2021-04-07

Okna dachowe – jakie są najlepsze?

Okna dachowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Dzięki nim poddasze, które mogłoby być zaciemnionym i nieużytkowym pomieszczeniem, może stać się dodatkową przestrzenią na codzienny użytek. Abyśmy mogli cieszyć się jak najlepszym rozwiązaniem, kluczowy jest odpowiedni wybór tych produktów i ich właściwy montaż. Dlatego zanim przymierzymy się do zakupu wybranych modeli okien dachowych, przygotujmy się odpowiednio i zbierzmy najważniejsze informacje.

 • jakie korzyści zyskamy z montażu okien dachowych
 • jak wybrać najlepsze okna dachowe
 • co warto wiedzieć, decydując się na montaż okien dachowych

 • najlepsze okna dachowe, doświetlnie poddasza, jak doświelić poddasze, okna dachowe na poddasze

  Okna dachowe – jakie korzyści zyskamy z ich montażu?

  Główną korzyścią, jaką dają nam okna dachowe, jest dostęp do naturalnego światła. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jaką przestrzeń powinniśmy wygospodarować na same okna. Według ekspertów minimalną powierzchnią, jaką powinny zajmować szyby, jest 10 % powierzchni, jaką zajmuje podłoga. Taka proporcja przybliży nam informację, jak wiele okien potrzebujemy zakupić, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość światła słonecznego niezbędnego do zdrowego funkcjonowania. Wartość ta jest oczywiście wyłącznie zaleceniem i każdy może dostosować ją do swoich wymagań.

  Oprócz światła, które naturalnie będzie doświetlało naszą przestrzeń, pamiętajmy także o energii cieplnej. Prawidłowe usytuowanie okien dachowych sprawi, że będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Wybierając jednak odpowiednie miejsce, miejmy na uwadze, że latem okna od strony południowej sprawią, że na poddaszu będzie upalnie. Na takie sytuacje dobrym rozwiązaniem będą akcesoria, które skutecznie osłonią nas przed zbyt dużym wpływem promieni słonecznych.

  Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

  najlepsze okna dachowe, doświetlnie poddasza, jak doświelić poddasze, okna dachowe na poddasze

  Tak naprawdę zakup najlepszych okien dachowych zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Mając świadomość, jaką powierzchnię chcemy zagospodarować i jakie aspekty są dla nas najważniejsze, będziemy mogli dobrze to zaplanować. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele modeli okien dachowych, dlatego każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie.

  Zanim jednak skupimy się na naszych głównych potrzebach i wyobrażeniu naszej aranżacji, powinniśmy zastanowić się jeszcze nad kilkoma kwestiami. Oto ważne punkty, o których powinniśmy pamiętać, szukając najlepszych okien dachowych do naszego domu:

  • Producent okien – to bardzo istotna informacja, ponieważ zakupując produkty, jakimi są okna dachowe lepiej, abyśmy mieli pewność, że wybieramy produkty najwyższej jakości. Warto skorzystać z firm takich jak Velux czy Fakro posiadających bogatą ofertę i przede wszystkim innowacyjną;
  • Cena okien dachowych – okna dachowe występują w różnorodnych konfiguracjach, co wiąże się także z niższą bądź wyższą ceną. Jednak nie należy kierować się tylko i wyłącznie kryterium niskiej ceny;
  • Powierzchnia, którą potrzebujemy oświetlić – dzięki tej informacji będziemy wiedzieli, jaka powierzchnia przeznaczona będzie na same okna. Wartość ta, po odpowiednim podzieleniu da nam liczbę okien, którą powinniśmy zamontować. Liczymy tylko powierzchnię szyb, bez ram okiennych;
  • Materiał, z jakiego wykonano okna dachowe – na rynku znajdziemy różne typy okien np. aluminiowe, plastikowe, czy drewniane. Możesz więc dopasować je do swoich oczekiwań;
  • Kąt nachylenia dachu, do którego dopasowujemy okna – to szczególnie istotna informacja, ponieważ od tego zależy wysokość, jaką powinno mieć okno. Chcąc uzyskać prawidłowe doświetlenie naszego poddasza, pamiętajmy, że im mniejszy kąt nachylenia mamy, tym wyższych okien będziemy potrzebowali.

  Szukając okien dachowych na nasze poddasze, przyjrzyjmy się wysokości ściany kolankowej. Dobrze, abyśmy wiedzieli, że im wyższa ona jest, tym wyżej będziemy mieli nasze okno. To może ograniczyć naszą widoczność na zewnątrz, dlatego pomyślmy o zakupie dodatkowych okien kolankowych, które rozwiążą nasz problem.

  Co warto wiedzieć, decydując się na montaż okien dachowych?

  najlepsze okna dachowe, doświetlnie poddasza, jak doświelić poddasze, okna dachowe na poddasze

  Przede wszystkim należy wiedzieć, że lokalizacja okna dachowego nie powinna być przypadkowa. Nieprawidłowy układ okien dachowych może zamienić wyobrażenie uroczego poddasza w nagrzane pomieszczenia w upalne lato lub sprawić, że mało światła dotrze na nasze poddasze. Aby uniknąć takiej sytuacji, musimy wiedzieć, na co uważać.

  Przy montażu okien dachowych zwróćmy uwagę na wysokość, na jakiej będą ulokowane. Rekomendowana wysokość dolnej krawędzi okna wynosi od 110 do 140 cm od powierzchni podłogi. Od tego zależy komfort zamykania i otwierania okna dachowego, ale także dostęp do widoków za nim.

  Poszukując idealnych okien dachowych dobrze pamiętać o współczynniku przenikalności cieplnej. Sugerujmy się tym, że okna mające wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej będą przepuszczały więcej promieniowania słonecznego do środka.

  Okna dachowe powinny także skutecznie chronić nas przed dźwiękami z zewnątrz. Na rynku istnieją specjalne ciche okna, dedykowane klientom ceniącym sobie spokój.

  Wybierając modele okien dachowych na nasze poddasze, pamiętajmy, że lepiej zamontować więcej mniejszych okien, niż jedno większe. Podzielenie źródeł padającego światła słonecznego pozwoli nam lepiej doświetlić wnętrze naszego domu.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-03
  O.K.
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel