2024-01-22

Jak ocieplić schody strychowe?

Strych nieużytkowy jest bardzo często wykorzystywany jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Dobrze jest zatem wykorzystać poddasze nieużytkowe i to właśnie tam przechowywać rzeczy, które w danym momencie nie są potrzebne. Jeśli planujemy zamienić strych na dodatkowy schowek, musimy mieć na uwadze, że niezwykle ważnym elementem, ułatwiającym bezpieczne i wygodne korzystanie z poddasza, są schody strychowe. Skoro o nich mowa to warto wiedzieć, że decydując się na montaż schodów strychowych, trzeba wziąć także pod uwagę konieczność ich właściwego ocieplenia. Jak ocieplić schody strychowe? Rozwiązanie przedstawiamy w poniższym artykule.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie aspekty powinny zwrócić naszą uwagę podczas kupna schodów strychowych
  2. Dlaczego schody strychowe należy łączyć z termoizolacyjnością budynku?
  3. Jak ocieplić schody strychowe – podsumowanie.


schody strychowe

Składane schody strychowe nie były dotychczas popularnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że dostępne na rynku modele były nieprawidłowo ocieplone, co powodowało znaczne straty ciepła. Producenci, którzy zauważyli ten problem, zmienili budowę schodów, dzięki czemu obecni właściciele domów i nowi inwestorzy nie muszą zastanawiać się nad tym jak ocieplić schody strychowe. Okazuje się, że dostępne na rynku modele posiadają już stosowne docieplenie, dzięki czemu po ich montażu nie pojawiają się mostki termiczne.


Jakie aspekty powinny zwrócić naszą uwagę podczas kupna schodów strychowych?

Jeżeli zależy nam na tym, by nie zastanawiać się, jakie ocieplenie schodów strychowych wybrać, wybierzmy model, który już jest ocieplony, a przy tym energooszczędny. Dobrym tego przykładem będą drewniane schody strychowe marki OMAN – Polar Z2 – Polar Z2. To jedne z najlepiej ocieplonych i energooszczędnych schodów strychowych dostępnych na rynku. Są to schody, które charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła - U = 0,36 oraz najwyższą 4. klasą szczelności. Doskonale spełnią swe zadanie w miejscach, gdzie występują duże różnice temperatur. To z pewnością inwestycja na lata, która pozwoli zmniejszyć straty ogrzewanego powietrza oraz znacząco poprawić poziom termoizolacji. Dzięki temu można ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, a co za tym idzie również przyczynić się do walki o lepsze środowisko. Ponadto są wykonane z najbardziej ekologicznego materiału, jakim jest drewno. Rozwiązanie to sprawia, że dodatkowe ocieplenie schodów strychowych nie będzie konieczne.


Termoizolacyjność a schody strychowe

Wymagający właściciele, którzy szukają najlepszych rozwiązań do swoich domów, powinni rozeznać się również w kwestii schodów strychowych FAKRO. Producent dołożył bowiem wszelkich starań, aby proponowane rozwiązania, zadowoliły najbardziej wymagających klientów. Dzięki modelom tej marki możemy mieć pewność, że nie wystąpią żadne problemy z dociepleniem włazu na strych. Jednym z modeli, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są sschody strychowe LWT. Wyróżniają się one niezwykle niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który wynosi zaledwie 0,51 W/m2K. Takie schody strychowe są doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się w domach energooszczędnych. Specjalna konstrukcja tego modelu sprawia, że posiada on doskonałe właściwości termoizolacyjne. Pozwala to na zastosowanie tego rozwiązania w domach, w których występuje duża różnica temperatur, pomiędzy ogrzewanym wnętrzem, a nieogrzewanym strychem. Jeśli zapoznamy się z normą EN12207, możemy stwierdzić, że schody strychowe FAKRO wyróżniają się na rynku najlepszymi parametrami szczelności. Produkt wyposażono bowiem w klapę o grubości 8 cm, którą wypełniono dodatkowo wysokiej jakości materiałem termoizolacyjnym. Nie bez znaczenia jest tutaj także potrójny system uszczelek, który zapewnia dodatkowe zabezpieczenie schodów przed utratą ciepła.


schody strychowe

Jak ocieplić schody strychowe - podsumowanie

Jeśli szukamy wygodnego i praktycznego rozwiązania to zamontowanie schodów strychowych będzie doskonałym pomysłem. Jeśli obawiamy się utraty ciepła z pomieszczeń, albo konieczności dodatkowego docieplenia, to zdecydujmy się na model, który w zestawie posiada ocieplenie. Na stronie „Portal Okienny” znajdziemy wiele termoizolacyjnych rozwiązań od znanych i renomowanych producentów. Jeśli jednak nadal nie wiemy, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, to warto skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, gdzie konsultanci chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem.


FAQ

  1. Jakie aspekty powinny być brane pod uwagę podczas zakupu schodów strychowych?
  2. Podczas zakupu schodów strychowych warto zwrócić uwagę na modele już ocieplone. Modele te są energooszczędne, charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz posiadają najwyższą 4. klasę szczelności.

  3. Dlaczego schody strychowe powinny być łączone z termoizolacyjnością budynku?

    Schody strychowe powinny być łączone z termoizolacyjnością budynku, ponieważ jeśli wybierzemy modele ocieplane pozwoli nam to uniknąć strat ciepła. Modele takie jak schody strychowe FAKRO, (np. LWT), posiadają niski współczynnik przenikania ciepła oraz specjalną konstrukcję zapewniającą doskonałe właściwości termoizolacyjne, co jest istotne w domach energooszczędnych i pasywnych.

  4. Jakie korzyści niesie ze sobą montaż termoizolacyjnych schodów strychowych?
  5. Montaż termoizolacyjnych schodów strychowych przyczynia się do zmniejszenia strat ogrzewanego powietrza, poprawy poziomu termoizolacji i redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem.


Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.


Przeczytaj także:

Schody strychowe do domu – czym kierować się przy ich wyborze?

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-05-14
Ok
pixel