2022-08-26

Jak ocieplić schody strychowe?

 

Strych nieużytkowy jest bardzo często wykorzystywany jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Nic w tym dziwnego, ponieważ z biegiem czasu w naszych domach przybywa rzeczy do przechowywania. Dobrze jest zatem wykorzystać poddasze nieużytkowe i to właśnie tam przechowywać rzeczy, które w danym momencie nie są użytkowane. Jeśli Ty również chciałbyś zamienić strych na dodatkowy schowek, musisz mieć na uwadze, że niezwykle ważnym elementem, ułatwiającym bezpieczne i wygodne użytkowanie, są schody strychowe. A skoro o nich mowa, koniecznie musimy uprzedzić Cię, że decydując się na montaż schodów strychowych, trzeba wziąć także pod uwagę konieczność ich właściwego ocieplenia. Jak to zrobić? Rozwiązanie przedstawiamy poniżej.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie aspekty powinny zwrócić naszą uwagę podczas kupna schodów strychowych?
  2. Dlaczego schody strychowe należy łączyć z termoizolacyjnością budynku?


schody strychoer rozłożone w salonie

Jeszcze do niedawna rzadko można było spotkać inwestora, który bez obaw montował w stropie domu schody strychowe. Wszystko dlatego, że dostępne na rynku modele były nieprawidłowo ocieplone, co powodowało znaczne straty ciepła. Producenci, którzy zauważyli ten problem, zmienili budowę schodów, dzięki czemu obecni właściciele domów i nowi inwestorzy nie muszą zastanawiać się nad tym jak ocieplić schody strychowe? Okazuje się, że dostępne na rynku modele posiadają już stosowne docieplenie, dzięki czemu po ich montażu nie pojawiają się mostki termiczne.

Jakie aspekty powinny zwrócić naszą uwagę podczas kupna schodów strychowych?

Jeżeli zależy Ci na tym, by nie myśleć, jakie ocieplenie schodów strychowych wybrać, wybierz model, który wyposażono w klapę typu sandwich. Tego typu klapa zbudowana jest z okładziny wykonanej zazwyczaj z płyt drewnopodobnych (których grubość wynosi około 3 mm). Między płyty wkładane jest uszczelnienie, które znajduje się także między klapą a skrzynią, gdzie schowane są schody strychowe. Warto także zwrócić uwagę na uszczelkę, którą posiadają każde ciepłe schody strychowe. Dzięki niej nie dochodzi do filtracji powierza, co przekłada się na brak mostków termicznych. Rozwiązanie to sprawia, że dodatkowe ocieplenie schodów strychowych nie jest konieczne. Aby potwierdzić powyższe stwierdzenie, dla przykładu podajemy, że współczynnik przenikania ciepła dla schodów strychowych ROTO Elektro 70x140 nożycowych wynosi 0,58 W/m²K (zbadano wg. DIN ISO 12567-1 przez ift Rosenheim).

schody strychowe rozłożone na klimatycznej otwartej przestrzeni na poddaszu

Termoizolacyjność a schody strychowe

Wymagający właściciele, którzy szukają najlepszych rozwiązań do swoich domów, powinni zatrzymać się na chwilę przy schodach strychowych FAKRO. Producent dołożył bowiem wszelkich starań, aby proponowane rozwiązania zadowoliły najbardziej wymagających Klientów. Dzięki modelom tej marki możesz mieć pewność, że nie wystąpią żadne problemy z dociepleniem włazu na strych. Jednym z modeli, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, są schody strychowe LWT. Wyróżniają się one niezwykle niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który wynosi zaledwie 0,51 W/m2K. Takie schody strychowe rozwiązaniem, które sprawdzi się w domach energooszczędnych. Specjalna konstrukcja tego modelu sprawia, że posiada on doskonałe właściwości termoizolacyjne. Pozwala to na zastosowanie tego rozwiązania w domach, w których występuje duża różnica temperatur, pomiędzy ogrzewanym wnętrzem, a nieogrzewanym strychem. Jeśli zapoznamy się z normą EN12207, możemy stwierdzić, że wspomniane schody strychowe FAKRO wyróżniają się na rynku najlepszymi parametrami szczelności . Produkt wyposażono bowiem w klapę o grubości 8 cm, którą wypełniono dodatkowo wysokiej jakości materiałem termoizolacyjnym. Nie bez znaczenia jest tutaj także potrójny system uszczelek, który zapewnia dodatkowe zabezpieczenie schodów przed utratąciepła.

otwarte schody strychowe ukazują mechanim ich działania

Podsumowanie

Chciałbyś zamontować schody strychowe, jednak obawiasz się utraty ciepła z pomieszczeń, albo konieczności dodatkowego docieplenia wybranego rozwiązania? Jeśli skupisz się na modelach, które w zestawie posiadają ocieplenie , będziesz mógł zapomnieć o pytaniu jak ocieplić schody strychowe?

Nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję zakupową.

schody strychowe otwarte na korytarzu

 

 
 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-03-30
Polecam
pixel