzebne do montażu.

Do montażu okna potrzebujemy:
 1. Kątowników montażowych.
 2. Wełna mineralna.
 3. Wkręty.
wstawianie okna

Etapy montażu okna dachowego:

 1. Przygotowujemy otwór okienny. Rozcinamy folie dachową i zdejmujemy pokrycie dachu. Czasami będziemy musieli wyciąć łaty dachowe.
 2. Pamiętając o tym, że oznaczenie głębokości powinno się pokrywać z górną powierzchnią łaty montażowej przechodzimy do wstępnego montażu, tzn. do ościeżnicy przytwierdzamy kątowniki montażowe.
 3. Po przymontowaniu kątowników wypoziomujemy łaty montażowe i przytwierdzamy je do konstrukcji dachowej. Jako materiał izolacyjny w dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy wełnę mineralną. Tak uszczelnione ościeżnice możemy montować w otworze okiennym.
 4. Przytwierdzamy dolne kątowniki oraz wstawiamy skrzydło, co da nam możliwość sprawdzenia i ewentualnego poprawienia oraz wyprofilowania otworu okiennego. Po sprawdzeniu poziomu i pionu wyjmujemy skrzydło i przytwierdzamy górny kątownik.
 5. Wokół całej ościeżnicy nakładamy termoizolacje. Montujemy kołnierz zaczynając od elementów dolnych, a następnie bocznych. Końcowym etapem jest montaż kaptura i górnej części kołnierza. Musimy pamiętać o zastosowaniu klinów uszczelniających, które zabezpieczą wnętrze przed wilgocią i drobnymi zabrudzeniami.
 6. Ostatnim etapem jest montaż pokrycia dachowego, które znajduje się wokół okna. Przytwierdzamy skrzydło okienne i sprawdzamy czy wszystkie elementy działają w sposób prawidłowy.
Film przedstawiający montaż znajdziesz na: Montowanie okna

Porady eksperta -montowanie okna dachowego:

 1. Najpierw musimy przygotować otwór, w którym będzie zamontowane dane okno.
 2. Następnie wstępnie montujemy ościeżnicę.
 3. Wypoziomujemy łaty montażowe, które przytwierdzamy do konstrukcji dachu.
 4. W dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy wełnę mineralną.
 5. Przytwierdzamy dolne kątowniki i wstawiamy skrzydło.
 6. Wokół całej ościeżnicy nakładamy termoizolację.
 7. Montujemy kołnierz, a następnie kaptur pamiętając o klinach uszczelniających.
 8. W ostatnim etapie montujemy pokrycie dachowe.

Podsumowanie:

 1. Przygotowujemy otwór.
 2. Montujemy ościeżnicę.
 3. Wypoziomujmy łaty montażowe.
 4. Ocieplamy okno wełną mineralną.
 5. Przytwierdzamy kątowniki i wstawiamy skrzydło.
 6. Nakładamy termoizolację.
 7. Montujemy kołnierz i kaptur.
 8. Zamontowujemy wcześniej wymontowane pokrycie dachowe.


Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
pixel