2021-03-22

Dźwiękoszczelne okna dachowe – czym są i dlaczego warto je mieć?

Nie da się ukryć, że hałas pochodzący z zewnątrz, czasem może dawać się we znaki domownikom. Tym bardziej, kiedy budynek stoi przy ruchliwej ulicy, lub znajduje się na trasie samolotów. Dziś, kiedy wracamy do domu po to, aby wypocząć w komfortowy sposób, szukamy rozwiązań takich problemów. Jednym z pomysłów jest zainstalowanie okien dźwiękoszczelnych, które nie dopuszczają z zewnątrz żadnego hałasu. Jeśli dobierzemy je odpowiednio do swojego domu i przeprowadzisz solidny montaż, wówczas Twój dom stanie się oazą spokoju, o jaką chodziło Ci od dłuższego czasu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym jest wskaźnik izolacji akustycznej Rw
  2. co decyduje o tym, że okna dachowe są dźwiękoszczelne?
  3. czym są szyby zespolone
  4. dlaczego okucia i uszczelki w oknach dachowych są ważne
  5. więcej o cichych oknach firmy VELUX


“okna

Wskaźnik izolacji akustycznej Rw – co to jest?

Jeśli zależy nam na oknach dźwiękoszczelnych, powinniśmy podczas zakupu, sprawdzać, jaki wskaźnik izolacji akustycznej posiadają. Standardowo wartość ta wynosi od 30 do 32 dB i takie okna mają swoje zastosowanie na peryferiach miast czy na wsiach. Przeważnie wysoko dźwiękoszczelne okna nie są potrzebne właśnie w takich miejscach. Bardzo ciche okna dachowe posiadają wskaźnik izolacji akustycznej na poziomie 40-50 dB. Analogiczne, im wyższy wskaźnik, tym mniej dźwięków będzie docierało do naszego domu. Zanim jednak zdecydujesz się, na którekolwiek okna dźwiękoszczelne, najpierw zawsze oceń swoją okolicę pod kątem hałasów. Nie ma sensu bowiem inwestować w nie wiadomo jak dźwiękoszczelne okna, jeśli nasz dom nie stoi w hałaśliwej strefie. W centrum miasta przeważnie wystarczą okna o wskaźniku 35-40 dB, a przy lotniskach wartość ta wzrasta, nawet do ponad 45 dB.

Co do ceny, za okna dachowe dźwiękoszczelne, to warto wiedzieć, że im wyższy parametr będą posiadały, tym większą cenę za nie zapłacimy.

Co decyduje o tym, że okna dachowe są dźwiękoszczelne?

O tym, czy dane okna dachowe są dźwiękoszczelne, decyduje sama ich konstrukcja i materiały, które zostały wykorzystane do ich produkcji. Aby okno dachowe mogło skutecznie gubić dźwięki, powinno posiadać odpowiednio szeroki profil okienny – 70 mm to minimum. Dodatkowo okno dachowe powinno mieć więcej komór niż jedną. Dziś najczęściej montuje się okna dachowe dwukomorowe, jednak tam, gdzie istnieje taka potrzeba, można zamontować okna z pakietem 3 i 4-szybowym. Taki produkt musi być również technicznie wzmocniony termicznie, co jeszcze bardziej wpłynie na jego dźwiękoszczelność. Ważna jest również szczelność danego okna, czyli m.in. zastosowane uszczelki i ryglowania.

Okna dźwiękoszczelne, a szyby zespolone

“okna

Każde okno posiada swój pakiet szybowy, grubość szyb i odpowiedni dystans pomiędzy nimi oraz rodzaj gazu, wypełniającego puste przestrzenie. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na dźwiękoszczelność danego okna dachowego. Jeśli w danym produkcie stawia się duży nacisk na dźwiękoszczelność, wówczas pakiet szybowy, powinien składać się z kilku szyb o różnej grubości. Udowodniono, że pakiet szybowy trzykomorowy, posiadający cztery szyby o jednakowej grubości, będzie mniej dźwiękoszczelny niż pakiet szybowy dwukomorowy z szybami o różnej grubości. Świetnym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w szyby połączone folią PVB lub w produkty z szybami laminowanymi specjalną żywicą, ponieważ takie rozwiązania dodatkowo zmniejszają słyszalność jakichkolwiek hałasów z zewnątrz. Warto również rozważyć zakup okien, w których szyby są od siebie bardziej oddalone, a przestrzenie pomiędzy nimi są wypełnione gazem, np. argonem lub kryptonem.

Okucia i uszczelki także mają znaczenie

Oprócz pakietów szybowych ważne są również odpowiednie uszczelki oraz okucia w oknach dachowych. Uszczelki przylgowe są skuteczne, kiedy chcemy odciąć się od hałasów z zewnątrz. Dodatkowo nie pozwalają na ucieczkę ciepła, oraz blokują przenikanie kurzu i innych pyłów, i umożliwiają ciche zamykanie skrzydła okiennego. Ważne, aby uszczelki były odporne na zmienne temperatury. Z kolei prawidłowe okucia okienne zapewniają mocne dociśnięcie ościeżnicy do ramy okiennej podczas zamykania okna.

Oferta VELUX – ciche okna

“okna

Nie da się ukryć, że firma Velux jest znanym w całej Polsce producentem okien dachowych. Oferta tej firmy dotyczy “cichych okien dachowych”, które są odporne na hałasy dobiegające z zewnątrz, ale również i dźwięk odbijających się kropli deszczu od szyb. Poziom dźwiękoszczelności dochodzi tu do 37 dB, a dodatkowym plusem tych okien jest fakt, że klient inwestuje wraz z dźwiękoszczelnością w lepszą izolację termiczną. Oferta firmy VELUX przewidziana jest dla klientów chcących obsługiwać okna dachowe w sposób ręczny lub elektryczny. Okna dachowe VELUX są produkowane w konstrukcji ThermoTechnology, więc można mieć pewność, że rachunki za prąd spadną. Szyby w oknach VELUX są grubsze niż w standardowych okiennych produktach, dzięki czemu podczas ulewnego deszczu można nie spostrzec się, że w ogóle pada.

Jeśli więc zależy Ci na dźwiękoszczelnych oknach dachowych, które zapewnią również dobrą izolację termiczną, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy VELUX.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-03
O.K.
pixel