Jak dbać o schody strychowe ROTO?
Jeśli w naszym domu posiadamy nieużytkowy strych to z pewnością świetnym rozwiązaniem problemu dostawania się do niego będą specjalne schody strychowe. Takie strychy pełnią głównie rolę przestrzeni do składowania rzeczy bardzo rzadko używanych lub też całkiem nam niepotrzebnych. Ze względów sentymentalnych często przechowujemy tam również całą masę pamiątek z naszego dzieciństwa lub z wczesnych lat naszych własnych dzieci, które już zdążyły opuścić rodzinny dom. Dostęp do takiego miejsca potrzebny jest zazwyczaj tylko kilka razy w roku, dlatego budowa stałych schodów jest tutaj rozwiązaniem niewskazanym. Takie schody zajęłyby znaczną ilość miejsca często zaburzając cały układ pomieszczenia, w którym miałby się one znaleźć. Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dyskretnych, składanych schodów strychowych, czasami określanych także jako drabina strychowa. Są one niewidoczne na co dzień, a jeśli trzeba zanieść coś na strych lub z niego przynieść bardzo łatwo można je otworzyć i szybko oraz wygodnie z nich skorzystać.
Z artykułu dowiesz się:
Typy schodów strychowych ROTO
Pierwsze składane schody strychowe wprowadziła już w latach trzydziestych XX wieku niemiecka firma Roto. Schody te wymyślił i zaprojektował jej założyciel Wilhelm Frank. Obecnie firma Roto oferuje kilka modeli schodów strychowych od najprostszych aż po takie rozkładane elektrycznie, gdy tylko naciśniemy guzik w pilocie zdalnego sterowania. Wyróżniamy trzy podstawowe modele schodów strychowych:
- schody segmentowe
- schody wysuwane
- schody nożycowe
Schody wysuwane składają się zazwyczaj z dwóch wysuwanych drewnianych drabinek. Schody segmentowe natomiast z trzech lub czterech drabinek rozkładanych. Oba te typy mają najczęściej drabinki zrobione z różnych gatunków drewna i wymagają wykonania na nie dużego otworu w suficie. Schody nożycowe są wykonane z metalu, szczebelki są zazwyczaj aluminiowe. Można je zamontować w znacznie mniejszym otworze w suficie. Ponieważ schody nożycowe są zrobione z metalu posiadają zazwyczaj większe dopuszczalne obciążenie, zarówno pojedynczego szczebelka jak i całej konstrukcji.
Konserwacja schodów strychowych
Dobrze zamontowane schody strychowe będą prawidłowo działać długimi latami. Konserwacja takich schodów sprowadza się właściwie do kilku prostych czynności. Są nimi w razie konieczności czyszczenie zabrudzonych powierzchni oraz regularne oliwienie ruchomych części metalowych. Aby zapobiec uszkodzeniom oraz wydawaniu przez schody nieprzyjemnych odgłosów przy otwieraniu lub chodzeniu po nich należy co roku dokonać naoliwienia wszystkich ruchomych części metalowych. Pozwoli to na ich prawidłowe działania przez dekady. Co roku należy także dokonać sprawdzenia dokręcenia wszystkich śrub oraz nakrętek. Jeżeli doszło do osłabienia siły sprężyn wspomagających podnoszenie całej konstrukcji możliwe jest również dokonanie regulacji ich ustawienia.
Czyszczenie schodów drewnianych
W przypadku schodów drewnianych czyszczenia zabrudzonych powierzchni dokonujemy przy użyciu wody z mydłem oraz dobrze wyciśniętej szmatki, najlepiej z mikrofibry. Można także w tym celu skorzystać ze specjalnych płynów do czyszczenia drewna. Takie preparaty są powszechnie dostępne na rynku. Po umyciu najlepiej jest drewniane elementy wytrzeć do sucha, gdyż nadmiar wilgoci może doprowadzić do uszkodzeń warstwy lakieru. Podczas użytkowania schodów należy pamiętać, aby nie nanieść na nie na przykład piasku, gdyż wtedy piasek wciskany podeszwami naszych butów może uszkodzić powierzchnię drewna.
Czyszczenie schodów aluminiowych
Schody z aluminiowymi szczebelkami można myć tak samo jak schody drewniane przy pomocy wody i łagodnych detergentów oraz ściereczek. Pamiętajmy, aby nie używać gąbek z metalowymi zmywakami, gdyż z pewnością doprowadzi to do porysowania powierzchni. Jeżeli zabrudzenia okażą się poważniejsze warto skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia aluminium. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta takich produktów, które świetnie sprawdzą się, jeśli nie pomogło zwykłe mycie. Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie elementów z aluminium, ale ceny podstawowych specjalistycznych preparatów nie są zbyt wysokie, więc ryzykowanie uszkodzeń spowodowanych jakimś błędem nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.
Czyszczenie uszczelek
Ważnym elementem schodów strychowych są uszczelki klapy. Od nich w dużej mierze zależą własności izolacyjne klapy, co może mieć bardzo duże znaczenie dla kosztów ogrzewania domu. Ponieważ uszczelki te w odróżnieniu od tych okiennych oddzielają dwa pomieszczenia wewnątrz domu, nie powinno być z nimi większych problemów. Jeżeli jednak dojdzie do ich zabrudzenia czy zakurzenia należy je delikatnie wyczyścić przy pomocy ściereczki oraz łagodnych detergentów. Jeśli zauważymy, że uszczelki zaczynają tracić sprężystość możemy nanieść na nie specjalny środek do uszczelek okiennych, dzięki któremu znów ją odzyskają. Pamiętajmy, że najlepiej jest nie pryskać środkiem na uszczelki tylko na ściereczkę i następnie delikatnie wetrzeć go na całej długości uszczelek.
Dobrze zamontowane i konserwowane schody strychowe Roto będą bardzo praktyczną częścią naszego domu pozwalając nam na wygodny dostęp do poddasza przez szereg długich lat.
Autor: Małgorzata Buchkovska