2021-01-13

Instrukcja obsługi okien dachowych obrotowych

Okna dachowe obrotowe są dość proste w obsłudze, a do tego funkcjonalne i bezpieczne. Ich sposób otwierania i zamykania jest jednym z najbardziej wygodnych na rynku. Wybierając okna dachowe obrotowe możemy wybrać, jaki sposób otwierania będzie dla nas najbardziej komfortowy. Jednak w takim przypadku otwieranie okna należy dopasować do wskazanych parametrów, o których będzie wspomniane poniżej. Okno dachowe obrotowe powinno być przede wszystkim wygodne dla użytkownika oraz zamontowane w taki sposób, aby zapewniało bezpieczeństwo i odpowiednie doświetlenie poddasza.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Otwieranie okna dachowego obrotowego

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, okno dachowe obrotowe można otwierać właściwie na dwa sposoby: od góry i od dołu. Jest to typ okna, który wdarł się szturmem do wielu domów właśnie ze względu na swoją funkcjonalność. Ich oś obrotu znajduje się na wysokości połowy skrzydła. Kiedy skrzydło zaczyna się obracać, jego dolna część wystawiona jest poza pomieszczenie, a górna wysuwa się do wewnątrz. W przypadku kiedy chcemy umyć zewnętrzną część okna, wystarczy tylko, że maksymalnie obrócimy okno do wewnątrz. Nie musimy więc wychylać się czy wychodzić na dach. Oś obrotu powinna znajdować się mniej więcej na wysokości głowy stojącego użytkownika. Okno dachowe obrotowe niekoniecznie musi być otwierane za pomocą standardowych klamek. Nierzadko spotyka się również specjalne, wygodne, szerokie uchwyty. Jeśli otwieranie ma znajdować się na górnej części skrzydła, wówczas powinno się ono znajdować od 180 do 200 cm od podłogi. Takie otwieranie warto zastosować, kiedy:

 • okno ma być zamontowane dość nisko, a dolna krawędź okna będzie znajdowała się od 80 do 130 cm od podłogi;
 • chcesz, aby pod oknem znalazł się mebel, np. biurko.
 • Okna dachowe obrotowe często montuje się w pokojach dziecięcych, ponieważ maluchy nie mają wówczas szybkiego dostępu do otwierania. W przypadku okien dachowych obrotowych z dolnym systemem otwierania warto wykorzystać je wówczas kiedy:

 • okno ma być umieszczone wysoko, a dolna jego krawędź na wysokości od 130 do 150 cm od podłogi;
 • pod oknem nie ma być żadnych mebli.
 • Jak uchylić okno dachowe obrotowe?

  “poddasze,

  Uchylanie okno dachowe obrotowe jest równie łatwą rzeczą, jak jego zamykanie oraz otwieranie. Produkty te wyposażone są w specjalny zawias, który pozwala im na obrócenie o 180 stopni. Zawias posiada wówczas blokadę, która uniemożliwia samoistne przemieszczanie się okna. To, jak duże uchylenie okna będzie możliwe, pomijając funkcję obrotową, zależy od producentów tych okien. W niektórych przypadkach będzie to tylko 35 stopni, a w innych nawet 70 stopni. Tak duża możliwość uchyłu sprawia, że można bezpiecznie wyjść na dach.

  Innowacje w świecie okien dachowych obrotowych

   “poddasze,

  Firma Velux, aby udoskonalić funkcjonalność okien dachowych obrotowych, oferuje sterowanie elektroniczne dzięki systemowi Velux Integra, który pozwala na sterowanie oknem za pomocą telefonu lub ściennej klawiatury. Tego typu rozwiązania są idealne, jeśli chcemy zamontować okna dachowe obrotowe w nietypowych miejscach. Dodatkowo firma Velux oferuje system Velux Active, który dzięki inteligentnym czujnikom pozwala mierzyć temperaturę, wilgotność oraz poziom CO2 w pomieszczeniu. To wszystko sprawia, że okna dachowe obrotowe samoczynnie się otwierają lub zamykają dopasowując się do otoczenia. Dzięki temu pomieszczenie będzie również wentylowane kilkukrotnie podczas dnia, a Ty będziesz się cieszyć świetnym samopoczuciem i zdrowiem. Wystarczy pobrać wymaganą aplikację i w sposób komfortowy korzystać z usług firmy Velux.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-14
  Ok
  2023-04-27
  Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
  pixel