Jak odpowiednio myć okna dachowe ROTO?

2021-10-22
Jak odpowiednio myć okna dachowe ROTO?

 

  

 

Okna dachowe to szczególny rodzaj okien, o których konserwację należy dbać regularnie. W porównaniu do pozostałych rodzajów okien są one najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych w postaci deszczu, śniegu, gradobicia, a także nasłonecznienia i wysokiej temperatury. Wszystko to sprawia, iż znacznie częściej powinniśmy je myć i dbać o ich czystość. W jaki sposób należy troszczyć się o okna dachowe ROTO, o tym dowiesz się z artykułu.

 

  

 


 

Z artykułu dowiesz się:

 

 

  1. co znajduje się w asortymencie firmy ROTO
  2. jakie są podstawowe zalecenie odnośnie czyszczenia okien firmy ROTO
  3. jakie są sposoby mycia okien firmy ROTO
  4. czym charakteryzują się klamki okienne z powłoką Just Clean

 

<ahref="https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe-1703.html">

 

 

Asortyment produktów ROTO

 

Firma ROTO ma w swojej ofercie między innymi 3 rodzaje okien:

  1. Okna obrotowe – charakteryzują się tym, iż skrzydło zawieszone jest w połowie wysokości ramy, co umożliwia dobrą wentylację pomieszczenia. Klamka może być umieszczona na dole lub u góry. Mamy do wyboru również okno sterowane zdalnie za pomocą pilota lub przełącznika. Wyróżnić możemy następujące rodzaje okien obrotowych ROTO: Designo R6; Designo R6 RotoTronic; RotoQ Q4; RotoQ Q4 Tronic; Designo R4; Designo R4 RotoTronic.
  2. Okna uchylno-wysokoosiowe – posiadają podwójny system otwierania za pomocą jednej klamki. Zapewniają duży kąt otwarcia i nieograniczony dostęp do widoku za oknem. Doskonale integrują się z połacią dachu, a ich obsługa jest bardzo komfortowa. Występują 2 typy tych <ahref="https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe-1703.html?filter_producer=1593595986&filter_traits%5B33%5D=&filter_traits%5B11018%5D=14666&filter_traits%5B23%5D=&filter_traits%5B14577%5D=&filter_series=&filter_pricerange=&filter_price=">okien wspomnianej wyżej marki: Designo R8; Designo i8 Comfort.
  3. Okna wysokoosiowe – oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości okna, co sprawia, iż prawie cała powierzchnia podczas otwarcia znajduje się „na zewnątrz”. Zapewnia to nieco większy kąt otwarcia niż w przypadku okna obrotowego. Cechuje je bardzo dobra 3-elementowa termoizolacja oraz wąskie profile, dzięki którym poddasze jest dobrze doświetlone. Przedstawicielem tego rodzaju okna jest: Designo R7.

Oprócz powyższych producent ma w swojej ofercie również okna fasadowe, wyłazowe, system oddymiający i akcesoria powiązane z oknami połaciowymi.

 

Podstawowe zalecenia producenta w kwestii konserwacji i czyszczenia okien ROTO

 

 

<ahref="https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe-1703.html?filter_producer=&filter_traits%5B33%5D=&filter_traits%5B11018%5D=14666&filter_traits%5B23%5D=&filter_traits%5B14577%5D=&filter_series=&filter_pricerange=&filter_price=">

 

   • Wietrzenie zapobiega kondensacji pary wodnej. Szczególnie w porach zimowych zbyt duża wilgotność powietrza oraz zimna wewnętrzna powierzchnia szyby przyczyniają się do tego, iż pojawia się para wodna.
   • W ramach skutecznego zapobiegania temu niepożądanemu zjawisku producent proponuje umieszczanie grzejnika pod oknem oraz częste i intensywnie wietrzenie pomieszczeń.
   • Drewniane elementy – w przypadku malowania okna należy stosować wodorozcieńczalny lakier akrylowy.
   • Uszczelek z tworzywa sztucznego nie można malować, gdyż mogą stracić swoją funkcję uszczelniającą.
   • Do mycia <ahref="https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe-1703.html=">okna dachowego zaleca się używać łagodnych środków czyszczących, odradza natomiast korzystania ze środków do szorowania i rozpuszczalników.
   • W trakcie mycia nie można używać żadnych ostrych przedmiotów oraz tych o ostrych krawędziach.
   • Wszelkie zabrudzenia radzi się natychmiast usuwać.
   • Części metalowe powinno się konserwować za pomocą bezkwasowego oleju.

 

Sposób otwierania okna ROTO a jego mycie

 

Ponieważ okna ROTO mogą być otwierane na 3 różne sposoby, w zależności od tego proces ich mycia, a dokładniej ustawienia okna podczas czynności porządkowych przebiega nieco odmiennie.

W przypadku okien obrotowych okno należy obrócić o około 103 stopnie oraz zaryglować blokadę okna. W przeciwnym wypadku może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Następnie można przystąpić do czynności mycia ram i szyby.

Okna uchylno-wysokoosiowe mają wbudowaną automatyczną blokadę podczas ustawienia skrzydła w pozycji do mycia. Chcąc umyć <ahref="https://portalokienny.pl/product-pol-20711-Okno-dachowe-ROTO-Designo-WDF-R79-H-N-WD-AL-74x118-3-szybowe.html=">okno, należy obrócić zewnętrzną powierzchnię okna do wewnątrz, aż zatrzaśnie się w pozycji czyszczenia. Aby zamknąć okno, musimy zwolnić zabezpieczenie.

Natomiast, aby dobrać odpowiednią pozycję do mycia okien wysokoosiowych, należy otworzyć skrzydło i obrócić je o ok. 120 stopnie.

 

Klamki okienne z powłoką Just Clean

 

 

<ahref="https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe-1703.html?filter_producer=1593595986&filter_traits%5B33%5D=&filter_traits%5B11018%5D=14666&filter_traits%5B23%5D=&filter_traits%5B14577%5D=&filter_series=&filter_pricerange=&filter_price==">

 

Firma ROTO wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym i wyzwaniom sanitarnym współczesnego świata, wprowadziła na rynek klamki z technologią Just Clean. Dzięki niej bakterie i zarazki, które „gromadzimy” w ciągu dnia na naszych dłoniach dotykając poręczy schodów, drzwi, wózków sklepowych, uchwytów w autobusie, czy innym środku transportu giną po zetknięciu z powłoką klamki. Jest ona pokryta specjalną warstwą z jonami srebra, dzięki czemu w ciągu doby zmniejsza się liczba patogenów prawie o 100%. Zapewnia ona trwałą i skuteczną ochronę oraz nie wymaga konserwacji przez długi czas. Używamy ich w sposób tradycyjny i tak też przebiega ich czyszczenie. Klamka antybakteryjna jest dostępna fabrycznie w modelach serii Designo R3/R6/R7/R8. W pozostałych typach okien istnieje możliwość samodzielnej wymiany dotychczasowej klamki na tę, która posiada powłokę Just Clean.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel