2021-03-17

Czym jest i do czego może się przydać tabliczka znamionowa?

Wprowadzasz się do nowego mieszkania lub niedawno zostały w Twoim domu założone okna dachowe i zastanawiasz się, jaki model został zainstalowany? Nie musisz w tym celu przeszukiwać dokumentów, nie ma również powodu, dla którego miałbyś kontaktować się z byłymi właścicielami mieszkania. Wystarczy tylko abyś na swoich oknach dachowych odnalazł tabliczkę znamionową. To na niej znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje o danym oknie.


Z artykułu dowiesz się:

 1. czym jest tabliczka znamionowa
 2. w jakim miejscu umieszcza się tabliczkę znamionową
 3. gdzie umieszczona jest tabliczka znamionowa na oknach dachowych VELUX
 4. gdzie umieszczona jest tabliczka znamionowa na oknach dachowych ROTO
 5. gdzie umieszczona jest tabliczka znamionowa na oknach dachowych FAKRO
 6. dlaczego okna dachowe powinny mieć tabliczkę znamionową


“okna

Czym jest tabliczka znamionowa?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, na tabliczce znamionowej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat okna dachowego. Zidentyfikujesz jego rozmiar i typ. Najczęściej tabliczka ta wykonana jest z metalu, jej wielkość jest dość mała i to na niej wypisany jest kod produktu, rozmiar, wariant oraz typ okna. Po co komuś taka tabliczka? Przede wszystkim ma pozwolić producentowi na oznaczenie danego okna oraz pomaga właśnie w takich sytuacjach, kiedy nie wiemy, jaki typ okna mamy w swoim domu. Najlepsi producenci okien dachowych na rynku, np. VELUX lub FAKRO, wykorzystują takie oznaczenia. Oprócz tego tabliczki znamionowe pomagają w sytuacji gdy:

 • nie mamy dowodu zakupu, a chcemy zgłosić okno na gwarancję;
 • chcemy kupić dodatkowe akcesoria do okien dachowych;
 • należy wymienić elementy, które z czasem się zużywają, np. uszczelki czy zawiasy.

W jakim miejscu umieszcza się tabliczkę znamionową?

Przeważnie tabliczka znamionowa znajduje się w okiennym skrzydle. W zależności od danego producenta może on umieszczać ją w innym miejscu. Masz problem z odnalezieniem tabliczki znamionowej? W takim razie skontaktuj się z producentem danego okna i zapytaj, gdzie powinieneś szukać tabliczki znamionowej. Posiadasz okna dachowe firmy VELUX, ROTO lub FAKRO? Poniżej znajdziesz więc informację, gdzie znajdziesz tych produktach tabliczkę znamionową.

W jakim miejscu umieszcza się tabliczkę znamionową?

“okna

Nie ulega wątpliwości, że firma VELUX oferuje swoim klientom jedne z najlepszych okien dachowych na rynku. Jednak prawda jest taka, że nawet okna wykonane ze świetnych materiałów, mają w sobie elementy, które najzwyczajniej w świecie się zużywają. Nie inaczej jest z oknami dachowymi firmy VELUX. Nie trzeba jednak od razu myśleć o wymianie starych okien na nowe, ale warto odszukać tabliczkę znamionową na danym produkcie, zadzwonić do sklepu portalokienny.pl i zamówić potrzebne części wymienne do danego okna.

Gdzie znajdziesz tabliczkę znamionową w oknach dachowych VELUX? Poniższy film z pewnością odpowie na to pytanie:

Na tabliczce znamionowej w oknach VELUX znajdziesz informacje na temat:

 • typu;
 • rozmiaru;
 • wariantu;
 • kodu produktowego.

Tabliczka znamionowa na oknach dachowych ROTO

Zawsze, kiedy będziesz chciał dokupić do okien dachowych ROTO jakiekolwiek akcesoria, wskazane będzie odnalezienie tabliczki znamionowej i podanie jej numeru. Tabliczka z rozmiarem i typem okna jest umieszczona najczęściej w prawym górnym rogu skrzydła. Niekiedy jest ona ukryta pod czerwoną lub niebieską klapką. Zobaczysz ją po otwarciu skrzydła.

Warto również zapoznać się z filmem, który przedstawimy poniżej:

Tabliczka znamionowa w oknach dachowych ROTO przedstawia informację dotyczącą:

 • typu okna;
 • materiał okna (H – drewno, K – PVC);
 • rozmiaru.

Tabliczka znamionowa na oknach dachowych FAKRO

W przypadku okien dachowych FAKRO tabliczkę znamionową odnajdziesz po otwarciu skrzydła okna, która będzie widoczna w prawym górnym rogu. Niestety firma FAKRO nie przedstawia żadnego filmiku, który mógłby ułatwić odszukanie tabliczki znamionowej. Jednak z pewnością będziesz w stanie ją odnaleźć za każdym razem, kiedy będziesz otwierał okno dachowe tej firmy.

Tabliczka znamionowa w oknach firmy FAKRO daje informacje na temat:

 • typu produktu;
 • rozmiaru;
 • numeru tabliczki znamionowej.

Tabliczka znamionowa to znak, że kupujesz wartościowy towar

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobrej jakości okna dachowe, zawsze powinieneś zwracać uwagę na to, czy na danym produkcie znajduje się tabliczka znamionowa. Nie dość, że jest to ważne firmowe oznaczenie dla producenta, to jeszcze znajdziesz na niej wszystkie potrzebne Ci informacje. Wówczas kontaktując się z biurem obsługi klienta czy serwisem, wystarczy, że podasz numer tego elementu. Nie musisz stresować się, że papiery świadczące o zakupie są schowane gdzieś bardzo głęboko. Tabliczka znamionowa przedstawia również datę produkcji danego okna dachowego, dzięki temu wiemy, ile lat gwarancji posiada jeszcze dane okno dachowe.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-04-03
O.K.
pixel