2021-04-15

Energooszczędność okien dachowych– co o niej decyduje?

Bez wątpienia, ogromny wpływ na to, jak bardzo energooszczędne będą okna - ma ilość komór w profilach. Uważa się, że to one zapewniają termoizolacyjność drewnianych elementów. Jednak wbrew powszechnej opinii - nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasami większa liczba komór nie ma wpływu na zatrzymywanie ciepła.

Klienci pragnący uzyskać jak największą termoizolację ( również w projektach domów pasywnych) poszukują okien, które posiadają jak największą liczbę komór. Ten parametr jest często omawiany podczas zakupu, a także wykorzystywany przy wszelkich akcjach marketingowych. Nie każdy jednak zdaję sobie sprawę z faktu, że nie zawsze większa ilość komór przekłada się na większą termoizolację.


Z artykułu dowiesz się:

  • czy liczba komór w oknach dachowych ma znaczenie
  • jakie okna dachowe wybrać do domu pasywnego
  • jak wybrać najlepsze energooszczędne okna dachowe

  • Nie tylko komory w oknach dachowych mają znacznie

    Okazuje się, że jest to bardziej złożone zagadnienie i na to, jak bardzo okna dachowe będą szczelne i wyizolowane - ma wpływ ich wodoszczelność, zainstalowane szyby, szerokość całej konstrukcji oraz przepuszczalność powietrza. Te wszystkie poszczególne elementy składają się na jeden całościowy wynik. W przypadku, jeśli jeden z nich nie będzie potraktowany po macoszemu - większa ilość komór nie spełni swojej roli.

    • Ilość szyb – Okna, które posiadają trzy szyby w profilu, zazwyczaj mogą poszczycić się również zadowalającym parametrem izolacji termicznej Co prawda, jest to sprawa indywidualna i zależy od producenta - jednak zazwyczaj takie okna posiadają mniejszą przepuszczalność powietrza i są bardziej wodoszczelne. Wszystkie te cechy przekładają się oczywiście na oszczędności. W naturalny sposób ciepło łatwiej zatrzymywane jest w środku poddasza lub pomieszczenia.
    • Producent – Wysokiej klasy okna są wykończone z troską o najmniejszy nawet szczegół. Dzięki temu, zminimalizowane jest ryzyko wszelkich niedociągnięć i tego, że przypadkiem element będzie przeciekać. Decydując się na konkretne okno, można postawić na większą ilość komór. Jednak ważne jest, aby nie podążać za tym wyborem ślepo. Ten parametr nie powinien być jedynym wyznacznikiem - przy zakupie należy zwrócić także uwagę na inne parametry i właściwości okna.
    • Rama okna – Wartość współczynnika UF, czyli termoizolacyjność cieplna profilu, przeciętnie osiąga wynik w granicach 1,4 do 1,3 W/m2. Jeżeli zastanawiasz się nad domem pasywnym i w szczególności zależy ci na rozwiązaniu energooszczędnym - poszukaj okna o współczynniku 0,8 lub 0,9. Ważne, aby przy tym unikać sztuczek producentów. Często wstawiają ciepłe zestawy szybowe, jednocześnie z bardzo słabą izolacją. Najczęściej wynikiem tego rozwiązania są liczne mostki cieplne, którymi ucieka temperatura. Nie można zapominać o tym, że rama stanowi aż do 25% powierzchni okna. Z tego też powodu to, jaki będzie ten współczynnik, a także ile komór będzie znajdowało się w ramie okna - będzie miało identyczny wpływ na izolację termiczną.

    Jakie okna dachowe do domu pasywnego?

    Okna dachowe z centralną osią obrotu charakteryzują się wysoką szczelnością, którą zazwyczaj zapewniają uszczelki. Dodatkowo, dobrze jeśli taki produkt dostarczany jest z hartowaną szybą zewnętrzną. To doskonała obrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak choćby grad czy intensywny deszcz.

    Wybierając okna z centralnym obrotem osi, zwróć uwagę na to, by można było je montować pod różnym kątem nachylenia - w ten sposób bez problemu dostosujesz dany produkt do specyfiki twojego poddasza.

    Stawiając na wyjątkową aranżację wnętrz możesz także zdecydować się na okna z szybami mozaikowym lub też takie o niebanalnej kolorystyce ramy. Czasem warto poświęcić trochę więcej uwagi na wybór odpowiedniego produktu, aby później efekt wizualny był oszałamiający. Jednak, jeśli stawiasz głównie na aspekty wizualne – wciąż pamiętaj o parametrach termoizolacyjnych.

    Energooszczędne okno dachowe – jak wybrać?

    okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, wswpółczynnik przenikania ciepła w oknach dachowych

    Porównując okna dachowe poszczególnych producentów, najlepiej sprawdzać produkt podobnego typu i klasy. Najlepiej więc zwrócić uwagę na parametr UW, czyli współczynnik przenikania ciepła okna. Dla okna okien dachowych, wartość ta powinna wynosić 1,1 W/ m2K.

    Niezależnie od współczynnika przenikania ciepła - o termoizolacyjności wciąż będą decydować: pakiet szybowy i profil, ale także odpowiedni montaż. W przypadku okna osadzonego przez niewłaściwego specjalistę, istnieje możliwość powstania wielu mostków termicznych. Wówczas do wnętrza potrafi dostać się wilgoć, a także bezpośrednio przy oknie ucieknie sporo ciepła i energii z pomieszczenia.

    Odradzamy samodzielny montaż okien, ponieważ może to przynieść więcej szkód, niż pożytku. Co prawda, będzie się to wiązać z małą oszczędnością na początku, jednak wraz z czasem - mostki termiczne, które powstaną przy montażu przez amatora, będą przyczyną większych opłat za ogrzewanie lub ewentualne późniejsze doizolowanie pomieszczenia. Opłata może być wielokrotnie wyższa niż kwota początkowa. Co więcej, będzie ona rozciągnięta w czasie, więc koszt ten będzie wielokrotnie się powtarzać.

    Autor: Małgorzata Buchkovska

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.71 / 5.00 421 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-05-01
    Super okno
    2023-04-04
    Super polecam
    pixel