Dowiedz się, jak wygląda montaż okien marki ROTO

2021-09-29
Dowiedz się, jak wygląda montaż okien marki ROTO

  

Zakup nowych okien do domu wiąże się z koniecznością prawidłowego montażu. Najczęściej większość osób korzysta z usług firm, które specjalizują się w tej dziedzinie. Niekiedy jednak niektórzy wolą samodzielnie przeprowadzić taki montaż, aby mieć pewność, że wszystko przebiegło zgodnie z instrukcją. Marka ROTO oferuje różnorodne modele okien dachowych, które mają inne mechanizmy otwierania lub inne funkcje. Co ciekawe producenci dbają o swoich klientów, ponieważ przewidują scenariusze samodzielnego montażu. Dzięki temu do produktów załączane są instrukcje, w których opisano wszystkie etapy bardzo dokładnie. W poniższym tekście przybliżymy sposób montowania okien marki ROTO dla tych, którzy wciąż zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego produktu do swojego domu.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. dlaczego prawidłowy montaż okien dachowych jest ważny
 2. jak zamontować okna dachowe ROTO na klik


okna dachowe ROTO, montaż okien dachowych ROTO, width=

Dlaczego prawidłowy montaż okien dachowych jest ważny?

Podobnie, jak w przypadku każdej innej rzeczy – zły montaż sprawi, że mechanizm otwierania okna może nie działać prawidłowo lub inne elementy będą narażone na szybsze zniszczenie. W kwestii źle usytuowanych i złożonych okien dachowych możemy wyróżnić jeszcze inne skutki nieodpowiedniego montażu – nieszczelność.

Jeżeli okna zostaną źle złożone, musimy liczyć się z tym, że w sezonie zimowym ciepło z pomieszczenia będzie uchodzić na zewnątrz, przez co będziemy musieli przeznaczyć więcej środków na ogrzewanie. Warto zatem przemyśleć konsekwencje nieodpowiedniego montażu i wynająć do tego profesjonalistów, którzy wiedzą, na co należy zwrócić uwagę.

Prosty montaż okna „na klik”

okna dachowe ROTO, montaż okien dachowych ROTO, width=

Producenci marki ROTO stworzyli ofertę okien, które są wyjątkowo proste w montażu. Zasada ich prawidłowego montażu opiera się o charakterystyczny dźwięk, który przypomina kliknięcie. Dzięki temu klienci mają gwarancję, że montaż przebiegł bez problemu i okna są doskonale usytuowane. Jak zatem przeprowadzić montowanie takich okien?

 • Na samym początku należy wybrać odpowiednią lokalizację okien na dachu. Następnie musimy zebrać wymiary i określić dokładne miejsce, w którym planujemy zamontować nowe okna.
 • Jeżeli wiemy już, gdzie będą okna, możemy zabrać się za przygotowywanie otworu do montażu. Robimy to w określony sposób – najpierw musimy przykręcić dolną i górną łatę montażową, które będę stabilizatorami. Należy pamiętać, że między łatami powinna zostać zachowana odpowiednia przestrzeń – wysokość okna oraz dodatkowe kilka centymetrów zapasu.
 • Następnie wycinamy otwór w folii dachowej. Warto zostawić tutaj na każdym boku powstałego prostokąta fragment folii dachowej o szerokości max. 15 centymetrów. Fragmenty te możemy odsłonić i tymczasowo przyczepić za pomocą spinacza do łat montażowych po bokach.
 • Jeżeli mamy gotowy otwór, możemy przejść do przygotowywania okien dachowych. Montujemy w nich kątowniki montażowe – na górze, na dole oraz po bokach.
 • Następnie za pomocą stopek montażowych zdejmujemy skrzydło okienne. Teraz nasze okno – a właściwie rama okna, jest gotowe do umieszczenia we wcześniej przygotowanym otworze, więc możemy je tam osadzić.
 • W tym momencie należy sięgnąć po poziomicę, abyśmy mogli ustalić, czy rama okna jest dobrze usytuowana. Jeżeli tak, możemy przymocować ją do ułożonych na początku łat montażowych.
 • Do gotowej ramy wmontowujemy skrzydło, po to, abyśmy mogli zweryfikować czy szczelina między skrzydłem, a ramą jest odpowiednio wyważona.
 • Sprawdzamy, w którym punkcie szczeliny między ramą, a skrzydłem są identyczne po każdej ze stron. Za pomocą klinów schodkowych regulujemy szczelinę dolną.
 • Odpowiednio wyregulowane okno jest już gotowe do zamontowania, więc możemy przykręcić do łat montażowych kątowniki, które wcześniej przytwierdziliśmy do ramy. W tej chwili warto na jakiś czas zdjąć skrzydło, które może utrudniać nam kolejne etapy montażu.
 • Teraz musimy zamontować rynienkę odwadniającą, która będzie ułożona nad ramą okienną i zająć się uszczelnieniem połączenia ramy naszego okna z pierwszą warstwą krycia. Można skorzystać tutaj z folii dachowej lub innych specjalnych zestawów połączeniowych tej samej marki, stworzonych do tego celu.
 • Przechodząc do zabezpieczania zewnętrznej części okna, montujemy blachy osłonowe od górnej strony ramy. Potwierdzeniem prawidłowego montażu będzie charakterystyczne kliknięcie. To także moment na dokładne umieszczenie części składających się na kołnierz uszczelniający. Po tych czynnościach ponownie wkładamy skrzydło, które wcześniej wyjęliśmy.
 • Gdy skrzydło jest już gotowe, dodajemy jeszcze blachy osłonowe od dolnej strony. Tutaj również usłyszymy „klik”, który potwierdzi, że wszystko przebiegło prawidłowo.
 • Jednym z końcowych etapów jest zamiana klamki roboczej na klamkę docelową. Nie będzie to skomplikowane, ponieważ do demontażu klamki tymczasowej należy przekręcić ją w dowolną stronę o 90 stopni. Następnie umieszczamy klamkę docelową w odpowiednim ułożeniu i wsuwamy w gniazda zaczepowe. Tutaj także usłyszymy kliknięcie.
 • I gotowe. Teraz wystarczy tylko zadbać o zabezpieczenie izolacji cieplnej i izolacji od pary, a także zabudować okno od wewnętrznej strony domu.

Samodzielny montaż okien dachowych ROTO nie musi być skomplikowany. Jeżeli jednak nie mamy gwarancji, że uda nam się wszystko dokładnie przeprowadzić, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. Dobrze zamontowane okna to gwarancja ochrony domowej przestrzeni przed otoczeniem zewnętrznym, dlatego warto o to zadbać.

Schody strychowe Roto – nowość!

Jak zamontować okna dachowe drewniane

 


Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na portalokienny.pl:

Oferta okien dachowych na portalokienny.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-03-30
Polecam
pixel