2021-04-09

Czym są rolety rzymskie?

Jeżeli udało nam się już wykończyć budowę naszego domu, to czeka nas kolejny etap pracy przy nim. Aranżacja wnętrza wiąże się z odpowiednim dopasowaniem do siebie kolejnych elementów naszego mieszkania. Jedną ze ważnych i elementarnych części jest zakrycie okien dedykowanymi materiałami. To szczególnie istotny etap, który zapewni nam nie tylko prywatność, ale przyniesie także korzyści, jakimi jest ochrona przed zbyt mocnym słońcem lub niechcianymi owadami.

Przykładem produktu, który świetnie spełni swoje zadanie, są rolety rzymskie. Doskonale sprawdzą się na naszym poddaszu, zamontowane na oknach dachowych. Abyśmy zakupili te właściwe dobrze, żebyśmy wiedzieli, jak ich szukać.


Z artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się rolety rzymskie
 • na co zwrócić uwagę podczas wyboru rolet rzymskich
 • jakie korzyści zyskujemy, montując rolety rzymskie na oknach dachowych
 • jak zamontować rolety rzymskie na oknach dachowych

 • rolety rzymskie, rolety rzymskie na okna dachowe, jakie rolety rzymskie wybrać

  Czym charakteryzują się rolety rzymskie?

  Rolety rzymskie są rozwiązaniem, które pełni funkcję podobną do firanek czy zasłon. Różnica jest jednak taka, że rolety rzymskie działają na podstawie innego mechanizmu zasuwania. Są także dużo wygodniejsze w użyciu, ponieważ można je sprawnie zdjąć i wymienić.

  Odpowiednio zamontowana roleta rzymska będzie służyła nam głównie jako wyjątkowa zasłona. Będziemy mogli nią dowolnie manewrować w górę lub w dół, dzięki mechanizmowi, na jakim została osadzona. To świetne rozwiązanie, które pozwoli nam obniżyć roletę na taką wysokość, aby promienie słoneczne nie raziły nas zbyt mocno.

  Rolety rzymskie oprócz spełniania swoich praktycznych funkcji stanowią także świetny element wystroju naszego wnętrza. Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki materiał składa się przy zsuwaniu rolet – ciągnąć za sznurek zobaczymy, jak od góry tworzą się piękne falbany zwiniętego materiału.

  Z tego właśnie powodu obecnie rynek jest wyposażony w różnorodne typy rolet rzymskich. Możemy zakupić piękne i kolorowe rolety, które po zwinięciu będą stanowiły ozdobę dopełniającą nasze wnętrze. Możemy także zdecydować się na klasyczne, jednobarwne modele, które wciąż dodadzą uroku naszemu otoczeniu. Warto jednak wiedzieć, jakie mamy możliwości, abyśmy jak najlepiej dobrali te odpowiednie dla nas.

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rolet rzymskich?

  rolety rzymskie, rolety rzymskie na okna dachowe, jakie rolety rzymskie wybrać

  Szukając rolet rzymskich dobrze, abyśmy wiedzieli, na które cechy warto zwrócić szczególną uwagę. Dlatego właśnie przygotowaliśmy punkty, które mogą pomóc w ich wyborze:

   Mając okna dachowe zakupione od konkretnego producenta, sprawdźmy, czy w jego ofercie występują rolety rzymskie. Chodzi o to, że obecnie coraz więcej marek, np. takich jak VELUX czy FAKRO, stara się tworzyć dedykowane elementy dodatkowe do swoich produktów. To znacznie ułatwia odpowiednie dopasowanie – prawidłowe wymiary i wygodny mechanizm montażu uwzględniające specyfikę danego okna dachowego.
  • Jaki mechanizm rozkładania został zastosowany do danych rolet? W ofercie firmy VELUX znajdziemy wygodne rozwiązanie takie jak metalowe uchwyty, dzięki którym możemy podnieść lub opuścić roletę, a nawet umieścić ją na środku okna, jeśli przeszkadzają nam promienie słoneczne.
  • Odpowiedni wymiar dostosowany do naszych okien. Zanim wybierzemy się do sklepu, zmierzmy nasze okna i dobierzmy rolety, które będą odpowiednie.

  Jakie korzyści zyskujemy, montując rolety rzymskie na oknach dachowych?

  rolety rzymskie, rolety rzymskie na okna dachowe, jakie rolety rzymskie wybrać

  Rolety rzymskie cieszą się ogromną popularnością ze względu na wiele korzyści, które nam przynoszą. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do zakupu, poczytajmy, jakie korzyści zyskamy po montażu rolet rzymskich na naszych oknach dachowych:

  • Wygoda użytkowania – rolety rzymskie są wyjątkowo łatwe w montażu. To sprawia, że możemy regularnie je wymieniać i utrzymywać w czystości. Dzięki temu zawsze będą cieszyły nas swoją świeżością.
  • Rolety rzymskie pozwalają na zsunięcie ich na dowolną wysokość, dzięki czemu nie musimy zasłaniać całego okna, jeżeli chcemy ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wnętrza.
  • Stanowią dodatkowy element ozdobny – możemy zakupić różnorodne rodzaje wzorów.
  • Te, które wykonane są z grubszego materiału, mogą zupełnie osłonić nas przed światłem dziennym i ciepłem, które emitują promienie słoneczne.
  • Rolety rzymskie doskonale sprawdzą się także zimą, ponieważ będą stanowiły dodatkową warstwę izolującą i tym samym ograniczą uciekanie ciepła przez okna.

  Jak zamontować rolety rzymskie na oknach dachowych?

  Warto zwrócić uwagę na to, od którego producenta zakupiliśmy nasze okna dachowe. Jeżeli akurat okna na naszym poddaszu pochodzą od firmy Velux, możemy być spokojni, że znajdziemy do nich odpowiednie rolety rzymskie.

  Producent ten zadbał o to, aby rolety były łatwe w samodzielnym montażu. Każde okna dachowe Velux posiadają zaczepy montażowe, na które w szybki sposób możemy zamontować rolety tej samej marki. Wystarczy, że wsuniemy nasze rolety na zaczepy i odpowiednio zawiesimy, słysząc przy tym charakterystyczny „klik”. Na koniec dokręcimy prowadnice i będziemy mogli cieszyć się naszym nowym nabytkiem.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-02
  Szybko, sprawnie i solidnie
  2023-03-30
  Polecam
  pixel