2022-09-30

Jak dobrać rozmiar żaluzji plisowanej?

 

Okna dachowe są chętnie wybierane przez właścicieli poddaszy mieszkalnych. Dzięki nim można dobrze doświetlić wnętrza. Zdarza się jednak, szczególnie latem, że promienie słoneczne przeszkadzają mieszkańcom. Wówczas warto osłonić okna. Na rynku dostępne są różne akcesoria do okien dachowych — rolety wewnętrzne i zewnętrzne lub markizy. W dzisiejszym wpisie chcemy opowiedzieć o jednym z chętniej wybieranych rozwiązań — żaluzjach plisowanych. Jeśli chcesz je zamontować na swoich oknach, musisz wybrać odpowiedni rozmiar. W tym pomoże Ci tabliczka znamionowa, która znajduje się na skrzydle każdego okna. Wystarczy odczytać z niej określone dane, które wskażą, jaki rozmiar żaluzji plisowanej będzie pasował do okna.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiar żaluzji plisowanej do okien dachowych FAKRO?
 2. Które dane odczytać z tabliczki znamionowej na oknach VELUX, aby dobrać odpowiednie żaluzje plisowane?
 3. Czy wybierać gotowe żaluzje plisowane, czy postawić na produkty na wymiar?


żaluzje plisowane na oknach dachowych w salonie

Na rynku można spotkać wiele rodzajów osłon okiennych, dlatego ich wybór warto dobrze przemyśleć. Żaluzje plisowane to jedno z akcesoriów do okien dachowych, które wybierane jest przede wszystkim ze względów praktycznych. Ustawiając je w określonej pozycji, użytkownik może całkowicie lub częściowo osłonić okno dachowe. Na rynku dostępne są żaluzje zaciemniająco-plisowane (zaciemniają pomieszczenie, dlatego doskonale sprawdzają się w sypialni lub pokoju dziecka) oraz żaluzje podwójnie plisowane (rozpraszają światło, dlatego jest to najlepszy wybór do salonu albo gabinetu, w którym często korzystasz z komputera).

Żaluzje plisowane sprawiają, że użytkownik może całkowicie odmienić swoje wnętrze. Poza funkcją praktyczną, pełnią także rolę dekoracyjną, nadając wnętrzu oryginalnego charakteru. Aby tak się stało, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar żaluzji plisowanej. Z pomocą może przyjść tabliczka znamionowa, która znajduje się na każdym oknie dachowym.

żaluzja plisowana VELUX

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiar żaluzji plisowanej do okien dachowych FAKRO?

Choć żaluzji plisowanych jest na rynku wiele, tylko prawidłowo dobrane, są w stanie zapewnić maksimum komfortu. Dlatego tak ważny jest ich rozmiar. Żaluzja plisowana musi być kompatybilna z oknem, które ma osłaniać. Chcąc dobrze dobrać jej wielkość, zastosuj się do poniższej instrukcji:

 1. Wybierz żaluzję, która podoba Ci się i spełnia Twoje wymagania.
 2. Zlokalizuj na swoim oknie dachowym tabliczkę znamionową. W oknach dachowych FAKRO umieszczono ją w prawym, górnym rogu skrzydła. Zauważysz ją bez problemu po otwarciu okna.
 3. Odczytaj dane z tabliczki i podaj je sprzedawcy, który dobierze odpowiednią żaluzję plisowaną.
 4. Złóż zamówienie.

Poniżej prezentujemy wygląd jednej z tabliczek znamionowych, jakie możesz znaleźć na skrzydle okiennym. Pamiętaj jednak, że w zależności od tego, w którym roku było produkowane okno, tabliczka może różnić się nieco od przedstawionej poniżej.

tabliczka znamionowa FAKRO

Jeśli chcesz zamówić żaluzje plisowane, podaj sprzedawcy (lub napisz w uwagach do zamówienia online) dane z punktów a i b.

Pamiętaj! Tylko informacje prawidłowo odczytane z tabliczki znamionowej, dają pewność, że zamówisz prawidłowe żaluzje plisowane. Nigdy nie mierz szyby, ani ramy okna! Jeżeli podasz takie dane, możesz mieć pewność, że produkt zostanie źle dobrany.

Które dane odczytać z tabliczki znamionowej na oknach VELUX, aby dobrać odpowiednie żaluzje plisowane?

Jeżeli wyposażyłeś swoje poddasze w okna dachowe VELUX i chcesz dobrać do nich żaluzje plisowane, postępuj podobnie, jak w przypadku doboru żaluzji do okien dachowych FAKRO:

 1. Wybierz produkt, który Ci się podoba.
 2. Znajdź tabliczkę znamionową (w oknach dachowych VELUX umieszczono ją w lewym, górnym rogu skrzydła).
 3. Podaj dane zapisane na tabliczce sprzedawcy lub umieść je w uwagach do zamówienia online.
 4. Zamów żaluzje.

Poniżej prezentujemy tabliczkę znamionową, jaką można znaleźć na oknach VELUX (pamiętaj, że może się nieco różnić od tej, jaką znajdziesz na swoim oknie, ponieważ jej wygląd uzależniony jest od roku produkcji okna dachowego).

tabliczka znamionowa VELUX

Legenda:

 1. Typ okna dachowego.
 2. Rozmiar okna.
 3. Wariant okna.
 4. Kod produktowy.

Wybierając żaluzje plisowane, należy podać dane z pozycji 1 i 2.

Co zrobić, jeśli posiadasz okna dachowe starszego typu?

Jeżeli okna dachowe kupiłeś jakiś czas temu i posiadają one inne oznaczenia, niż te przedstawione powyżej, skontaktuj się ze specjalistami z portalokienny.pl, którzy pomogą Ci dobrać prawidłowy rozmiar żaluzji plisowanych.

Czy wybierać gotowe żaluzje plisowane, czy postawić na produkty na wymiar?

Nie da się ukryć, że prawidłowo dopasowane żaluzje plisowane, będą w stanie przez wiele lat chronić wnętrza przed ich nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem. Istotny w tym momencie będzie nie tylko montaż, ale także prawidłowy dobór wielkości. Jeśli posiadasz na poddaszu okna dachowe, możesz wybrać spośród dwóch opcji:

 • Gotowe żaluzje plisowane — w tym wypadku producent odgórnie narzuca ich wymiar, dopasowując produkty do rozmiarów najpopularniejszych okien dachowych. Jest to najczęstszy wybór użytkowników okien dachowych.
 • Żaluzje plisowane na wymiar — te stosowane są do nietypowych okien. Producent tworzy je po otrzymaniu od zamawiającego wskazówek i wymiarów.

Dlaczego warto zdecydować się na gotowe żaluzje plisowane? Ich plusem są zazwyczaj oszczędności — zarówno czasu, jak i pieniędzy. Proces zakupowy przebiega znacznie szybciej, a koszt żaluzji jest niższy od tych tworzonych na wymiar. A jeśli mowa o żaluzjach plisowanych na wymiar — tutaj dobrze jest zwrócić uwagę na to, że będą one idealnie dopasowane nie tylko do rozmiaru okna, ale także preferencji użytkowników. W tym wypadku mają oni znacznie większy wybór, niż w przypadku gotowych żaluzji, kompatybilnych z oknami dachowymi danego producenta.

żaluzje plisowane w gabinecie na poddaszu

Podsumowanie

Prawidłowy rozmiar żaluzji plisowanej jest kluczowy, jeśli użytkownik chce przez wiele lat cieszyć się dobrze dopasowanymi akcesoriami do okien dachowych. Dlatego też tak ważne jest, aby zawsze odczytywać dane z tabliczki znamionowej, która umieszczona jest na skrzydle okna dachowego. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że żaluzje plisowane będą dopasowane do okna, które posiadasz. Jeśli będziesz miał problem z odczytaniem odpowiednich danych, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać właściwe rozwiązanie.

Żaluzje plisowane w pokoju nastolatka na poddaszu

 

 
 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
pixel